moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zawsze gotowi nieść pomoc

Żołnierze Zgrupowania Bojowego „Bravo” stacjonujący w bazie Warrior kolejny raz w okresie zimowym wsparli ludności dystryktów Gelan i Moqur – zorganizowali akcje pomocy medycznej oraz przekazali kilka ton pomocy humanitarnej.

Żołnierze Zgrupowania Bojowego „Bravo”, wspierani przez specjalistów współpracy cywilno-wojskowej z 3 TST CIMIC pod dowództwem kapitana Marcina Terleckiego, odwiedzili kilkanaście wiosek w obu dystryktach, przeprowadzili ich ocenę pod kątem współpracy cywilno-wojskowej (Rapid Village Assesment), zorganizowali akcje pomocy medycznej, odbyli szereg spotkań z przedstawicielami władzy lokalnej w District Center Gelan i Moqur oraz wspólnie z przedstawicielami władz i afgańskich sił bezpieczeństwa wydali kilka ton pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców obu dystryktów.
snowman4Operację poprzedziła wnikliwa analiza sytuacji bezpieczeństwa w strefie odpowiedzialności, szereg ustaleń nie tylko z przedstawicielami władzy lokalnej, ale także z żołnierzami 2 kandaku ANA stacjonującymi w Moqur oraz ocena potrzeb przeprowadzona przez żołnierzy  CIMIC. „Podczas wspólnych operacji z afgańskimi żołnierzami nawiązaliśmy bliską współpracę z komórką Believe Officers, która z ramienia ANA odpowiedzialna jest za współpracę z ludnością lokalną. Bardzo nam to pomogło w kontaktach z Afgańczykami. Podczas jednego ze wspólnych patroli szef Believe Officers major Shafirullah bardzo ciepło wyrażał się o polskich żołnierzach. Przedstawił swoim rodakom siły koalicyjne jako te, które bronią lokalnej ludności oraz pomagają w rozwoju regionu. Powiedział, że Polacy szanują odmienność religijną i kulturową, martwią się losem mieszkańców, organizują szury oraz dostarczają pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących”, podkreśla oficer 3 TST CIMIC porucznik Krzysztof Orzech.
snowman2Podczas operacji zorganizowano trzy akcje niesienia pomocy medycznej MEDCAP. Dzięki obecności porucznik lekarz Katarzyny Rupenthal można było przyjąć również kobiety i dzieci, które najbardziej odczuwają brak odpowiedniej opieki medycznej. W ramach MEDCAP kilkuset osobom udzielono porad internistycznych, kardiologicznych, gastroenterologicznych, alergologicznych, dermatologicznych, ginekologicznych, urologicznych, pediatrycznych, okulistycznych, laryngologicznych oraz opatrzono rany chirurgiczne. Dodatkowo prowadzono konsultacje medyczne i szkolenie personelu medycznego dotyczące leczenia poszczególnych jednostek chorobowych, rozdano leki z zasobów ambulatorium Zgrupowania Bojowego „Bravo”, a także przeprowadzono akcję profilaktyczną. Każdej akcji medycznej towarzyszyło wydanie pomocy humanitarnej. Składały się na nią zasoby przekazane przez Caritas Polska: przybory szkolne, buty zimowe, koce, ubrania oraz śpiwory.
snowman3Polscy żołnierze oraz specjaliści CIMIC już planują kolejne działania. Chcą odwiedzić kilka szkół w dystryktach Gelan i Moqur oraz dostarczyć tam artykuły szkolne i wyposażenie: ławki, krzesła, tablice. „Praktycznie wszędzie mieszkańcy małych, biednych wiosek skarżą się na utrudniony dostęp do szkolnictwa. Przyczyn jest wiele. Brak nauczycieli oraz ich niskie zarobki, brak infrastruktury szkolnej, a nade wszystko bieda nie pozwala dzieciom na swobodny dostęp do edukacji. Niezbędny dla rozwoju kraju jest odpowiedni poziom edukacji społeczeństwa, ponieważ on stanowi o przyszłości zarówno społeczeństwa, jak i samego Afganistanu. Obecnie dzieci w Afganistanie mają wakacje. Pod koniec marca zaczyna się nowy rok szkolny. Wakacje w porze zimowej to czas dla nas, abyśmy mogli przygotować projekty pomocowe dla najbardziej potrzebujących szkół. Wielu uczniów musi uczyć się w zimnych i nieoświetlonych klasach”, opowiada chorąży Mirosław Zelga, specjalista CIMIC.
snowman5Przygotowanie i opracowanie projektów to kolejna sfera działalności specjalistów współpracy cywilno-wojskowej. Dzięki nawiązaniu ścisłych kontaktów z przedstawicielami władzy lokalnej i poznaniu potrzeb Afgańczyków udało się zrealizować kilkanaście projektów. Afgańczycy zostali zatrudnieni w ramach projektu „Cash for work” polegającym na zapewnieniu pracy zwykłym obywatelom. „Bezrobocie i frustracja zwykłych obywateli pcha ich bardzo często w ręce bojowników, którzy płacą im za podkładanie IED i przeprowadzenie ataków na nasze siły. Chcemy to zmienić”, podkreśla dowódca zespołu kapitan Marcin Terlecki.
Jednym z projektów zrealizowanych w ramach wparcia edukacji jest budowa boiska w miejscowości Janda. „Pewnego dnia podczas luźnej rozmowy z szefem S-3 kapitanem Danielem Katarzyńskim narodził się pomysł budowy pierwszego >>orlika<< w Afganistanie”, uśmiecha się porucznik Krzysztof Orzech, „ojciec” projektu. „Wszyscy jesteśmy ogromnymi fanami piłki nożnej i przedstawiliśmy swój pomysł dowódcy zgrupowania, który przyklasnął tej idei”. Po miesiącu, dzięki wsparciu dowódcy grupy CIMIC podpułkownika Grzegorza Wtykło, z Ghazni przywieziono bramki, dresy sportowe, buty oraz piłki. Projekt będzie zrealizowany jak tylko poprawią się warunki atmosferyczne i stopnieje śnieg. Pozwoli to dzieciom przynajmniej na chwilę zapomnieć o ciężkim losie i da im chwilę radości. „Najbardziej cieszy fakt, że ludność z pobliskich wiosek po 5 miesiącach służby 3 Taktycznego Zespołu Wsparcia CIMIC bardzo dobrze wie, że pod powtarzanym przez nich hasłem >>simik<< kryje się grupka ludzi gotowa zawsze nieść im pomoc – czterech żołnierzy, którzy zawsze w kieszeni munduru mają dla nich jakiś >>gift<< i czas na rozmowę”, podsumowuje kapitan Terlecki.

Fot.: por. Krzysztof Orzech

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
 
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Żyj zdrowiej
Nauka zimowego pływania
For the Right Cause
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Klasy wojskowe po nowemu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Czerwoni w odwrocie
Krwawe walki o Monte Cassino
Szturmani na Lipie
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Własne interesy Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Iran uderza w USA
Arsenał Iranu
Symulatory strzelań Rosomaków
Umowa na Harpie podpisana!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Ważka bliżej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Double Eagle po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Darłowo czeka na śmigłowce
Podziemna potęga
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO