moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saperzy do zadań specjalnych

W ciągu dwóch dni od ogłoszenia alarmu muszą pojawić się we wskazanym punkcie w kraju, a w ciągu kolejnych ośmiu rozpoczną w dowolnym miejscu świata likwidację minowych pułapek, od wybuchowych po tak zwane brudne bomby. To zadania 18 saperów z Brzegu i ośmiu chemików z Tarnowskich Gór, którzy w styczniu rozpoczęli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO.

Żołnierze z 1 Pułku Saperów w Brzegu oraz 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór tworzą 26-osobowy Zespół CBRN/EOD (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear/Explosives Ordnance Disposal). Ich rolą jest wykrywanie, rozpoznanie, podejmowanie i neutralizacja ładunków oraz urządzeń typu IED (improwizowanych urządzeń wybuchowych) zawierających broń masowego rażenia (BMR) oraz toksyczne środki przemysłowe (TŚP). Mówiąc najprościej: likwidacja minowych pułapek. Nie tylko tradycyjnych, wypełnionych materiałem wybuchowym, lecz także takich, których zdetonowanie może spowodować skażenie biologiczne, chemiczne lub promieniotwórcze ludzi i terenu.

Rok na walizkach

Swój dyżur ta specgrupa rozpoczęła 1 stycznia, a zakończy 31 grudnia 2016 roku. Wchodzący w jej skład żołnierze w ciągu 48 godzin od ogłoszenia alarmu muszą pojawić się we wskazanym miejscu w kraju, gdzie zbiera się cały komponent sapersko-chemiczny uczestniczący w dyżurze. W ciągu kolejnych ośmiu dni specjaliści mogą zostać rzuceni w dowolne miejsce świata, by podjąć wyznaczone im zadania.

Saperzy i chemicy muszą się więc spodziewać wezwania do akcji w każdej chwili, także podczas urlopów. Dlatego zasobniki z wyposażeniem osobistym oraz sprzętem mają spakowane zawsze. Na walizkach spędzą cały najbliższy rok.

W zespole znaleźli się najbardziej doświadczeni saperzy z grupy EOD, którą jako pierwszą w naszej armii utworzono właśnie w 1 Brzeskim Pułku Saperów w 2011 roku. – Zdecydowana większość z nich brała udział w wielu misjach zagranicznych, głównie w tej najtrudniejszej w Afganistanie – podkreśla por. Tomasz Łagowski, dowódca zespołu. Żołnierzy wyposażono w najlepszy sprzęt saperski dostępny w naszej armii. Do przewożenia ludzi i sprzętu mają m.in. transporter opancerzony Rosomak czy specjalistyczny pojazd saperski na podwoziu Iveco. Dysponują robotami typu Talon i Ekspert oraz różnego typu wykrywaczami, georadarami, kombinezonami przeciwwybuchowymi.

Samochód pułapka

Do udziału w dyżurze członkowie zespołu szkolili się od początku 2014 roku w Polsce i na kursach zagranicznych, między innymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Irlandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Podczas szkoleń rozgrywali między innymi takie epizody: wojsko zostaje zaalarmowane, że w mocno zaludnionej dzielnicy miasta znajduje się podejrzany samochód, który prawdopodobnie wypełniony jest materiałami wybuchowymi. Eksplozja może pozbawić życia lub ranić wielu mieszkańców. W pobliże bombowej pułapki żołnierze podjeżdżają Rosomakiem. Pojazd ustawiają tak, aby pancerz chronił ich w przypadku ewentualnej detonacji. Aby zminimalizować zagrożenie, do niebezpiecznej pułapki podjeżdżają najpierw robotem saperskim. Miner-operator z bezpiecznej odległości umiejętnie zbliża robota do pojazdu. Przez kamerę widzi na monitorze umieszczony pod samochodem granat moździerzowy. Sterując manipulatorami maszyny, żołnierz odciąga pocisk oraz przytwierdzone do niego urządzenie do zdalnego odpalania na odległość. Po jakimś czasie do akcji rusza saper ubrany w kombinezon przeciwwybuchowy EOD-9. Za pomocą manipulatora na długim wysięgniku specjalista chwyta pocisk i uważnie przenosi go do specjalnego samochodu stojącego w pewnym oddaleniu. Tam układa niebezpieczny ładunek w przeznaczonym do tego pojemniku, który w przypadku detonacji stłumi siłę wybuchu i zahamuje rozprzestrzenianie się odłamków.

Opisany epizod był częścią rutynowego szkolenia zespołu dyżurującego Sił Odpowiedzi NATO. Ma ono utrwalać odpowiednie nawyki i procedury, bo dla specjalistów nie są to zadania trudne.

Szósty zmysł

Członkowie grupy EOD z brzeskiej jednostki są bowiem przygotowani do działania bardziej skomplikowanego i daleko wykraczającego poza to, czym zajmują się zwykli saperzy. To pięćdziesięcioosobowy elitarny zespół saperów, przeznaczony do najtrudniejszych operacji. Są gotowi do neutralizacji największych zagrożeń, jakie niesie ze sobą użycie broni biologicznej, chemicznej lub środków promieniotwórczych.

Selekcja żołnierzy do pododdziału rozminowania specjalnego jest zatem ostra. – Nasz saper, oprócz różnych umiejętności, musi posiadać tak zwany szósty zmysł. Czyli umieć przewidzieć, jaki rodzaj pułapki zastawili na niego ludzie instalujący minowe zagrożenie. Musi lubić swoją pracę, być opanowany i odpowiedzialny. Zdawać sobie sprawę, że od jego działania zależy życie wielu ludzi – mówi plut. Tomasz Kamiński, miner-operator, uczestnik trzech misji poza granicami kraju.

Pierwsza grupa EOD utworzona została w polskiej armii w 2011 roku w 1 Brzeskim Pułku Saperów. Już rok później żołnierze wchodzący w skład tego zespołu zostali wyznaczeni do ochrony obiektów oraz kibiców podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Poszczególne sekcje grupy stacjonowały w pełnej gotowości do użycia w pobliżu każdego ze stadionów, na których trwały rozgrywki. Jesienią 2015 roku saperzy z tej grupy na zlecenie władz Wałbrzycha sprawdzali teren, gdzie podobno znajduje się domniemany „złoty pociąg”.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~michał
1452774480
O widzę Pan Tomek stary saper z doświadczeniem z niejednego niewybuchu krzyż dla przełożonego zrobił. Może wybierze się Pan do 1 pułku wyszkolić tych żołnierzy.
A1-73-FB-A7
~tomek
1452752520
Co i saperzy mają takie smutne miny ??? Ten kombinezon jest chyba nie kompletny , w razie wybuchu np. niewypału to rączki pourywane . Facet biega w kombinezonie przeciwwybuchowym z gołymi rękami - nie ma jakichś ochraniaczy nadgarstkowych ???
BE-76-F7-F3

„Mieszko” po wodowaniu
 
Nowi szturmani w JW Agat
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Desant na czeskich spadochronach
Sport nie dzieli, sport łączy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Miroslawiec Up
Kolejna szabla AFN zdobyta
Działalność firm na rzecz obronności
Rozpoczynamy nową erę
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Początek dowódczej drogi
Wielkie święto kawalerii!!!
Rywalizacja na zamkniętym morzu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Fleet of the Future
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Polscy żołnierze wracają do Libanu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polsko-francuska szkoła uczuć
Sojusze na fali
Zmiany w przepisach mundurowych
Rozdarty subkontynent
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
„Dragon’19” od kuchni
Kierunek: Afganistan
Nowe nakolanniki
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Stawiamy na rozwój
Karabiny od dęblińskich saperów
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Brytyjska „pamiątka”
Gotowi na F-35?
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obława pełna białych plam
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Raki dla zawiszaków
Gen. Joks na czele JFTC
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
The Chariots of Jihad
Nowy pułk artylerii
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Tak umierał Wołyń
Moja „bazówka”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO