moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowoczesny sprzęt medyczny dla pacjentów WIM

Nowoczesny rezonans magnetyczny, angiograf oraz zaawansowany system informatyczny – to tylko niektóre z inwestycji Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Z tych urządzeń już korzystają pacjenci szpitala. Jest wśród nich wielu żołnierzy, m.in. uczestników „Projektu Afgan”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa i ochrony żołnierzy na misjach.

Widok ze stanowiska technika na pomieszczenie rezonansu. Na konsoli ustawiono trzy monitory. Ten po prawej wyświetla obraz z kamer zamontowanych na obudowie rezonansu. Dlatego technik dokładnie widzi, co dzieje się z badanym. Na ekranie po prawej obserwuje przebieg badania. Natomiast środkowy monitor służy do obsługi automatycznej strzykawki.

– Od dobrej diagnostyki medycznej zależy jakość usług szpitala, dlatego w ostatnich latach unowocześniliśmy naszą infrastrukturę – mówił gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Wczoraj odbyła się konferencja, podczas której lekarze informowali o inwestycjach w WIM.

Jak zajrzeć do aorty

Wśród sprzętu, który ostatnio trafił do szpitala na Szaserów jest nowoczesny aparat służący do wykonywania rezonansu magnetycznego. – Generuje on pole magnetyczne o mocy trzech tesli czyli jest dwukrotnie silniejszy od wcześniejszego aparatu – podał dr n. med. Artur Maliborski, kierownik Zakładu Radiologii Lekarskiej WIM.


Większa siła pola magnetycznego, pozwala na uzyskanie obrazu lepszej jakości, o większym kontraście oraz wyższej rozdzielczość pokazywanych tkanek. - Dzięki temu możliwe jest m.in. badanie naczyniowe całego ciała bez podawania kontrastu czy wykrycie w kościach zmian niewidocznych nawet na zdjęciach rentgenowskich – wyjaśnia dr Maliborski.

Kolejnym nowoczesnym urządzeniem, z którego korzystają lekarze WIM jest angiograf. To aparat rentgenowski z tzw. ramieniem C, który służy do niezwykle dokładnego obrazowania naczyń krwionośnych. – Dzięki temu urządzeniu można na przykład zakładać stenty metodą endoskopową, czyli od wewnątrz naczyń krwionośnych – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Maruszyński, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej WIM.

Takie leczenie – jak podkreśla prof. Maruszyński - jest bardziej skuteczne i mniej uciążliwe dla pacjentów, dzięki czemu rehabilitacja przebiega szybciej niż po klasycznej operacji. Od 2011 roku w klinice WIM takim zabiegom poddano ponad 2,5 tys. chorych.

Szpitalna informatyka

Szpital na Szaserów ma też największy w Polsce zaawansowany system informatyczny pozwalający kompleksowo zarządzać danymi medycznymi. – Dzięki projektowi TeleMedNet II i stworzeniu specjalnej platformy jest możliwa kompleksowa analiza wyników badań medycznych przeprowadzonych w różnych klinikach WIM, na przykład z rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego czy ultrasonografu – mówi płk dr inż. Piotr Murawski, szef Oddziału Teleinformatyki WIM.

Dzięki temu programowi możliwa jest jednoczesna praca wielu specjalistów nad wynikami badań pacjentów i co za tym idzie lepsza diagnostyka i szybsze podejmowanie decyzji dotyczących leczenia.

Częścią TeleMedNet II jest działające w WIM oprogramowanie firmy Hermes Medical Solution. – Umożliwia ono nakładanie na siebie obrazów z różnych technik diagnostycznych (np. tomografii i rezonansu magnetycznego). Zwiększa to precyzję oceny zmiany m.in. nowotworowej – podaje prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej WIM. Szpital na Szaserów jest jedynym w Polsce i jednym z 1200 ośrodków na świecie, który ten system posiada.

Lekarz – specjalista diagnostyki obrazowej przy pracy. Technicy przekazują mu od kilku do kilkunastu skanów, obrazujących kolejne fragmenty badanego narządu. Analizując zdjęcia, lekarz ocenia wielkość i budowę narządu, zaniki, przyrosty, szuka zmian patologicznych.​

Medycyna dla żołnierzy

Nowoczesna aparatura i systemy informatyczne służą m.in. badaniu wojskowych w ramach „Programu Afgan”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa i ochrony żołnierzy na misjach.

W WIM kończą się właśnie badania osób poszkodowanych podczas wybuchów min pułapek. Ochotników przebadali m.in. specjaliści chirurgii, laryngologii, ortopedii i psychiatrii. – Teraz wyniki będą analizowane przez ekspertów. Będą oni wykorzystywać między innymi platformę TeleMedNet II – mówi gen. Gielerak.

Z kolei rezonans magnetyczny i angiograf są używane przez lekarzy WIM podczas realizowanego wśród żołnierzy programu profilaktyki chorób układu krążenia. – Potrzebne są zarówno w trakcie specjalistycznych badań w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM, jak i podczas zaawansowanej opieki medycznej nad chorymi – dodaje generał.

Pomoc Unii

Wszystkie inwestycje zostały w 85 proc. sfinansowane przez Unię Europejską. Projekt TeleMedNet II kosztował 14,9 mln zł, z czego 12,7 mln zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Natomiast dotacja celowa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wyniosła 2,2 mln zł.

Rezonans magnetyczny kosztował 10,3 mln zł, przy czym UE zapłaciła 8,7 mln zł, a resztę - Ministerstwo Zdrowia. Natomiast na kupno angiografu przeznaczono środki unijne (2,6 mln zł) oraz fundusze z MZ.

Szpital przy ulicy Szaserów od 2002 roku działa jako Wojskowy Instytut Medyczny – Centralny Szpital Kliniczny MON. Powstał na bazie Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej. Placówka prowadzi wielospecjalistyczną działalność diagnostyczno-leczniczą i udziela pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

WIM kształci też podyplomowo lekarzy wojskowej służby zdrowia i jest ośrodkiem naukowo-badawczym w dziedzinie medycyny klinicznej. Prowadzi również konsultacje wysokospecjalistyczne dla terenowych placówek wojskowej służby zdrowia.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Piotr Bławicki

dodaj komentarz

komentarze


Testament Polski Walczącej
 
Wyzwania polskiej prezydencji
Response to Emergency
Poprady dla zawiszaków
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Informacja Prasowa
Groty z granatnikiem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ogromne zainteresowanie Soną
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
F-16 kończą misję w Estonii
Ubiory ochronne z Maskpolu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent z wizytą w Drawsku
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Weterani w pasiece
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kajmany na gąsienicach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kim przekracza granice
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
16 sekund Liberatora
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowe karabinki dla specjalsów
Amerykanie odmładzają F-16
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Ofensywa Tuchaczewskiego
Szef MON w Żelaznej Dywizji
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Fordy, a nie Nissany
Współzawodnictwo rozwija
Z menażką na wakacje
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Wyjątkowy CWIX
Most do współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO