moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piąta zmiana Kanadyjczyków w Polsce

220 żołnierzy 22 Królewskiego Pułku Piechoty z kanadyjskiego Quebec przyjechało do Polski w ramach piątej zmiany operacji „Reassurance”. Do końca sierpnia mają szkolić się z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Wezmą też udział w planowanym na pierwszą połowę roku sojuszniczym ćwiczeniu „Anakonda-16”.


Kanadyjskich żołnierzy przywitał w Warszawie ambasador tego kraju Stephen de Boer oraz gen. Stanisław Kaczyński, dowódca 25 BKPow. – NATO jednoczy Amerykę Północną i Europę w obronie wspólnego bezpieczeństwa i wspólnych wartości – mówił ambasador Kanady podczas ceremonii przekazania dowodzenia pomiędzy czwartą, a piątą zmianą kanadyjskich żołnierzy.

Wspólne działanie jest możliwe

Kanadyjczycy od dwóch lat rotacyjnie ćwiczą z Polakami na terytorium naszego kraju. W tym czasie brali udział w dużych ćwiczeniach NATO, odbywających się także poza Polską - m.in.: w Niemczech oraz na Litwie i Łotwie.
– Jestem bardzo dumny z pracy tu wykonanej i poziomu szkolenia osiągniętego przez naszych żołnierzy podczas siedmiu miesięcy pobytu w Europie. Jestem też przekonany, że członkowie kolejnej – piątej  zmiany nadal będą wzmacniać współpracę z naszymi sojusznikami NATO – mówił major Simon Cote, dowódca wracającej do Kanady czwartej zmiany.

Jego następca major Eric Beauchamp przyznał, że jego podwładni ciężko trenowali przed przyjazdem do Polski:  Cieszymy się na współpracę z naszymi sojusznikami w Europie Środkowej i Wschodniej. Nasi koledzy z czwartej zmiany stworzyli warunki do tego, byśmy również odnieśli sukces. A my ze swojej strony zrobimy wszystko, by pomóc wzmocnić gotowość wojsk NATO – zadeklarował.

Generał Stanisław Kaczyński zapewnił, że współpraca pododdziałów kanadyjskich z poszczególnymi batalionami 25 BKPow przebiegała podczas czwartej zmiany wzorowo. Wyraził też nadzieję, że podobnie będzie podczas kolejnej rotacji. – Organizowaliśmy wspólne ćwiczenia, szkolenia w różnym terenie, łącznie ze skokami spadochronowymi, treningi ze strzelaniem. To były dla nas ważne przedsięwzięcia, dzięki nim mogliśmy wzajemnie się poznać, a także poznać swoje procedury – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl gen. Kaczyński podczas spotkania w ambasadzie Kanady.Przyznał, że jednym z najtrudniejszych elementów wspólnych ćwiczeń było uczenie kanadyjskiej piechoty skoków na spadochronach według polskich procedur i przy użyciu polskiego sprzętu. – Wymagało to od obu stron wiele wysiłku i zrozumienia, że najważniejsze w tym wszystkim jest bezpieczeństwo – dodał.

Podczas pobytu czwartej zmiany Polacy i Kanadyjczycy wspólnie zorganizowali w Polsce wiele ćwiczeń poligonowych, a także szkoleń dla pododdziałów rozpoznawczych i pododdziałów snajperów, które szkoliły się według odrębnych planów. – To przekonało nas, że potrafimy ze sobą współpracować, komunikować się, wykonywać zadania, a nasze procedury działań są bardzo podobne. Niewielkie różnice są do pokonania, a wspólne działanie jest jak najbardziej możliwe – zapewnił dowódca 25 BKPow.

To już piąta zmiana

W obecnej edycji szkolenia weźmie udział blisko 220 żołnierzy piątej zmiany, wyposażonych w 30 lekkich pojazdów wraz ze wsparciem logistycznym i specjalistycznym. Pododdział kanadyjski w sile kompanii piechoty, wydzielono ze składu Królewskiego 22 Pułku z Quebeku, zwanego też „The Van Doos” – od „zangielszczonej” wymowy francuskiego słowa dwadzieścia dwa (vingt-deux). Pułk, zasłużony podczas walk na terenie Włoch w II wojnie światowej, jest największym pododdziałem w armii kanadyjskiej.

Kanadyjczycy, którzy symbolicznie przejęli flagę od swoich poprzedników, będą realizowali zadania do końca sierpnia br. Nie oznacza to, że przez cały ten czas będą szkolili się tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Wzorem poprzednich rotacji Polska będzie bazą i głównym miejscem szkolenia Kanadyjczyków, którzy w tym czasie będą brali udział w ćwiczeniach na terenie Rumunii, Bułgarii, Estonii, Łotwy i Litwy. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć naszych sojuszników będzie udział w największych tegorocznych manewrach na terenie naszego kraju – ćwiczeniu wojsk NATO „Anakonda-16”. Ma być ono przeprowadzone przed planowanym na lipiec szczytem Sojuszu w Warszawie.Wspólne ćwiczenia z polskimi żołnierzami będą się odbywały na poligonach i placach ćwiczeń w Drawsku Pomorskim, Wędrzynie, Tomaszowie Mazowieckim i Nowym Glinniku. Kanadyjczycy główny wysiłek zamierzają skupić na szkoleniu taktycznym do szczebla kompanii i ogniowym z etatowego uzbrojenia.

Od maja 2014 roku na terenie naszego kraju ćwiczyło wspólnie z polskimi żołnierzami już ponad tysiąc żołnierzy kanadyjskich. Realizowali oni zadania w ramach operacji „Reassurance”. Współpraca ta jest wyrazem zaangażowania naszych sojuszników w bezpieczeństwo regionu.

Podczas poprzednich rotacji Kanadyjczycy szkolili się m.in. ze spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, brali też udział w ćwiczeniu Dragon-15. Uczestniczyli także w obchodach święta Wojska Polskiego, maszerując wspólnie z polskimi żołnierzami w defiladzie w centrum Warszawy.

REKLAMA

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Byli specjalsi mogą wracać do służby
 
Wyjątkowy CWIX
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poprady dla zawiszaków
Prezydent z wizytą w Drawsku
Most do współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Powstaną kolejne strzelnice
Ofensywa Tuchaczewskiego
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wojsko przeciw wirusowi
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Nowe karabinki dla specjalsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Groty z granatnikiem
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na misjach święta inne niż zwykle
Ubiory ochronne z Maskpolu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Duda jedzie do USA
Fordy, a nie Nissany
Testament Polski Walczącej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Weterani w pasiece
Kajmany na gąsienicach
Ogromne zainteresowanie Soną
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Response to Emergency
F-16 kończą misję w Estonii
Z menażką na wakacje
Wyzwania polskiej prezydencji
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Informacja Prasowa
Amerykanie odmładzają F-16
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
16 sekund Liberatora
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kim przekracza granice
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO