moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe jubileusze w 2016 roku

W 2016 roku 30. rocznicę stacjonowania w Lublińcu obchodzić będzie Jednostka Wojskowa Komandosów. Pięć lat skończy z kolei najmłodszy w wojskach specjalnych AGAT. W lipcu w Świnoujściu odbędzie się gala banderowa, tak 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych będzie świętował swoje 65-lecie. To tylko niektóre z jubileuszy, jakie w nowym roku obchodzić będzie wojsko.

Na przełomie lutego i marca świętować będzie Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Mija bowiem 30 lat od chwili, gdy w ramach reorganizacji 1 Batalion Szturmowy z Dziwnowa został w 1986 roku przebazowany do Lublińca i w 1993 roku przeformowany w pułk.

Dzisiejsza Jednostka Wojskowa Komandosów specjalizuje się w rozpoznaniu specjalnym, czyli zdobywaniu informacji w niezwykle trudnych warunkach z wykorzystaniem odpowiednich technik i taktyki działania. Operatorzy, których mottem jest hasło „Cisi i skuteczni”, przygotowani są do akcji bezpośrednich: precyzyjnego niszczenia, odbijania zakładników czy naprowadzania na cel środków powietrznych lub ognia z uzbrojenia naziemnego. Prowadzą operacje antyrebelianckie i zapewniają wsparcie i szkolenie pododdziałów specjalnych innych armii. W Lublińcu dobiegają końca prace nad otwarciem ośrodka szkolenia wojsk specjalnych.

W pierwszych dniach marca 45. rocznicę istnienia świętować będzie 3 Flotylla Okrętów. To główny związek taktyczny marynarki wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe. W skład flotylli wchodzą również okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne. Jej jednostki odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża oraz logistyczne zabezpieczenie działań. W 3 Flotylli, w bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na Półwyspie Helskim, w Siemirowicach i w Ustce służy ponad 3 tysiące marynarzy.

Na trałowcach i w zwiadzie

50-lecie będzie w kwietniu świętować 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy. Jednostka została sformowana w 1966 roku w Białej Podlaskiej jako 9 Pułk Rozpoznania Radiowego. Po 10 latach została przeniesiona do Skierniewic, a od 1995 roku znajduje się w Lidzbarku Warmińskim. W marcu 2015 roku pułk przyjął imię mjr. Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszka”. Żołnierze pułku szkolą się do prowadzenia działań zwiadowczych na terenie zajętym przez przeciwnika. Na zaplecze wrogich wojsk mogą być także desantowani. Ich głównym zadaniem w razie konfliktu zbrojnego jest zdobywanie informacji, a w razie potrzeby prowadzenie na tyłach agresora różnego rodzaju akcji dywersyjnych.

Również w kwietniu 70. rocznicę istnienia będzie obchodził 13 Dywizjon Trałowców wchodzący w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Za datę powstania dywizjonu przyjęto 5 kwietnia 1946 roku. Wówczas to na przejętych od ZSRR dziewięciu trałowcach typu BTSZCZ (T-301 „Albatros”) podniesiono polską banderę wojenną.

Marynarze z trałowców pełnili po II wojnie światowej ważną rolę w funkcjonowaniu gospodarki morskiej. Rozminowywali baseny portowe, tory wodne prowadzące do portów oraz wody przybrzeżne. Tylko w latach 1946–49 polskie jednostki przetrałowały łącznie około 300 mil morskich. Do 1973 roku oczyściły 1157 mil morskich powierzchni Bałtyku.

Okręt dywizjonu ORP „Mewa” jako pierwsza polska jednostka został członkiem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO MCM FORNORTH (obecnie SNMCMG1). Ciekawostką może być fakt, że niszczyciel min ORP „Mewa” to jedyny okręt polskiej marynarki wojennej, na którym gościł Jan Paweł II. Papież pływał nim po Zatoce Gdańskiej ponad 20 lat temu, kiedy po raz pierwszy jako głowa Kościoła odwiedził Trójmiasto.

13 Dywizjon Trałowców na co dzień bierze udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, takich jak „Sandy Coast”, „Passex”, „Baltops”.

70 lat w Drawsku i pięć lat z AGAT-em

W ostatnich dniach maja 70-lecie będzie obchodziło Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku. Instytucja ma duże osiągnięcia w systemie szkolenia bojowego armii.

Centrum powstało w 1946 roku jako Komenda Poligonu Artyleryjskiego. Najpierw znajdowało się w Jeleninowie pod Szczecinkiem. Wówczas jego zadaniem było głównie zabezpieczenie szkolenia poligonowego pododdziałów artyleryjskich. Z biegiem czasu na poligonie w Drawsku zaczęły ćwiczyć jednostki wszystkich rodzajów wojsk. Od 1996 roku odbywają się tu także szkolenia wojsk z NATO. Ćwiczyli m.in. żołnierze z Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Danii, Holandii, Belgii i Włoch. Uroczystości związane z obchodami jubileuszu odbędą się 13–16 maja.

Niedługo później świętować będzie AGAT – jedna z najmłodszych jednostek w wojskach specjalnych. Powstała 30 czerwca 2011 roku. Pododdziały komandosów AGAT-u mają charakter lekkiej piechoty operacji specjalnych. Przeznaczone są do prowadzenia akcji bezpośrednich, wsparcia militarnego, wsparcia operacji przeciwterrorystycznych i ochrony ważnych obiektów infrastruktury. Operatorzy AGAT-u specjalizują się między innymi w organizowaniu i prowadzeniu nagłych ataków, zasadzek, rajdów na tyłach przeciwnika, misji snajperskich, wspieraniu operacji wywiadowczych i działań bojowych innych rodzajów wojsk. Jednostka stacjonuje w Gliwicach.


Także w czerwcu świętować będą żołnierze 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. Formowanie jednostki rozpoczęto 1 lipca 2010 roku na bazie istniejącego wcześniej 5 Batalionu Chemicznego. Żołnierze pułku to specjaliści od wykrywania skażeń promieniotwórczych i chemicznych. Zajmują się także likwidacją skażeń, które dotknęły ludzi i sprzęt. Wiele razy brali udział w likwidowaniu zagrożeń po powodziach.

Morskie transportowce i logistycy

W czerwcu turyści odwiedzający Świnoujście będą mogli oglądać stojące przy nabrzeżu okręty transportowo-minowe w gali banderowej. Będzie to znak, że stacjonujący w tym mieście 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża obchodzi 65. rocznicę istnienia. – 24 czerwca odbędzie się uroczysta zbiórka dywizjonu. W tym samym dniu goście będą mogli poznać historię jednostki oraz zwiedzić okręty stacjonujące w Porcie Wojennym w Świnoujściu – mówi kmdr por. Grzegorz Okuljara.

Poza okrętami „Lublin”, „Gniezno”, „Kraków”, „Poznań” i „Toruń" będzie można zobaczyć także okręt wsparcia logistycznego „Kontradmirał Xawery Czernicki”. To jedna z najbardziej nowoczesnych jednostek w polskiej marynarce. Początkowo był okrętem wsparcia logistycznego, po przebudowie zyskał jednak możliwość pełnienia funkcji dowodzenia siłami przeciwminowymi. W 2016 roku „Czernicki” pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO.

6 października 10. rocznicę powstania obchodził będzie Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. To instytucja, bez której nie jest możliwe funkcjonowanie armii, jej szkolenie i organizowanie misji zagranicznych. Inspektorat, oprócz wielu zadań zabezpieczających wojsko, dowodzi brygadami logistycznymi, regionalnymi bazami logistycznymi, wojskowym transportem, instytucjami odpowiedzialnymi za infrastrukturę oraz częścią wojskowej służby zdrowia. – Przy okazji jubileuszu będziemy podkreślali, że w ostatnim czasie bazy i jednostki logistyczne udoskonaliły nie tylko procedury sprawnego zaopatrywania wojsk, lecz także w szybkim tempie modernizują swoje wyposażenie – zapowiada ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Logistycy niedawno dostali wiele nowych urządzeń i pojazdów ułatwiających transport, zabezpieczenie techniczne czy ochronę zdrowia żołnierzy. Wśród nich są zestawy Iveco Trakker z naczepami niskopodwoziowymi do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu, czteroosiowe żurawie Liebherr o udźwigu do 90 ton ułatwiające przeładunek towarów, KTO Rosomak w wersji WRT przeznaczone do zabezpieczenia technicznego pododdziałów bojowych oraz jednonoszowe samochody sanitarne marki Mercedes Benz 316.

Główne uroczystości jubileuszowe logistyków mają się odbyć w Bydgoszczy, gdzie stacjonuje Inspektorat.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bartek Bera, Michał Zieliński, Marian Kluczyński, Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Nauka zimowego pływania
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rywalizacja strzelców wyborowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Militaria na Zamku Królewskim
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
For the Right Cause
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Double Eagle po nowemu
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Security Game
Krwawe walki o Monte Cassino
Podziemna potęga
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Stulatka hydrografia
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał Iranu
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Ważka bliżej
Śmierć bohatera
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Symulatory strzelań Rosomaków
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Iran uderza w USA
„Bolko” w służbie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Własne interesy Europy
Pretorianie na Mazurach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nowy wiceminister w MON
Chciałem walczyć z Niemcami
JWK z odznaką pamiątkową
We Are All Darfur
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO