moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie wyróżnili polskiego komandosa

W imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy głównodowodzący misją ISAF generał David Petraeus udekorował polskiego oficera Wojsk Specjalnych jednym z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych.

Meritorious Service Medal przyznano dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego Wojsk Specjalnych wydzielonego z 1 Pułku Specjalnego Komandosów (1 PSK). Uroczystość odbyła się 25 marca w Kabulu.

Wręczający odznaczenie generał Petraeus wyraził ogromny szacunek i uznanie dla dokonań żołnierzy z Lublińca. Powiedział, iż dowodzony przez odznaczonego oficera Zadaniowy Zespół Bojowy wniósł bezprecedensowy wkład w sukcesy nie tylko komponentu operacji specjalnych, ale całej operacji ISAF. Wyróżniony dowódca podkreślił, że odznaczenie to szczególny wyraz uznania nie tyle dla niego, ile uhonorowanie dokonań wszystkich jego podwładnych – żołnierzy 1 PSK z Lublińca.

Kończąca obecnie misję VIII zmiana komandosów 1 PSK w trakcie swojej służby w Afganistanie wielokrotnie otrzymywała najwyższe słowa uznania za ofiarną służbę, która wydatnie przyczyniła się do poprawy poziomu bezpieczeństwa tak ważnego dla mieszkańców prowincji. Żołnierze z Lublińca wykonali szereg operacji wspólnie z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, podczas których zatrzymywali osoby podejrzane o działalność rebeliancką, przejmowali nielegalne składy materiałów wybuchowych, amunicji, broni czy też niszczyli miejsca, w których produkowano śmiercionośne improwizowane urządzenia wybuchowe. Warto przypomnieć kilka szczególnie ważnych operacji, które wydatnie osłabiły możliwości bojowe rebeliantów: likwidacja w dystrykcie Giro wytwórni improwizowanych urządzeń wybuchowych wraz gotowymi do użycia ładunkami, gdzie rebelianci stracili ponad 340 kilogramów śmiercionośnych materiałów oraz liczne przejęcia broni i amunicji w operacjach prowadzonych na terenie prowincji. Skutecznie Zadaniowy Zespół Bojowy uderzał również w struktury organizacji terrorystycznych przez aresztowanie ważnych dowódców. Podczas licznych operacji między innymi: zatrzymano groźnych rebeliantów, którzy atakowali bazy i konwoje koalicji  oraz porywali ludzi. W dystrykcie Gelan zatrzymano poszukiwanego przez siły ISAF groźnego rebelianta Mumina, w dystrykcie Moqur ujęto mułłę Ramzana, podczas wymiany ognia poległ inny kluczowy przywódca talibski mułła Maum, komendant lokalnej siatki rebelianckiej.

Jednym z ostatnich sukcesów dowodzonego przez oficera Zadaniowego Zespołu Bojowego  było zatrzymanie 12 marca w dystrykcie Gelan Abdula Haq – terrorysty będącego na liście priorytetowych celów sił ISAF (tzw. JPEL – Joint Prioritized Effects List) w Afganistanie. Był to kolejny terrorysta z listy JPEL, zatrzymany przez komandosów z Lublińca.

Uhonorowanie dowódcy TF-50 medalem Meritorious Service Medal to kolejne wyróżnienie dla żołnierzy z Lublińca od generała Davida Petraeusa. Głównodowodzący siłami ISAF w Afganistanie w specjalnym liście
w styczniu wyraził najwyższe uznanie dla TF-50 za przeprowadzone operacje specjalne realizowane wspólnie ze szkolonymi przez siebie policjantami afgańskimi. Osobiste podziękowania amerykański dowódca skierował do dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego za operację, w czasie której przechwycono  i zniszczono kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych  oraz kilkanaście gotowych improwizowanych urządzeń wybuchowych. Generał Petraeus ocenił tę operację jako „wspaniałą, która niewątpliwie ocaliła życie wielu ludziom".

Zadaniowy Zespół Bojowy z 1 Pułku Specjalnego Komandosów został skierowany do misji ISAF w 2010 roku. Narodowe dowodzenie zespołem realizuje dowódca Wojsk Specjalnych, dowodzenie operacyjne zespołem delegowano do dowódcy sił specjalnych ISAF. TF-50 operacje specjalne realizował we współdziałaniu z Zadaniowym Zespołem Bojowym wydzielonym z JW GROM, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, Samodzielną Grupą Powietrzną oraz Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa. O komandosach z 1 PSK mówi się: „cisi i skuteczni”.

Wyróżniony dowódca zespołu ukończył Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu w 1997 roku. Służbę zawodową rozpoczął w 1 Pułku Specjalnym Komandosów. W latach 2007–2010 służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Po 3-letniej kadencji w DWS powrócił do służby w 1 PSK na stanowisko dowódcy zespołu bojowego.

Zdjęcia: archiwum PSZ

 

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Iranian Chess Game
Defendery 2019 – część 4
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
W Indiach mieli swój drugi dom
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rozpoczynamy nową erę
Rok Żelaznej Dywizji
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Oko na Europę
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Polskie firmy na targach w Londynie
Nowa misja i nowy sprzęt
Z maratonu programowania do wojska
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Walka i dyplomacja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Chorwacki test polskich kadetów
GROM Challenge
Śląskie sceny z życia
Samochód do desantowania
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Robot” w akcji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Umarły dla świata
Irańskie szachy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal światło dla ofiar Katynia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Terytorialsi na wysokościach
Kosmiczny gość
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
Jedna misja, jeden zespół
Warszawa – miasto nieujarzmione
Wrzesień ’39 na południu Polski
Historia Liberatora wyjaśniona
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO