moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. bryg. Grzegorz Duda pożegnał się z DORSZ

W obecności sztandaru kadra i pracownicy wojska Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych pożegnali swojego mentora i przełożonego generała brygady Grzegorza Dudę – zastępcę dowódcy operacyjnego RSZ.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez generała brygady pilota Tadeusza Mikutela, szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, oraz wprowadzenia pocztów sztandarowych jednostek, którymi dowodził żegnający się z mundurem generał brygady Grzegorz Duda. Następnie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki powitał przybyłego na uroczystość sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka.

Jako pierwszy głos zabrał sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek. W swoim przemówieniu podziękował za służbę generałowi Dudzie oraz wspomniał osobiste kontakty. „Przychodzi w życiu żołnierza taki moment, kiedy kończy się służbę wojskową. Ja osobiście miałem okazję współpracować z Panem generałem Dudą w okresie jego służby w wojskach lądowych i w Departamencie Kontroli, mieliśmy także okazję wspólnie występować w parlamencie. Zawsze będę pamiętał Pana gen. Dudę jako żołnierza przygotowanego, spokojnego i opanowanego. Przede wszystkim chcę podziękować w imieniu wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka oraz życzyć Panu wszystkiego dobrego”. Wyraził również nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie, a na pamiątkę współpracy wręczył podziękowania i pamiątkowy ryngraf.

„Z tych 60 lat, które będziesz miał już niedługo, 41 spędziłeś w wojsku. Większość Twojego życia jest związana z wojskiem i to jest Twoja rodzina, staliśmy się jedną wielką rodziną” – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki. Przypomniał drogę zawodową gen. bryg. Grzegorza Dudy, podkreślił ogrom jego wiedzy, zdobytego doświadczenia, rzetelność oraz umiejętności dydaktyczne. Przekazując podziękowania mówił: „Chciałem Ci podziękować za te lata służby dla Rzeczypospolitej, my jako żołnierze zawsze służyliśmy dla dobra naszej ojczyzny, nie bacząc na to, w jakich uwarunkowaniach się znajdowaliśmy. Nasza wspólna służba to ponad 20 lat, mijaliśmy się na różnych stanowiskach, wzajemnie się uzupełnialiśmy albo pracowaliśmy równolegle i za te dwadzieścia lat naszej służby serdecznie Ci dziękuję”. Przekazał również życzenia od całego stanu osobowego wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz zapewnił, że drzwi Dowództwa Operacyjnego są zawsze otwarte.

Życzenia dobrego zdrowia, urzeczywistnienia wszystkich zamierzeń i planów w imieniu pracowników wojska DORSZ złożyła pani Ewa Niemira, dołączając jednocześnie wyrazy uznania i szacunku dla osiągnięć generała Dudy. Szczególny wyraz podziękowań za działalność społeczną na rzecz I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy przekazał jego prezes płk rez. Jan Gazarkiewicz, wręczając nadaną generałowi Dudzie komandorię Złotej Odznaki za Zasługi.

Kończący służbę wojskową generał brygady Grzegorz Duda, zwracając się do zebranych, zaznaczył, że po tylu latach służby jest to dla niego dzień szczególny. Żartobliwie powiedział: „Po tych wszystkich słowach, które tutaj usłyszeliśmy, gdyby człowiek wiedział, że jest taki dobry, to by nie odchodził”. Jego wystąpienie było historią drogi zawodowej, ludzi, którzy mu w niej towarzyszyli, i najważniejszych wydarzeń. Wspomnieniom towarzyszyła duża doza poczucia humoru i zdjęcia z okresu 40 lat służby. Kończąc swoje wystąpienie, podziękował wszystkim za wspólną służbę podkreślił, że praca w Dowództwie Operacyjnym była dla niego wyjątkowym doświadczeniem oraz życzył wszystkim wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Szczególne słowa podziękowań skierował do swojej rodziny.

Uroczystość zakończyło pamiątkowe zdjecie na tle sztandarów oraz wpis do księgi pamiątkowej.

W uroczystości uczestniczyli dowódcy jednostek bezpośrednio podległych, kadra i pracownicy wojska Dowództwa Operacyjnego Rodzajów SZ oraz zaproszeni goście, którzy towarzyszyli generałowi Dudzie w jego 41 letniej służbie zawodowej.

Generał brygady Grzegorz Duda urodził się w 1955 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1978r.), Akademii Sztabu Generalnego WP (1987r.), Akademii Obrony Narodowej (2005) oraz kursów specjalistycznych.
Zawodową służbę wojskową pełnił początkowo jako dowódca plutonu oraz kompanii ochrony i regulacji ruchu 12 Dywizji Zmechanizowanej, a także jako szef sztabu – zastępca dowódcy batalionu piechoty zmotoryzowanej w 5 kołobrzeskim pułku zmechanizowanym. Po ukończeniu studiów akademickich zajmował stanowiska: starszego oficera sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej, dowódcy 16 batalionu rozpoznawczego oraz szefa sztabu – zastępcy dowódcy 9 pułku zmechanizowanego. W 1993 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 41 pułku zmechanizowanego, a w 1995 roku na stanowisko dowódcy 5 pułku zmechanizowanego i 12 Brygady Zmechanizowanej.

Służył jako szef szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz szef Oddziału Operacyjnego w Zarządzie Obrony Terytorialnej. W 2002 roku wyznaczony został na zastępcę szefa Szefostwa Obrony Terytorialnej w Generalnym Zarządzie Wsparcia Sztabu Generalnego WP. W 2004 roku został skierowany do Studium Polityki Obronnej, które ukończył rok później. Kolejnym etapem służby było stanowisko Dowódcy 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Po rozstaniu się z "niebieskimi beretami" w 2007 roku objął obowiązki Zastępcy Szefa Sztabu Wojsk Lądowych, a trzy lata później objął stanowisko Zastępcy Dowódcy 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. W latach 2011–2012 pełnił obowiązki zastępcy szefa szkolenia Wojsk Lądowych, a następnie kierował Departamentem Kontroli MON.

Od 2014 roku, po zmianach wprowadzonych reformą systemu kierowania i dowodzenia SZ RP pełni obowiązki Zastępcy Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, z dniem 31 października 2015 roku zostaje zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przemieniony w stan spoczynku.

Ordery i odznaczenia
Brązowy Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju – 1980
Brązowy Medal Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny – 1983
Srebrny Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju – 1983
Srebrny Krzyż Zasługi – 1988
Srebrny Medal Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny – 1988
Złoty Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju – 2001
Złoty Krzyż Zasługi – 2001
Złoty Medal Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny – 2003
Medal Złoty Za Długoletnią Służbę  2012

Tekst: Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Powstanie bez sukcesu
Network Intelligence
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Podoficer po nowemu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Projekt MON dla szkół
Stepping out of the Shadow
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
To nie mogło się udać, ale…
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Dragoni na poligonie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Polsko-łotewska „Zima”
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Beagle dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Kajak idealny dla komandosa
Terytorialsi za oceanem
Iran uderza w USA
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Weterani trenują MMA
They Train Together, They Fight Together
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Strykery znów na Mazurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Bohaterskie Orlęta
Mobilne moździerze dla armii
Ostatni samochód Marszałka
Misja wojownika
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wojsko wzywa na kwalifikację
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Misje na dłużej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defense Without Politics
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO