moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturm kawalerzystów

Najpierw desantowali się z pokładu śmigłowca Mi-8, później musieli dokładnie sprawdzić wyznaczony teren i zorganizować szturm na wzgórze, na którym znajdował się przeciwnik. To jedno z wielu zadań, jakie na poligonie w Wędrzynie wykonywali szturmani z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Sprawdzian z wyszkolenia zdało tam ponad 550 żołnierzy.


– Dla 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej to był bardzo ważny sprawdzian, który jednocześnie zakończył trzyletni okres szkolenia – mówi ppłk Krzysztof Sarnowski, dowódca jednostki. – Również dla mnie ten poligonowy test miał duże znaczenie. Jednostką dowodzę bowiem dopiero od dwóch tygodni, więc miałem okazję przekonać się, jaki jest naprawdę poziom wyszkolenia moich podwładnych – dodaje.

Deficyt snu

Na ćwiczenie „Serwal-15”, które odbywało się w Wędrzynie, kawalerzyści przyjechali dwa tygodnie temu. Szkoliło się ponad 550 żołnierzy, główne z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej. Ale w „Serwalu” wzięli udział także kawalerzyści z 7 Batalionu oraz załogi i śmigłowce z dywizjonów lotniczych. Ćwiczenie poprowadził gen. bryg. Stanisław Kaczyński, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

– Mieliśmy do dyspozycji śmigłowce Mi-8 i W3W Sokół, przeciwpancerne pociski kierowane Spike, moździerze 98- i 60-milimetrowe, zestawy ZUR-23-2 oraz Grom, a także karabiny maszynowe, wyborowe i indywidualną broń strzelecką – wylicza por. Krzysztof Kot z 1 Batalionu.

Szkolenie poligonowe kawalerzystów podzielone było na dwa etapy. Najpierw odbyła się część planistyczno-sztabowa, a później ćwiczenie taktyczno-ogniowe z wojskami.

Przez kilka ostatnich dni kawalerzyści szkolili się w systemie całodobowym. – Scenariusz ćwiczenia był dla nas tajemnicą. Nie znaliśmy dnia ani godziny, kiedy kierownictwo ćwiczenia wprowadzi nas w stan gotowości – mówi ppłk Sarnowski. Żołnierze musieli odpowiedzieć m.in. na symulowany atak moździerzowy, wtargnięcie przeciwnika na stanowisko dowodzenia oraz odpowiednio zareagować w sytuacji skażenia chemicznego terenu.

Desant z przyziemienia

To jednak nie wszystko. – Zwalczaliśmy grupy dywersyjno-rozpoznawcze i desant przeciwnika. Wykonywaliśmy piesze i kołowe patrole na podstawie współrzędnych, które otrzymywaliśmy od przełożonych – wymienia kpt. Dariusz Dziuba, dowódca 1 szwadronu. – Podczas działań taktycznych i ogniowych wykorzystywaliśmy także śmigłowce. Atutem kawalerii jest zaskoczenie i szybkość. A efekt zaskoczenia możemy uzyskać m.in. wykorzystując śmigła – dodaje oficer.


Żołnierze oceniają, że jednym z najtrudniejszych było szkolenie ogniowe. Zadania wykonywała wówczas również kompania wsparcia z moździerzami oraz przeciwlotnicy, a także wojskowi obsługujący przeciwpancerne pociski kierowane Spike. – Mieliśmy także tak zwane strzelanie sytuacyjne szwadronu. Musieliśmy szturmować wzgórze oraz działać w terenie zurbanizowanym – dodaje kpt. Dziuba.

Jak działali szturmani? Zaczęli od desantu z pokładu Mi-8. Następnie ruszyli w teren podzieleni na dwa plutony. Musieli zdobyć wzgórze, na którym znajdował się przeciwnik. – To trudne zadanie. Trzeba się wspinać, biec pod górę i strzelać do celów, które ukazują się pod różnym kątem – opisuje dowódca szwadronu. – Dla moich żołnierzy nie jest to żadna nowość, bo wykonujemy takie zadania kilka razy w roku. Każdy trening zbliża nas jednak do perfekcji – podkreśla.

Główna część ćwiczenia poligonowego kończy się w piątek po południu. Ostatni kawalerzyści do jednostek wrócą 13 listopada.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Pułaski” wrócił do kraju
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Piknik ze smakiem
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Amerykańska przyszłość WZL
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Sprawdzają Brutusa
A Wave of Alliances
Przysięga śląskich terytorialsów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kolejne NUR-y do modernizacji
Wojna wywiadów
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Rozpoczynamy nową erę
Śląskie obchody wojskowego święta
Śladami Pierwszej Pancernej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Warszawa walczy, wracamy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Irańskie szachy
Desant z transportowca-giganta
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Czarny odchodzi do cywila
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rivalry on Closed Sea

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO