moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie załóg czołgów Leopard

Załogi czołgów Leopard w styczniu rozpoczęły intensywne ćwiczenia. Na razie na symulatorach i trenażerach świętoszowskiego poligonu szkoli się prawie 100 żołnierzy z dwóch brygad kawalerii pancernej –  10. i 34. To dowódcy, działonowi, ładowniczowie i kierowcy. – Z powodu dużej liczby kursantów szkolenie wydłużono do trzech miesięcy – mówi st. chorąży Artur Głos.Kurs załóg czołgów prowadzony przez świętoszowski Ośrodek Szkolenia Leopard (OSL) jest pierwszym z cyklu zaplanowanych na ten rok. Udział w nim biorą żołnierze z 10 BKPanc im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie oraz 34 BKPanc im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego w Żaganiu. Na potrzeby ćwiczeń stworzono z nich kompanię szkolną składającą się z czterech plutonów. – Jako pierwsze dwa plutony szkolą się specjaliści: dowódcy, działonowi i ładowniczowie. W składzie następnych dwóch – kierowcy – mówi starszy chorąży Artur Głos, instruktor OSL odpowiedzialny za planowanie kursu.

Do tej pory żołnierze odbyli między innymi szkolenie ogniowe przy wykorzystaniu symulatorów i trenażerów Ośrodka Szkolenia Leopard. W jego ramach realizowali takie zadania, jak: prowadzenie ognia do celów ruchomych i stałych z wykorzystaniem symulatorów ASPT, doskonalenie czynności składania i rozkładania karabinów maszynowych MG3 i MG3A1 oraz ładowanie amunicji i obsługa stanowiska ładowniczego  przed, w czasie i po strzelaniu w reżimie pracy na ręcznych mechanizmach, obserwacji oraz w pełnej stabilizacji.


– W trakcie następnych zajęć kursanci będę między innymi podnosić swoje umiejętności w strzelaniu na wyższym poziomie. Zajęcia odbędą się na symulatorze ASPT i obejmą strzelania do celów w nocy i przy ograniczonej widoczności – zapowiada instruktor.

Na innych trenażerach szkolą się kierowcy. Starszy sierżant Bogusław Budasz poprowadził zajęcia na szkolnym czołgu Leopard NJ. – Jest przeznaczony do nauki kierowania Leopardem. Dziś żołnierze uczą się wjeżdżania tyłem do garażu. Odbywa się to w ten sposób, że przed czołgiem stoi instruktor, którzy naprowadza kursanta, a za czołgiem inny instruktor pokazuje naprowadzającemu, jaka odległość pozostała kierowcy do ściany lub muru – tłumaczy sierżant.


Kilka metrów dalej grupa pancerniaków przygotowuje czołg, pod okiem kaprala Łukasz Strzałkowskiego, do brodzenia i głębokiego brodzenia. A w kolejnym miejscu nauczania trwa przygotowanie czołgu do pokonania głębokiej przeszkody wodnej. – Żołnierze przygotowują się do zamontowania na czołgu rury szybu powietrznego. Polega to na połączeniu trzech elementów, założeniu uszczelnień i zainstalowaniu wszelkich przewodów łączności na czołgu – opowiada plutonowy Paweł Ryś. – W trakcie zajęć żołnierze uczą się właściwego montowania szybu powietrznego, prawidłowego uszczelnienia oraz zabezpieczenia wnętrza wozu i przestrzeni między wieżą a kadłubem. Czynności te trzeba znać i wykonywać je dokładnie, gdyż od nich zależy bezpieczeństwo załogi – podkreśla.

Podczas kolejnych tygodni młodzi pancerniacy będą się uczyć między innymi budowy i eksploatacji czołgu oraz obsługi uzbrojenia pokładowego i broni indywidualnej. Odbędą też: trening umiejętności praktycznych osób funkcyjnych w załogach na symulatorze AAT, cykl ćwiczeń ogniowych w dzień i w nocy na ASPT, szkolenie na symulatorze walki czy strzelania precyzyjne na symulatorze AGDUS.

Katarzyna Przepióra , 10 Brygada Kawalerii Pancernej

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
USA nie zacznie wojny z Iranem
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Czerwoni w odwrocie
O Patriotach na WAT
Obradowała Rada Gabinetowa
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Ważka bliżej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żyj zdrowiej
Własne interesy Europy
Podziemna potęga
Double Eagle po nowemu
We Are All Darfur
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Umowa na Harpie podpisana!
For the Right Cause
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Szturmani na Lipie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Darłowo czeka na śmigłowce
Defense Without Politics
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nauka zimowego pływania
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO