moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co słychać w afgańskim eterze
Dzięki zaangażowaniu polskich żołnierzy z Grupy Wsparcia Psychologicznego (PSYOPS) i afgańskich nauczycieli za kilka dni na antenie radia Hamdard 94,9 FM emitowane będą nowe programy edukacyjne.


„Idea była taka, aby przygotować blok programów edukacyjnych, dzięki którym najmłodsi słuchacze będą mogli uczyć się tych przedmiotów, które są w szkolnym programie. Materiał do audycji przygotowujemy w oparciu o podręczniki, z których na co dzień korzystają dzieci w szkołach podstawowych i średnich. Ułatwieniem dla nas jest to, że praktycznie na terenie całego Afganistanu nauczyciele korzystają z jednakowych podręczników”, tak o rozpoczętym dziś przedsięwzięciu mówi szef radia Hamdard plutonowy Michał Kotlenga.

Jedną z osób zaangażowanych w nowy projekt jest także Shahnaz Gull, dziennikarka która kilka tygodni temu rozpoczęła pracę w radiu Hamdard. Do niedawna pracowała w mediach kabulskich, dziś odpowiada za przygotowanie programów edukacyjnych dla dzieci i audycji dla kobiet. „Przygotowywanie materiałów dla kobiet i dzieci to bardzo fajne i ważne zajęcie. Swoją pracą chcę im pomóc rozwiązać chociaż niektóre problemy. Doświadczenie oraz to, że jestem Afganką na pewno pozwoli mi dotrzeć do wielu kobiet”, mówi jedyna kobieta pracująca w radiu Hamdard.

Każdy nowy materiał będzie emitowany na antenie dwa razy dziennie, a to ze względu na fakt, że zajęcia w szkołach prowadzone są na dwie zmiany. Nauka rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 6, a kończy około godziny 18. Programy edukacyjne to nie jedyna oferta w ramówce radia. Codziennie też emitowane są informacje oraz audycje muzyczne. Do tej pory, w ramach specjalnych bloków, emitowane są programy poświęcone rolnictwu, opiece medycznej i prawu. Sporo miejsca zajmuje także program tworzony w ramach cyklu „Twarze Afganistanu”, dzięki któremu słuchacze poznają historię postaci zasłużonych dla kraju i regionu. Każdego dnia na antenie czytana jest też afgańska poezja. Niezwykle ważnym punktem w ramówce jest także recytacja Koranu przez współpracującego z radiem mułłę.

Plutonowy Michał Kotlenga twierdzi, że radio prowadzone przez polskich żołnierzy stanowi dużą konkurencję dla rozgłośni lokalnych. „Po pierwsze my nadajemy całą dobę, radia lokalne tylko około 16 godzin. Nowy blok rozpoczynamy każdego dnia o godzinie 5. Wtedy w eter płyną wersety Koranu i słowa mułły. Od godziny 8 emitujemy pierwsze informacje, muzykę i audycje edukacyjne. I tak do godziny 22. Pomiędzy ostatnimi wiadomościami a godziną 5 w naszym radiu słychać powtórki informacji, muzykę i piosenki afgańskich artystów”, mówi plutonowy Kotlenga. Zaletą radia jest także to, że materiały emitowane na antenie zawsze są przygotowywane w dwóch wersjach językowych – paszto i dari. Tak dzieje się zarówno z krótkimi informacjami z regionu, jak i z dłuższymi reportażami czy audycjami edukacyjnymi.

Jak mówi szef radia Hamdard przewagą rozgłośni prowadzonej przez polsko-afgańską redakcję jest także elastyczność. „Latem, kiedy wzrasta działalność talibów, informujemy na bieżąco o działalności sił koalicyjnych i policji afgańskiej. Informujemy o zatrzymanych rebeliantach, zlikwidowanych kryjówkach, a także o atakach, które zdarzają się na terenie prowincji. Z informacji zwrotnych, które otrzymujemy od naszych słuchaczy wiemy, jak bardzo istotne są dla nich te programy”, podkreśla plutonowy Kotlenga.

Radio stało się także łącznikiem pomiędzy mieszkańcami prowincji a administracją. Coraz częściej słuchacze dzwonią z prośbą o interwencję w sprawach ważnych dla nich samych, dla ich regionu. W ostatnich tygodniach do radia dzwonili na przykład mieszkańcy Ghazni z prośbą o interwencję u władz miasta. Okazało się, że na jednym ze skwerów odrestaurowanych niedawno przez siły koalicyjne zaczęły usychać drzewa, a osoby odpowiedzialne za dbanie o porządek w tym miejscu nie wypełniały swoich zadań.

Oprócz tego typu próśb, każdego dnia na skrzynkę mailową radia wpływają sugestie dotyczące nowych programów, które jeszcze powinny znaleźć się w ramówce. Niektórzy chcą posłuchać konkretnej muzyki, inni chcą więcej programów dotyczących nowych inwestycji realizowanych w mieście. „Coraz częściej przygotowujemy audycje na zamówienie naszych słuchaczy. Tak było między innymi z audycjami poświeconymi zdrowiu i dbaniu o higienę. Takie informacje staramy się także zdobywać podczas wyjazdów. Oprócz pytań o znajomość naszej rozgłośni pytamy o audycje, o to co należałoby zmienić, co im się podoba. Dzięki temu wiemy też, w jakich godzinach emitować programy dla dzieci, a kiedy dla kobiet. Wiemy, że zarówno bajki, jak i programy edukacyjne musimy emitować dwa razy na dobę – rano i wieczorem, a programy dla kobiet na pewno warto emitować późnym popołudniem albo w godzinach nocnych. Wtedy dopiero, jak wynika z naszych rozmów, kobiety mają chwilę czasu dla siebie”,  mówi plutonowy Kotlenga.  

Do tworzenia programów żołnierze starają się angażować Afgańczyków. Stąd pomysł, aby program o kobietach prowadziła jedna z mieszkanek Ghazni, a z kolei w spocie zachęcającym do słuchania nowych audycji edukacyjnych słychać głos jednej z dyrektorek lokalnej szkoły. Także bajki dla najmłodszych czytają współpracujący z redakcją Afgańczycy. Z kolei w materiale dotyczącym praw kobiet wykorzystano wywiady z miejscowymi policjantkami, które opowiedziały słuchaczkom jaka była ich droga do służby.

To, co najbardziej cieszy w tej pracy, to rozpoznawalność radia prowadzonego przez Polaków. „Muszę przyznać, że mieszkańców prowincji, którzy nie słyszeli o naszym radiu albo nie słuchali go, jest naprawdę niewielu”, mówi plutonowy Kotlenga. Ułatwia to także współpraca z lokalnymi radiami, które od kilku miesięcy emitują audycje przygotowane przez polskich żołnierzy z radia Hamdard.

O planach na przyszłość żołnierze z radia nie chcą wiele mówić. Zdradzają jedynie, że pracują nad kilkoma nowymi pomysłami. Jednym z nich są audycje prowadzone na żywo z udziałem Afgańczyków. Ta zmiana ich zdaniem na pewno wzbogaci ramówkę radia i powiększy grono słuchaczy.

Fot.: kpr. Robert Płoski

dodaj komentarz

komentarze


Desant z transportowca-giganta
 
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Irańskie szachy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Cienka niebieska linia
Rivalry on Closed Sea
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wozy amunicyjne do Raków
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Od sojusznika do kata
Przysięga śląskich terytorialsów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
High Confidence Operations
Wojna wywiadów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Warszawa walczy, wracamy
Sprawdzają Brutusa
Czarny odchodzi do cywila
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Jedna misja, jeden zespół
Piknik ze smakiem
A Wave of Alliances
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zielonka dla Patriotów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przez krew zdobyty Śląsk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Preselekcja u komandosów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO