moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świąteczne życzenia dla żołnierzy służących na misjach

Pastorałkę dla polskich żołnierzy służących na misjach w Afganistanie i na Bałkanach nagrały dzieci i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Gdańsku. Uczniowie zrobili też ponad sto kartek ze świątecznymi życzeniami. W zamian gdańska szkoła dostanie biało-czerwoną flagę, która powiewała w polskiej bazie w Afganistanie.Na pomysł wysłania kartek do żołnierzy na misjach i nagrania pastorałki wpadli uczniowie i nauczyciele Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza „Arama” Rybickiego. Wszystko zaczęło się od wizyty kpt. Daniela Dessauera z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, który przyjechał do gdańskiej szkoły, by opowiedzieć uczniom o służbie na misjach. – Byłem świeżo po powrocie z Afganistanu. Mówiłem o codziennych zajęciach żołnierzy, pokazywałem zdjęcia. Jedno z nich przedstawiało kolegów z USA, którzy czytali świąteczne kartki – wspomina kpt. Dessauer. Dzieciom i nauczycielom ten widok utkwił w pamięci. Wkrótce narodził się pomysł, by przy okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłać życzenia do polskich żołnierzy.

– W tworzenie świątecznych kartek zaangażowały się dzieci z czterech klas: trzech drugich i jednej trzeciej. Projekty przygotowały samodzielnie, same też spisały treść życzeń ułożonych wspólnie z rodzicami – opowiada Agata Rogowska, nauczycielka z gdańskiej szkoły, która czuwała nad realizacją pomysłu. Uczniowie wykonali około stu kartek. – Narysowałam bombkę, świętego Mikołaja, choinkę i śnieg. Mam nadzieję, że żołnierzom się spodoba, że dzięki temu przypomną sobie święta w domu – mówi Gabrysia, autorka jednej z kartek.


Świąteczne życzenia trafiły do Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – W sumie uzbieraliśmy kilka solidnych pudeł kartek, które przygotowali uczniowie z kilkudziesięciu szkół rozsianych po całej Polsce – przyznaje ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego. – Kartki zostały rozdzielone i wysyłane do Afganistanu i na Bałkany, czyli tam, gdzie służą na misjach polscy żołnierze – dodaje.

Uczniowie z Gdańska nie poprzestali jednak na zrobieniu świątecznych pocztówek. Postanowili także nagrać teledysk. Dzieci z klasy IIe zaśpiewały pastorałkę „Świeć, gwiazdeczko, świeć” zespołu Arka Noego. Pomogli im nauczyciele: muzyki, historii i języka hiszpańskiego, którzy grali na flecie, gitarze i bębnach. – Piosenkę wybrały same dzieci, wspólnie ustaliliśmy, że będą ubrane na galowo, a na głowy założą czapki Mikołaja – wspomina Rogowska. Nagranie odbyło się w październiku, w jednej ze szkolnych sal. Wczoraj wideoklip specjalnym łączem został przesłany z Dowództwa Operacyjnego do polskich żołnierzy na misjach w Afganistanie i na Bałkanach.


Film: Marynarka Wojenna RP

– Wiem, ile znaczą takie gesty, ponieważ sam spędzałem święta poza domem. To trudne chwile – podkreśla kpt. Dessauer. - W Stanach Zjednoczonych od dawna panuje zwyczaj przesyłania życzeń z podziękowaniami za służbę. Zdarza się, że przesyłane są także drobne podarunki. Pamiętam, że nasi amerykańscy koledzy otrzymywali nawet pudła z ciastkami. Fajnie, że i nasi żołnierze coraz częściej spotykają się z podobnymi wyrazami sympatii – dodaje.

Wojskowi zamierzają podziękować gdańskiej szkole za pamięć. – Dotarła do nas flaga, która towarzyszyła polskim żołnierzom podczas jednej ze zmian misji w Afganistanie. Powiewała nad bazą, którą zajmowali. Do dziś zresztą biel na niej ma specyficzny żółtawy odcień. To efekt działania wiatru i pustynnego piasku. Przez to jednak flaga zyskuje dodatkową wartość – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do flagi dołączony został certyfikat potwierdzający jej historię. Podpisał go ówczesny dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Adam Luzyńczyk. – Po świętach flaga zostanie przekazana uczniom i nauczycielom z Pozytywnej Szkoły Podstawowej – zapowiada kmdr ppor. Cichy.

Obecnie polscy żołnierze służą na misjach w Afganistanie, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie. Dwóch wojskowych pełni też służbę w Republice Środkowoafrykańskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


We Are All Darfur
 
Pomagali z narażeniem życia
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Arsenał Iranu
Podoficer po nowemu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
To nie mogło się udać, ale…
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Projekt MON dla szkół
Kajak idealny dla komandosa
Misje na dłużej
Iran uderza w USA
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Bohaterskie Orlęta
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Defense Without Politics
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Nowy wiceminister w MON
They Train Together, They Fight Together
Terytorialsi za oceanem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Mobilne moździerze dla armii
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Strykery znów na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Misja wojownika
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Powstanie bez sukcesu
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polsko-łotewska „Zima”
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Beagle dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wojsko wzywa na kwalifikację
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Dragoni na poligonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Benemerenti 2020
Ostatni samochód Marszałka
Weterani trenują MMA
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO