moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwiści złożyli przysięgę we Wrocławiu

To ochotnicy, którzy z własnego przekonania o konieczności poświęcenia życia ojczyźnie raz jeszcze decydują się na to, by oddać Polsce to co najcenniejsze. Dziękuję wam za to – mówił szef MON Antoni Macierewicz na wrocławskim rynku. Podczas uroczystości przysięgę złożyło 200 osób, które same zgłosiły się do armii na miesięczne przeszkolenie.

Mają od 19 do 48 lat i do wojska na ćwiczenia zgłosili się z własnej inicjatywy. Po miesięcznym szkoleniu 200 ochotników, wśród nich 14 kobiet, złożyło dziś przysięgę na placu Gołębim w centrum Wrocławia. – Polska Was potrzebuje w tych trudnych czasach, licznych potrzeb i zagrożeń. W czasie, o którym przypominają nam ważne rocznice naszej historii wspaniałej, ale trudnej. Historii, w której były tragedie i poświęcenie – mówił do zgromadzonych minister obrony Antoni Macierewicz.

Podczas uroczystości szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odczytał list prezydenta. „Patriotyczna postawa oraz ofiarność i oddanie służbie zasługują na najwyższy szacunek. Dziękuję za zrozumienie i pozytywny społeczny odzew na decyzję o przywróceniu obowiązkowych ćwiczeń rezerwy” – napisał do ochotników prezydent Andrzej Duda.

„Unitarka” dla rezerwistów

Zajęcia dla 200 osób zorganizowało Dowództwo Garnizonu Warszawa. Na miejsce szkolenia wyznaczono 15 Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia oraz 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia. Zajęcia trwały miesiąc. Mimo że do koszar stawili się ochotnicy, taryfy ulgowej nie było. Plan zajęć był napięty. Rezerwiści przeszli szkolenie ogniowe, ćwiczenia z powszechnej obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, łączności, taktyki i terenoznawstwa. Uczyli się wojskowej dyscypliny i regulaminów. Mieszkali w koszarach, a dzień zaczynali od pobudki i zaprawy. Podzieleni na drużyny i plutony na zajęciach spędzili w sumie 182 godziny.

– W ciągu miesiąca zmienić cywila w żołnierza nie jest łatwo. Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu tych ludzi oraz ich kwalifikacjom, większość legitymowała się bowiem wykształceniem wyższym i średnim, udało się – mówi mjr Krzysztof Grzyb, dowódca zgrupowania szkolenia podstawowego z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Nauka, przygoda, patriotyzm

Wśród składających przysięgę był szer. Maciej Wasilewski. Jest prawnikiem z Wrocławia i przyznaje, że miał już wcześniej kontakt z wojskiem. Jako pracownik armii brał udział w misji w Iraku, a później w Afganistanie. Nosił wówczas mundur, jednak nie miał broni i nie przeszedł żadnego gruntownego przeszkolenia wojskowego. – Kiedy dowiedziałem się, że jako ochotnik mogę odbyć miesięczne przeszkolenie, zgłosiłem się bez wahania. Kierowała mną nie tylko chęć nauczenia się sztuki wojskowej i przeżycia przygody. Nie ukrywam również, że w tym wszystkim była jakaś nuta patriotyzmu i wspomnienie moich dziadków, którzy walczyli w czasie wojny – mówi.

Żadnego z 200 ochotników nie zraziło trudne szkolenie. Do przysięgi we Wrocławiu nie dotrwało tylko 5 osób: cztery z powodu choroby, a jedna ze względów rodzinnych.

Na uroczystości zaprzysiężenia, poza ministrem obrony i szefem BBN, byli także dowódcy jednostek szkolących żołnierzy, przedstawiciele władz Wrocławia i Sieradza oraz rodziny ochotników.

Największym zaszczytem podczas przysięgi jest złożenie jej na sztandar jednostki. Wyróżnionych w ten sposób zostało czterech żołnierzy z każdej jednostki. Wszystkim wyróżnionym, którzy wystąpili przed front pododdziałów razem ze swoimi najbliższymi, nagrody rzeczowe oraz listy gratulacyjne wręczył minister Macierewicz. Przysięgę zakończyła defilada pododdziałów.

Podczas wizyty we Wrocławiu szef MON złożył kwiaty pod tablicą ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, która znajduje się w kościele garnizonowym.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Kuba Staszewski
1449756780
Byłem na tym szkoleniu. Może nie było to to samo, co na "zetce", jednak wydaje mi się że poziom mojego wyszkolenia nie odbiega od tego po 4-miesięcznej służbie przygotowawczej- znam po takowej kilka osób i wiem co mówię. Niestety służby zasadniczej już nie ma, a takie szkolenia to jedyna droga do służby zawodowej. Pozostaje się doszkolić w ramach NSR, bo co innego zostało?,
F4-E4-79-BF
~Rezerwista
1449645840
Ciekawe jaka jest wartość rezerwistów po miesiącu szkolenia. Gdzie oni trafią? Podniecamy się grupką ochotników, a stara rezerwa nie jes szanowana.
92-3D-0B-0D
~jaja
1449586860
No proszę jaka "unitarka" z "zaprawą" nawet, a bez porannego rozruchu fizycznego ;-) Kiedyś na 200 wykruszało się 80 a teraz tylko 5.. coraz twardsi są ;-)
7F-06-38-90
~kerim1
1449253380
Szanowny Panie Redaktorze! Żołnierze którzy składali przysięgę na pewno nie są rezerwistami. Wydaje mi się że jest Pan obeznany z problematyką wojska i obronności, a tu takie przekłamania.
2F-0E-C1-40
~ciekawy
1449244500
Czy reszta z tych ochotników to też cywilni pracownicy MON tudzież podobne przypadki?
ED-BD-AE-6E
~Stark
1449240900
Gdzie są jakieś informacje na temat tego szkolenia? Ktoś się może zgłaszać i na jakich zasadach? Kiedy będą kolejne edycje? Na stronach DGW i WKU nic na ten temat nie ma
A1-4D-D2-EE

Kto zostawia ślady w sieci
 
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Leopardy na Podkarpaciu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Dołącz do zawodowców
Ludzie niebezpiecznej profesji
T-72 strzelają na poligonie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Klucz do dobrych relacji
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Szwedzki baypass przed „Orką”
Kontenery dla Wisły
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Gorące obrady NATO w Londynie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Wrocław czeka na Amerykanów
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Nowe laboratorium WAT
Trudna droga
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Unwanted Treaty
Ostre strzelanie artylerzystów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Razem się szkolą, razem walczą
Z archiwum „Szarego”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe maszyny w LAW
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Obrona bez polityki
Volhynian Lion Hearts
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO