moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykański trening przeciwlotników

Dwustu polskich i amerykańskich żołnierzy rozpoczęło dziś szkolenie pod kryptonimem „Panther Assurance”. Przez cztery dni wojskowi będą wykonywać zadania z obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z użyciem m.in. systemu Patriot czy zestawów Newa. Trening jest elementem trwającej od lat współpracy armii polskiej i USA.

Do Skwierzyny przyjechało dziś stu żołnierzy armii amerykańskiej. Na co dzień służą oni w Batalionie Artylerii Przeciwlotniczej (bap) w niemieckim Baumholder. Wspólnie z Amerykanami będą się szkolić polscy żołnierze z 35 Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. – To dla nas doskonała okazja do wymiany doświadczeń i przetestowania własnych możliwości. Dzięki treningom z sojusznikami możemy się wiele od siebie nauczyć – mówi ppłk Dariusz Stróżewski, dowódca 35 Dywizjonu.

W sumie w szkoleniu weźmie udział dwustu żołnierzy z polskiej i amerykańskiej armii. Odbędzie się ono na przykoszarowym poligonie dywizjonu w Skwierzynie. Do dyspozycji żołnierzy będą przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-125 Newa SC z pojazdami, a także bateria rakietowego systemu Patriot, który do Polski przywieźli Amerykanie.

Wojskowi będą ćwiczyć pod polskim dowództwem. Trening ma przebiegać według planu opracowanego wcześniej przez Polaków i Amerykanów. – Żołnierze będą się doskonalić w planowaniu i prowadzeniu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, przećwiczą między innymi zmianę stanowisk ogniowych oraz załadunek i rozładunek wyrzutni – mówi ppłk Dariusz Stróżewski, dowódca 35 Dywizjonu. Plan treningu zakłada też odpieranie ataków lotniczych. W tej części szkolenia wezmą udział samoloty F-16.

Polsko-amerykańskie ćwiczenia z wykorzystaniem systemu Patriot były już prowadzone wcześniej. W latach 2010–2012, w trzymiesięcznych cyklach, stacjonowała w Polsce szkolna (nieuzbrojona) bateria tego typu broni. Najpierw w Morągu, potem w Ustce i Toruniu. Do tej pory sojusznicy przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej. W każdym z nich uczestniczyli żołnierze z dywizjonów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. – W ubiegłym roku dowództwo wojsk lądowych USA w Europie powróciło do pomysłu wspólnych szkoleń przeciwlotników armii polskiej i USA. W 2015 roku odbyło się ono w marcu w Sochaczewie – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ. Trening odbył się w ramach operacji „Atlantic Resolve”. Została ona rozpoczęta po aneksji Krymu przez Rosję i miała na celu zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance NATO. Dla żołnierzy był to przede wszystkim sprawdzian, czy są w stanie wykonać szybki przerzut na terytorium sojusznika amerykańskich zestawów przeciwlotniczych.

35 Skwierzyński Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej powstał w 2011 roku na bazie 61 Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej. 1 lipca 2011 roku jednostka rozpoczęła swoje oficjalne funkcjonowanie i została włączona w struktury 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Zasadniczym wyposażeniem dywizjonu są zestawy rakietowe krótkiego zasięgu Newa S-125 S.C.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowi szturmani w JW Agat
 
Nowy pułk artylerii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Moja „bazówka”
The Chariots of Jihad
Wielkie święto kawalerii!!!
Kierunek: Afganistan
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Początek dowódczej drogi
Sport nie dzieli, sport łączy
Nowe nakolanniki
Raki dla zawiszaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Obława pełna białych plam
Gen. Joks na czele JFTC
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Air-Landing Outside Comfort Zone
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozdarty subkontynent
Karabiny od dęblińskich saperów
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Mieszko” po wodowaniu
Stawiamy na rozwój
Desant na czeskich spadochronach
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Sojusze na fali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Tak umierał Wołyń
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Brytyjska „pamiątka”
Fleet of the Future
„Dragon’19” od kuchni
Rozpoczynamy nową erę
Działalność firm na rzecz obronności
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Polsko-francuska szkoła uczuć
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Miroslawiec Up
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Gotowi na F-35?
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Zmiany w przepisach mundurowych
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO