moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jednostka Integracji Sił NATO w Bydgoszczy prawie gotowa

– Prace nad tworzeniem NATO Force Integration Unit przebiegają zgodnie z harmonogramem. Odpowiednio przygotowujemy ludzi i infrastrukturę – ocenił wicepremier Tomasz Siemoniak, który dziś odwiedził bydgoski garnizon. Polska NFIU, czyli Jednostka Integracji Sił NATO, ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną do czerwca 2016 roku, przed szczytem Sojuszu w Warszawie.

Podobne jednostki specjalne powstają w sześciu krajach Europy Wschodniej i Środkowej, tzn. w: Bułgarii, Estonii, Rumunii, na Litwie, Łotwie i w Polsce. To efekt jednej z najważniejszych decyzji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport – planu reformy Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF). Dwuletni program zakłada zastąpienie ich tzw. szpicą, czyli jednostkami zadaniowymi bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) oraz jednostkami do użycia w dalszej kolejności (Initial Follow-On Forces Group – IFFG). Siły VJTF mają być gotowe do działania już parę dni po otrzymaniu rozkazu dotyczącego ich użycia. Dlatego są tworzone NFIU, które mają się zajmować szybkim przerzutem wojsk NATO w zagrożone rejony oraz ich rozmieszczeniem.

Polska jednostka została ulokowana w Bydgoszczy i podobnie jak inne NFIU 1 września zakończyła etap organizacyjno-przygotowawczy. Nie oznacza to jednak, że jest w pełni gotowa do działania. – Ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną latem przyszłego roku – wyjaśniał Tomasz Siemoniak. Jak powiedział, przyjechał do Bydgoszczy, by potwierdzić, iż NFIU jest tworzona zgodnie z harmonogramem. – Zdecydowaliśmy w ubiegłym roku, że taka grupa specjalna powstanie w tym mieście, ponieważ działają już tutaj inne instytucje NATO. Dziś odebraliśmy meldunek na temat przygotowań i stwierdzam, że prace idą dobrze. Oficerowie sprawdzili się między innymi w tegorocznych ćwiczeniach Sojuszu „Noble Jump” – podkreślał minister obrony narodowej.

W bydgoskim NFIU są już wszyscy polscy żołnierze, ale wciąż trwa nabór zagranicznych oficerów. Zgodnie z terminarzem powinien on się zakończyć wiosną 2016 roku. Wtedy również zostanie oddany do użytku budynek, w którym docelowo ma się mieścić jednostka. Jest właśnie remontowany. Między innymi zakładana jest w nim sieć teleinformatyczna spełniająca natowskie normy bezpieczeństwa. Wymieniane są również instalacje elektryczna i centralnego ogrzewania.

Ministrowi obrony towarzyszył dziś w Bydgoszczy szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. – Razem przewodniczymy rządowemu zespołowi, który prowadzi przygotowania do szczytu NATO w Polsce – tłumaczył szef MON. Podkreślał, że 7 października spotka się w Brukseli z ministrami obrony państw należących do NATO, a głównym tematem rozmów będzie właśnie organizacja warszawskiego szczytu oraz wdrażanie postanowień z poprzedniego – w Newport. Czyli między innymi tworzenie sześciu NFIU. – Chcemy pokazać innym państwom, że Polska realizuje postanowienia z Newport we wszystkich aspektach. Chcę jechać do Brukseli w poczuciu, że nasza bydgoska placówka jest tworzona zgodnie z planem – podkreślał Siemoniak.

Przed wizytą w bydgoskim garnizonie ministrowie odwiedzili Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, które zajmują się między innymi naprawami i serwisem samolotów użytkowanych przez naszą armię. – Te zakłady to jeden z liderów, jeśli chodzi o nasz przemysł obronny – ocenił minister Siemoniak.

Bydgoszcz to jeden z największych wojskowych garnizonów w naszym kraju. W grodzie nad Brdą są ulokowane nie tylko polskie instytucje i jednostki wojskowe, takie jak: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Pomorska Brygada Logistyczna, Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, Batalion Dowodzenia, 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2. W mieście mają bowiem swoją siedzibę również jednostki Sojuszu Północnoatlantyckiego: 3 Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


„Wilk” pojawił się w Orzyszu
 
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowa misja polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Sukcesy sportowców w mundurach
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Poprad w kolejnej jednostce
Rekrutacyjna cyberinfolinia
PKW Orlik na półmetku
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Trzy cele na ścieżce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Gwiezdne wojny” Reagana
Bomby w Odrze
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
PGZ pomaga w walce z epidemią
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Defense Without Politics
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Policja i wojsko kontra COVID-19
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Sześć dekad pod wirnikiem
Obradowała Rada Gabinetowa
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Rakiety w celu
Logistycy transportują środki ochronne
Następca RPG-7
Początek katyńskiej zbrodni
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Medycy WOT kontra COVID-19
Wojskowi medycy w gotowości
Dwa oblicza agenta wywiadu
Ochotnik do Polski
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Edukacja na platformie
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Certyfikacja na „Tarczowni”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO