moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie wyróżnili polskiego komandosa

W imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy głównodowodzący misją ISAF generał David Petraeus udekorował polskiego oficera Wojsk Specjalnych jednym z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych.

Meritorious Service Medal przyznano dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego Wojsk Specjalnych wydzielonego z 1 Pułku Specjalnego Komandosów (1 PSK). Uroczystość odbyła się 25 marca w Kabulu.

Wręczający odznaczenie generał Petraeus wyraził ogromny szacunek i uznanie dla dokonań żołnierzy z Lublińca. Powiedział, iż dowodzony przez odznaczonego oficera Zadaniowy Zespół Bojowy wniósł bezprecedensowy wkład w sukcesy nie tylko komponentu operacji specjalnych, ale całej operacji ISAF. Wyróżniony dowódca podkreślił, że odznaczenie to szczególny wyraz uznania nie tyle dla niego, ile uhonorowanie dokonań wszystkich jego podwładnych – żołnierzy 1 PSK z Lublińca.

Kończąca obecnie misję VIII zmiana komandosów 1 PSK w trakcie swojej służby w Afganistanie wielokrotnie otrzymywała najwyższe słowa uznania za ofiarną służbę, która wydatnie przyczyniła się do poprawy poziomu bezpieczeństwa tak ważnego dla mieszkańców prowincji. Żołnierze z Lublińca wykonali szereg operacji wspólnie z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, podczas których zatrzymywali osoby podejrzane o działalność rebeliancką, przejmowali nielegalne składy materiałów wybuchowych, amunicji, broni czy też niszczyli miejsca, w których produkowano śmiercionośne improwizowane urządzenia wybuchowe. Warto przypomnieć kilka szczególnie ważnych operacji, które wydatnie osłabiły możliwości bojowe rebeliantów: likwidacja w dystrykcie Giro wytwórni improwizowanych urządzeń wybuchowych wraz gotowymi do użycia ładunkami, gdzie rebelianci stracili ponad 340 kilogramów śmiercionośnych materiałów oraz liczne przejęcia broni i amunicji w operacjach prowadzonych na terenie prowincji. Skutecznie Zadaniowy Zespół Bojowy uderzał również w struktury organizacji terrorystycznych przez aresztowanie ważnych dowódców. Podczas licznych operacji między innymi: zatrzymano groźnych rebeliantów, którzy atakowali bazy i konwoje koalicji  oraz porywali ludzi. W dystrykcie Gelan zatrzymano poszukiwanego przez siły ISAF groźnego rebelianta Mumina, w dystrykcie Moqur ujęto mułłę Ramzana, podczas wymiany ognia poległ inny kluczowy przywódca talibski mułła Maum, komendant lokalnej siatki rebelianckiej.

Jednym z ostatnich sukcesów dowodzonego przez oficera Zadaniowego Zespołu Bojowego  było zatrzymanie 12 marca w dystrykcie Gelan Abdula Haq – terrorysty będącego na liście priorytetowych celów sił ISAF (tzw. JPEL – Joint Prioritized Effects List) w Afganistanie. Był to kolejny terrorysta z listy JPEL, zatrzymany przez komandosów z Lublińca.

Uhonorowanie dowódcy TF-50 medalem Meritorious Service Medal to kolejne wyróżnienie dla żołnierzy z Lublińca od generała Davida Petraeusa. Głównodowodzący siłami ISAF w Afganistanie w specjalnym liście
w styczniu wyraził najwyższe uznanie dla TF-50 za przeprowadzone operacje specjalne realizowane wspólnie ze szkolonymi przez siebie policjantami afgańskimi. Osobiste podziękowania amerykański dowódca skierował do dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego za operację, w czasie której przechwycono  i zniszczono kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych  oraz kilkanaście gotowych improwizowanych urządzeń wybuchowych. Generał Petraeus ocenił tę operację jako „wspaniałą, która niewątpliwie ocaliła życie wielu ludziom".

Zadaniowy Zespół Bojowy z 1 Pułku Specjalnego Komandosów został skierowany do misji ISAF w 2010 roku. Narodowe dowodzenie zespołem realizuje dowódca Wojsk Specjalnych, dowodzenie operacyjne zespołem delegowano do dowódcy sił specjalnych ISAF. TF-50 operacje specjalne realizował we współdziałaniu z Zadaniowym Zespołem Bojowym wydzielonym z JW GROM, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, Samodzielną Grupą Powietrzną oraz Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa. O komandosach z 1 PSK mówi się: „cisi i skuteczni”.

Wyróżniony dowódca zespołu ukończył Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu w 1997 roku. Służbę zawodową rozpoczął w 1 Pułku Specjalnym Komandosów. W latach 2007–2010 służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Po 3-letniej kadencji w DWS powrócił do służby w 1 PSK na stanowisko dowódcy zespołu bojowego.

Zdjęcia: archiwum PSZ

 

dodaj komentarz

komentarze


Działalność firm na rzecz obronności
 
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Zmiany w przepisach mundurowych
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Flota przyszłości
Likwidacja komendanta Junka
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Air Force One” na Cytadeli
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Trudny sojusz partyzantów
Kolejna szabla AFN zdobyta
Mapa z głębin morza
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Memory Gives Us Wings
Rydwany dżihadu
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
„Dragon” na Bałtyku
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Logistyka dla Leopardów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Miroslawiec Up
A Half-Open Gate to Hell
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kierunek: Afganistan
Marynarze pomogli prokuraturze
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Tu się zadań nie wybiera
Fleet of the Future
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pierwszy krok do „Mewy”
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
The Chariots of Jihad
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Curious about Poland
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Ekonowinki na poligonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Jak zginął „Ponury”
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
„Puma” naciera
Rusza cyberkomponent WOT-u
Następcy Herculesów
F-16 wracają do Polski
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polski wkład w operację „Overlord”
Kontroler na bojowo
Chemicy w akcji
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO