moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-kanadyjski szturm na Dębę

Ćwiczą konstruowanie i wykrywanie ładunków wybuchowych. Na różne sposoby desantują się ze śmigłowca i wykonują skoki spadochronowe. 150 polskich i kanadyjskich zwiadowców szkoli się na poligonie w Nowej Dębie. Trening „Maple Detachment” potrwa do piątku. Żołnierzy czekają jeszcze zajęcia na strzelnicy.Na Podkarpaciu żołnierze zameldowali się w ubiegłym tygodniu. Na ćwiczenie „Maple Detachment 15” do Nowej Dęby przyjechało ponad stu zwiadowców z kompanii rozpoznawczej 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz pięćdziesięcioosobowy pododdział 3 batalionu z 22 królewskiego pułku z Quebecu. – To wymagające szkolenie. Dzięki niemu żołnierze uczą się współpracy w międzynarodowym środowisku i poznają różne techniki walki – mówi ppłk Sławomir Sołtysiak, dowódca 25 Batalionu.

Polscy i kanadyjscy zwiadowcy szkolenie rozpoczęli od zajęć ogniowych. Strzelali indywidualnie do celów stałych, ruchomych i ukazujących się. – Sprawdziliśmy ich umiejętności także, gdy byli zmęczeni, podczas strzelania sytuacyjnego w dzień i w nocy – przyznaje kpt. Zbigniew Krupa, dowódca kompanii rozpoznawczej 25 Batalionu Dowodzenia. – Żołnierze wykonywali zadania w polsko-kanadyjskich grupach. Musieli przebiec 2,5kilometra, niosąc zasobnik ważący około 80 kilogramów. Następnie organizowali zasadzkę i strzelali do celów ukazujących się na czterech rubieżach – opowiada dowódca kompanii. Wszystko to wojskowi musieli wykonać w ciągu 25 minut i przy użyciu ograniczonej liczby amunicji.

Żołnierze uczestniczyli także w zajęciach inżynieryjno-saperskich. Uczyli się wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych, przygotowywali się do niszczenia konstrukcji stalowych, drewnianych i żelbetonowych. – Najpierw wykonywali obliczenia i używali środków pozoracji. Później te same czynności wykonywali już z użyciem ładunków wybuchowych – mówi jeden z kawalerzystów.


To jednak nie wszystko. Polacy i Kanadyjczycy podczas zajęć budowali miny pułapki i uczyli się, jak postępować, gdy zetkną się z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi naciskowymi i naciągowymi. Szkolili się także z rozpoznawania miejsc, w których takie ładunki mogą być podłożone. – Moi żołnierze, podobnie jak Kanadyjczycy, podczas służby w Iraku i Afganistanie wielokrotnie widzieli improwizowane ładunki wybuchowe. Bazując na doświadczeniach z misji, żołnierze wymieniali się uwagami i pokazywali nieco odmienne sposoby działania. To dobra okazja, by porównać swoje umiejętności i ewentualnie podpatrzyć nowe rozwiązania – mówi ppłk Sołtysiak.

Żołnierze przeszli także trening typowy dla kawalerii powietrznej. – Z wykorzystaniem śmigłowca W-3W Sokół ćwiczyli naprowadzanie statku powietrznego do lądowania, podbieranie oraz desantowanie z przyziemienia oraz z użyciem grubej liny – opisuje kpt. Tomasz Pierzak, rzecznik prasowy 25 Brygady. – Część szkolących się wykonała także skoki spadochronowe – dodaje.

Desant z pokładu Sokoła przeprowadzili Polacy, a także Kanadyjczycy, którzy w swoim kraju ukończyli kurs podstawowy skoczka spadochronowego, a w Polsce przeszli kurs doskonalący. Żołnierze skakali z różnymi typami spadochronów: Ad-95, Ad-2000 oraz Falcon 265.

To nie pierwsze polsko-kanadyjskie szkolenie. Żołnierze spotkali się we wrześniu tego roku na ćwiczeniach w Bieszczadach. Wówczas na poligonie w Trzciańcu trenowali zasady działania w górach i w terenie zurbanizowanym. Desantowali się także na lądowisku w Arłamowie.

Ostatnie dni w Nowej Dębie szturmani spędzą na strzelnicach. Będą także współpracować ze zwiadowcami z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Trening zakończy się w piątek. Kolejne szkolenie z żołnierzami z Kanady 25 Brygada zorganizuje w przyszłym roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st.chor.mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Nowy inspektor marynarki wojennej
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Francja inwestuje w obronność
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Bliski Wschód – definicja chaosu
GROM, jak rodziła się legenda
Eurosatory – osobiste wymogi
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Polskie Bryzy nad Afryką
Legenda polskiej partyzantki
Na jakich zasadach powrót do armii?
Polityka fałszywego uśmiechu
Polskie skrzydła w Afryce
Eurosatory 2018 zakończone
Puma i Kuguar na Mazurach
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Porady z paragrafem
Sukces Trumpa czy Kima?
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Święto Dowództwa Generalnego
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Starcie pancernych plutonów
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Kierunek – wschodnia flanka
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Wojskowi judocy na tatami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Trening z koktajlami Mołotowa
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Załoga Bergepanzera w akcji
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Scenariusze dla Tygrysów
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Przyjaciele nie tylko w służbie
LOT Szkoły Orląt
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO