moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowy sprawdzian dragonów

Z koszar wyruszyli marszem ubezpieczonym, gotowi do użycia ognia na wypadek zasadzki czy ataku przeciwnika. Do przejechania mieli tylko kilka kilometrów, ale za to w trudnym, błotnistym terenie leśnym. I z przeprawą przez rzekę, której brzegi saperzy połączyli mostem. Tak dragoni ze Świętoszowa rozpoczęli ćwiczenia przygotowujące ich do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO.Żołnierze z 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa dotarli do obozowiska Karliki na żagańskim poligonie. Spędzą tam najbliższych siedem tygodni. A to już drugi poligon dragonów w krótkim czasie. Na początku grudnia zakończyli długie zajęcia w terenie, których finałem było sprawdzenie wszystkich załóg, drużyn i obsług, czyli najmniejszych komórek pododdziałów. Teraz żołnierze rozpoczęli zajęcia, które na przełomie lutego i marca zakończą się certyfikacją plutonów. W ten sposób szykują się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego, który obejmą za rok.

Doskonalenie bojowej perfekcji

W trakcie szkolenia zmechanizowani będą ćwiczyli wszelkie możliwe działania taktyczne. Uwagę będą zwracali na bezpieczne pokonywanie nieznanego terenu, a także zajmowanie, ochronę i obronę rejonu ześrodkowania. Później wezmą się za działania w obronie oraz przechodzenie do natarcia. Każdorazowo uzupełnieniem zajęć będą treningi związane z udzielaniem pomocy rannym i poszkodowanym oraz wzywaniem powietrznego wsparcia medycznego.

– Będziemy doskonalili działania regularne typu obrona–natarcie, wynikające z przeznaczenia batalionu do obrony granic kraju. Przećwiczymy też wszelkie zachowania i procedury związane z działaniami stabilizacyjnymi, czyli z patrolowaniem, konwojowaniem, wykrywaniem improwizowanych ładunków wybuchowych czy przeszukiwaniem obiektów i miejscowości – wyjaśnia ppłk Wojciech Strzelecki, dowódca batalionu. Jak dodaje, w trakcie szkolenia istotne będą również treningi polegające na wzywaniu z pola walki wsparcia ogniowego. Ponieważ podczas misji poza granicami kraju pododdziały działają najczęściej w składach plutonów, umiejętności takie do perfekcji muszą opanować ich dowódcy.


Egzamin dla logistyków

Na poligon wyjechało prawie 700 żołnierzy i ponad 100 sztuk sprzętu różnego rodzaju. Ich transport i utrzymanie jest więc sporym wyzwaniem dla batalionowych logistyków. Wyżywienie tylu ludzi, zapewnienie im odpowiednich warunków socjalnych oraz nieprzerwanych dostaw amunicji i paliwa, na dodatek zimą, nie jest łatwe. Dużo pracy mają również technicy z kompanii logistycznej. Mechanicy, rusznikarze i specjaliści od elektroniki muszą na bieżąco, w dzień i w nocy, a często na mrozie, usuwać ewentualne usterki pojazdów, uzbrojenia czy sprzętu łączności. – W trudnych zimowych warunkach zapewnienie dostaw do miejsca stacjonowania żołnierzy wiąże się często z pokonaniem bardzo trudnego terenu. Bywa, że nasze cysterny, warsztaty techniczne i inne pojazdy muszą brodzić w dzień i w nocy po bezdrożach, w głębokim błocie. Mamy jednak duże doświadczenie i nie zdarzyło się do tej pory, aby potrzebne materiały czy pomoc gdzieś nie dotarła – zapewnia ppor. Damian Skałka, zastępca dowódcy kompanii logistycznej batalionu.

Zimą, zwłaszcza przy dużych temperaturach ujemnych, trudności sprawia również wyżywienie żołnierzy. O ile bowiem w stołówce obozowiska posiłki i napoje wydawane są prosto z kuchni, a więc gorące i smaczne, o tyle dowożenie jedzenia takiej samej jakości w teren jest dużym wyzwaniem. – Ale jest to możliwe – zapewnia ppor. Skałka. – Wystarczy dobre dogadanie pory posiłków z dowódcami pododdziałów, dobra organizacja i odpowiednie termosy, aby żołnierze w terenie mogli zjeść ciepły obiad czy otrzymać gorącą kawę lub herbatę do śniadania i kolacji  – zapewnia dowódca logistyków.

Siła ognia

Na poligonie żołnierze zajmą się zadaniami, których na co dzień nie ćwiczą zbyt często. Będą zatem zajęcia polegające na wspólnym działaniu plutonów zmechanizowanych i elementów wsparcia. Planuje się, by te pododdziały przeprowadziły jednocześnie kierowanie ogniem. Gdyby do tego doszło, ogień do celów imitujących przeciwnika będą prowadziły i armaty, i broń pokładowa bojowych wozów piechoty, i żołnierze plutonów zmechanizowanych z karabinów maszynowych, granatników RPG-7 oraz broni indywidualnej, i wojskowi pododdziałów wsparcia z moździerzy 120 milimetrów oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.


– W czasie tych ćwiczeń ważne będzie nie tylko szybkie wykrywanie celów i meldowanie o nich, lecz przede wszystkim współdziałanie poszczególnych dowódców, by jak najlepiej wykorzystali posiadane uzbrojenie. Istotne też będzie wskazywanie dowódcom, które środki przeciwnika należy zniszczyć w pierwszej kolejności – wyjaśnia ppłk Strzelecki.

Dyżur w Siłach Odpowiedzi

Polski batalion zmechanizowany rozpocznie dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO 1 stycznia 2017 roku. Zostanie włączony w skład 20 Brytyjskiej Brygady Pancerno-Zmechanizowanej zwanej The Iron Fist. Żołnierzy ze Świętoszowa wspierać będą kompania zmotoryzowana na Rosomakach z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz pluton saperów. Całością sił dowodził będzie generał brygady Ian Mortimer. Brytyjski dowódca podczas listopadowej wizyty w Świętoszowie zapowiedział, że przyjedzie do Polski na przełomie lutego i marca, gdy będzie trwała certyfikacja plutonów naszego batalionu. Wiosną egzaminowi poddane zostaną poszczególne kompanie dragonów, a latem zorganizowany zostanie test całego batalionu.

Przygotowując się do dyżuru w międzynarodowych Siłach Odpowiedzi NATO, batalion nie musiał przechodzić większych reorganizacji ani uzupełniać wyposażenia o nowy lub dodatkowy sprzęt. Nie musiał od podstaw szkolić się w żadnych nowych procedurach czy sposobach działania. Żołnierze doskonale poznali bowiem wszystkie, jakie są wymagane na czas dyżuru, podczas normalnych szkoleń i przygotowań do kolejnych zmian misji w Afganistanie. – Jedyne, co uległo zmianie, to że batalion zostanie wyposażony w nowoczesne systemy łączności. Muszą być bowiem kompatybilne z tymi, jakimi dysponują sojusznicy. Aby dobrze je opanować, żołnierze z komórek łączności batalionu wyjadą prawdopodobnie w maju na ćwiczenie, które odbędzie się w Rumunii – mówi ppłk Tomasz Biedziak, szef szkolenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Xaxanek
1453395300
Kupcie z 2 -3 nowoczesne BWP'y- tak dla zdjęć ... .
FF-6C-B3-6A

Leopardy na Podkarpaciu
 
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Klucz do dobrych relacji
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Ludzie niebezpiecznej profesji
Ostre strzelanie artylerzystów
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Volhynian Lion Hearts
Kontenery dla Wisły
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Nowe laboratorium WAT
Trudna droga
Razem się szkolą, razem walczą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Dołącz do zawodowców
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Obrona bez polityki
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Nowe maszyny w LAW
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Gorące obrady NATO w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
Kto zostawia ślady w sieci
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wrocław czeka na Amerykanów
Unwanted Treaty
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Z archiwum „Szarego”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
T-72 strzelają na poligonie
Szwedzki baypass przed „Orką”
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Głosuj na wojskowego sportowca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO