moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON wzmacnia wschodnią ścianę

#ObliczaArmii – Wzmocnienie jednostek na wschodzie Polski to główny temat spotkania ministra Tomasza Siemoniaka z żołnierzami 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. MON zdecydowało, że na bazie garnizonu Białystok powstanie nowoczesna jednostka rozpoznania. Rozmawiano też o zwiększeniu liczebności żołnierzy i zmianach w wyposażeniu wojska. Wcześniej wicepremier obserwował ćwiczenia „Dragon”.


– Wzmocnienie wschodniej flanki NATO wiąże się ze wzmocnieniem wschodniej ściany Polski – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak podczas wizyty w 18 Białostockim Pułku Rozpoznawczym. W spotkaniu uczestniczyli także wiceszef MON Czesław Mroczek oraz gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Głównym tematem rozmów było zwiększenie liczby żołnierzy w jednostkach na wschodzie kraju oraz wyposażenie ich w nowszy sprzęt. Szef MON przypomniał, że koncepcję wzmacniania ściany wschodniej ogłosił rok temu. Gen. Różański dodawał, że koncepcja wynika z sytuacji dotyczącej z bezpieczeństwem w Europie. – Dlatego będziemy rozwijać wschodnie garnizony. Nowe systemy uzbrojenia, jakie będą wprowadzane, a szczególnie systemy rakietowe, zwiększą nasze zdolności, ale wymagają też nowych systemów w zakresie rozpoznania – mówił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Jednym z punktów planu wzmacniania wschodniej flanki jest budowa na bazie garnizonu Białystok nowoczesnej jednostki rozpoznania. – Ta brygada będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt i nowoczesną technikę. Chodzi o to, abyśmy skutecznie mogli używać tych systemów rozpoznania – wyjaśniał gen. Różański.

Obecny na spotkaniu wiceminister Czesław Mroczek dodawał, że w najbliższych latach wojsko zwiększy liczbę etatów żołnierzy zawodowych o około 10 tys., z czego kilka tysięcy będzie w jednostkach ściany wschodniej.

Na wschodzie nie będą jednak powstawać nowe dowództwa. Głównym celem jest zwiększenie liczebności batalionów tak, aby podnieść ich potencjał. – Te jednostki będą wyposażane w nowy sprzęt. Nowe systemy artyleryjskie. Realizujemy właśnie kilka projektów, jeśli chodzi o artylerię. Zwiększamy zasięg rażenia – dodawał wiceminister.

Plan zakłada, że w ciągu dwóch lat jednostki na wschodzie kraju mają zostać zwiększone o 7 tysięcy etatów. Na wschód ma trafić też więcej nowoczesnego sprzętu, m.in. Rosomaki i samobieżne armatohaubice Krab. Wzmocnione mają być m.in. 1 Warszawska Brygada Pancerna której jednostki są dyslokowane w Warszawie, Chełmie i Siedlcach czy 9 Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie. Na zwiększenie liczby etatów oraz istotne przezbrojenie mogą liczyć bataliony pancerne, zmechanizowane i zmotoryzowane oraz pułki rozpoznawcze – poza Białymstokiem – w Hrubieszowie i Lidzbarku Warmińskim.


Przed spotkaniem w 18 Pułku Rozpoznawczym minister Siemoniak obserwował na poligonie ćwiczenia „Dragon-15”. To największe w tym roku manewry polskiego wojska – uczestniczy w nich blisko 7 tys. żołnierzy, w tym 900 z państw NATO. Jednocześnie na południu Europy w manewrach „Trident Juncture 2015”, ćwiczy 36 tysięcy wojskowych z państw NATO, wśród nich 600 żołnierzy z Polski.

– Teraz na dwóch końcach Europy – w Orzyszu i na poligonach Hiszpanii, Portugalii i Włoch pokazujemy, że NATO jest gotowe do działania – mówił szef MON, podkreślając udział sojuszników w ćwiczeniach „Dragon-15”. Do Orzysza przyjechali Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i Kanadyjczycy.

DK , MON

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~Anty troll
1445350500
"boss" prawie się udławiłeś pisząc te brednie. Nikogo nie ruszają twoje troll-owe wypociny ;) Wszystko idzie w dobry kierunku i jest zbieżne z interesem Rzeczpospolitej Polskiej.
04-25-89-AD
~ja
1445333400
Jestem z Białegostoku i powiem Wam że podlasie ma przechlapane. Wiadomo że doktryna obronna Polski opiera się o linię Bug-Wisła, więc warmińsko mazurskie i podlaskie zostaną same. Z tym że w warmińskomazurskim jest bardzo wiele jednostek i pancernych i zmechanizowanych i artyleryjskich (Gołdap,Braniewo, Orzysz, Morąg, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Giżycko, Węgorzewo). Tymczasem u nas na podlasiu oprócz małej jednostki w Suwałkach i jednostki rozpoznawczej w Białymstoku nie ma nic. Zostaniemy sami i bezbronni. Bardzo, BARDZO potrzeba wzmocnień na podlasiu!!!
9F-88-AB-33
~boss
1445269440
ha ha farby na okretach brakuje a ten niby simoniak potege wojska pokazuje .!!!!!! zabrali emerytom obiekty sportowe zebysmy b y na czas ,,W,, byli niesprawni jak kiepski z piwem !!!! a kto bedzie bronil jak hetman i krolowie nasi Rzeczypospolitej . p.Duda czas sie tym zając !! ?
6C-2B-38-6A
~Katol
1445268660
Marzy mi się białostocka dywizja uderzeniowa. .. .
FF-6C-B3-6A

Saperzy w walce z Covid-19
 
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Kwarantanna na WAT
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Nowy wiceminister w MON
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Iran uderza w USA
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Medycy WOT kontra COVID-19
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Miliony ofiar hiszpanki
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Rakiety w celu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trzy cele na ścieżce
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kremlowska gra
Defense Without Politics
Koronawirus na wojskowej uczelni
Testy radarów dla Wisły
Poprad w kolejnej jednostce
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Nabór na wojskowe studia trwa
We Are All Darfur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Certyfikacja na „Tarczowni”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Studia on-line w Szkole Orląt
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nissany zastąpią Honkery
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Zryw kościuszkowski
Dowodzę najlepszymi
Proobronni na froncie walki z COVID-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Wojskowi medycy w gotowości
Sukcesy sportowców w mundurach
Poprady i Pilica z interrogatorami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Byli komandosi szkolą terytorialsów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Beagle dla Polaków
Więcej wojska do walki z pandemią
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Cichociemny patronem 14 BOT
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO