moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze przygotowują się do dyżuru Grupy Bojowej Unii Europejskiej

Dwa tysiące wojskowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz przedstawiciele Ukrainy wezmą udział w ćwiczeniach „Common Challenge 2015” certyfikujących Grupę Bojową Unii Europejskiej V4. Manewry ruszą wprawdzie dopiero za kilka dni, ale na poligonie w Drawsku już się rozpoczęły przygotowania do tego przedsięwzięcia.


Pierwsi do Drawska dotarli żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Jest ich ponad tysiąc, a do dyspozycji mają między innymi transportery opancerzone Rosomak i armatohaubice Dana. – Poligon, który rozpoczynamy, jest najważniejszym w tym roku sprawdzianem naszych umiejętności i wyszkolenia, i to na arenie międzynarodowej – mówił po przyjeździe żołnierzy do Drawska gen. bryg. Dariusz Górniak, dowódca szczecińskiej brygady.

Przez kilka najbliższych dni żołnierze będą się przygotowywali do manewrów „Common Challenge 2015”, które ruszą 14 listopada. W ćwiczeniach wezmą udział wojskowi z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, a także kilku oficerów z Ukrainy. Łącznie na drawskim poligonie pojawi się dwa tysiące żołnierzy. – Wśród nich znajdą się między innymi przedstawiciele wojsk zmechanizowanych, aeromobilnych, specjalnych, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy oraz zwiadowcy. Skorzystają oni ze 120 różnego typu pojazdów – wylicza mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, której oficerowie przygotowali i przeprowadzą manewry.

– „Common Challenge” wiąże się z certyfikacją Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4, która od 1 stycznia przyszłego roku, przez sześć miesięcy będzie pełniła dyżur – dodaje rzecznik. Oznacza to, że w razie potrzeby żołnierze w niej służący mogą zostać przerzuceni w rejon kryzysu na odległość nawet sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli. Gotowość do działania muszą osiągnąć w ciągu maksymalnie dziesięciu dni od chwili podjęcia przez polityków decyzji o interwencji. Grupa Bojowa powinna być zdolna do samodzielnego działania przez 30 dni, z możliwością przedłużenia tego terminu do 120 dni.

Scenariusz „Common Challenge 2015” zakłada, że między dwoma blokami fikcyjnych państw doszło do konfliktu o złoża surowców naturalnych. Zabiegi dyplomatyczne nie przyniosły rezultatu, wybuchły walki. – Unia Europejska zastosowała wobec agresora sankcje i wezwała do wstrzymania działań wojennych. Jego oddziały wycofały się z terytorium sąsiedniego państwa, a UE wysłała w rejon konfliktu grupę bojową – tłumaczy mjr Nabzdyjak.

Żołnierze testowani na poligonie w Drawsku wcielą się w rolę sił, które przywracają ład na pogrążonym w chaosie terenie. – Nasze zadania będą polegały między innymi na opanowaniu wyznaczonego wcześniej obszaru oraz organizacji i ochronie konwojów, ewakuacji personelu medycznego z zagrożonego terenu, otoczeniu i przeszukaniu miejscowości, w których mogą znajdować się rebelianci albo składy wykorzystywanej przez nich broni – wymienia kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik 12 Brygady Zmechanizowanej, której żołnierze stanowią trzon Grupy Bojowej V4.

Ćwiczenia „Common Challenge” potrwają do 20 listopada. Po ich zakończeniu poligon jednak nie opustoszeje. – W Drawsku pojawi się należący do naszej brygady 3 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej. Żołnierze podsumują rok szkoleniowy podczas wspólnych ćwiczeń z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża – zapowiada kpt. Błaszczak. Na poligonie zostaną do połowy grudnia. – Łącznie przez ponad miesiąc przez Drawsk przewinie się dwa tysiące naszych żołnierzy i 500 różnego rodzaju pojazdów – informuje kpt. Błaszczak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~kk
1447968060
To ci co będą pacyfikować niezadowolonych Polaków ?
2A-EC-4A-1B

Wrocław czeka na Amerykanów
 
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Z archiwum „Szarego”
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Ostre strzelanie artylerzystów
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Unwanted Treaty
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gorące obrady NATO w Londynie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Ludzie niebezpiecznej profesji
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Paczki dla kresowiaków
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Szwedzki baypass przed „Orką”
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Terytorialsi za oceanem
Leopardy na Podkarpaciu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Klucz do dobrych relacji
Nowe maszyny w LAW
Trudna droga
Volhynian Lion Hearts
Klasy wojskowe po nowemu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowe laboratorium WAT
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Dołącz do zawodowców
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto zostawia ślady w sieci
Kontenery dla Wisły
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Los Polski naszym losem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Razem się szkolą, razem walczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO