moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strategia z kulturą

Wiedza o różnicach kulturowych jest w wojsku niezbędna. Niestety, większość żołnierzy wciąż postrzega ją jako naukę savoir-vivre’u. Czy wyciągnęliśmy wnioski z pobytu w Iraku, Afganistanie, Afryce? Czy nasi żołnierze są przygotowani do działań w środowisku wielokulturowym? W debacie „Polski Zbrojnej” głos w tej sprawie zabrali mjr Marcin Matczak i dr Marek Pawlak.

Marcin Matczak był uczestnikiem misji stabilizacyjnych w Iraku, Syrii i Afganistanie. Jest szefem Sekcji ds. Szkolenia Kulturowego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Marek Pawlak jest autorem pracy „Świadomość kulturowa we współczesnych konfliktach zbrojnych”. Wykłada w Akademii Obrony Narodowej.

„Gdyby żołnierze dostawali podstawową wiedzę z zakresu świadomości międzykulturowej na początku swojej kariery wojskowej, to jak powinno wyglądać ich dalsze szkolenie?

Marcin Matczak: Powinni być szkoleni na kursach zróżnicowanych w zależności od słuchaczy. Błędem jest aplikowanie tej samej wiedzy oficerom i szeregowym, bo każdy z nich czego innego potrzebuje. Żołnierz, który pojedzie na misję i będzie siedział w centrum łączności, nie musi być tak gruntownie przygotowany jak szeregowy wykonujący zadania w ramach patroli i na co dzień kontaktujący się z cywilami. Nie mówiąc o dowódcach plutonu czy kompanii odpowiedzialnych za wykonanie zadań.

Czy zatem baza wiedzy kulturowej ma szczególne znaczenie w takich strukturach jak CIMIC, PsyOps czy InfoOps?

Marcin Matczak: Świadomość kulturowa i międzykulturowa są czymś oczywistym. Bardzo często w Afganistanie dochodziło do tego, że w bazach, gdzie nie prowadzono wcześniej działań niekinetycznych, dowódcy nie mieli wiedzy o otaczającym ich środowisku i działali niemalże po omacku, skupiając się na wysyłaniu patroli, które nawet nie próbowały się zbliżyć do ludności cywilnej.

Nie widzieli potrzeby, czy nie potrafili tego zrobić?

Marcin Matczak: Uczono ich nawiązywać kontakt, ale raczej… ogniowy. A przecież dopóki w niespokojnym regionie miejscowa ludność wspiera rebeliantów, dopóty nie osiągniemy sukcesu. Musimy zatem nauczyć się patrzeć na rejon operacji oczami mieszkających w nim cywilów. Rebelie i niepokoje rodzą się tam, gdzie jakieś potrzeby ludności nie są zaspokajane. Ten, kto je dostrzeże i zaspokoi, będzie panem sytuacji. Nie chodzi jednak o to, by być Świętym Mikołajem i rozdawać prezenty. Trzeba starać się poprawić byt miejscowych przez rozwój gospodarki czy podniesienie poziomu bezpieczeństwa, a nie łamać normy kulturowe, strzelać gdzie popadnie, niszczyć uprawy i wmawiać mieszkańcom wiosek, że to dla poprawy ich bezpieczeństwa.

Marek Pawlak: Dlatego na zajęciach główny nacisk kładę na wykorzystanie narzędzi służących do rozpoznania kulturowego. Staram się nauczać, jak szybko można takie rozpoznanie przeprowadzić w celu osiągnięcia celów operacji.

Czy znaleźlibyśmy dziś odpowiednią liczbę specjalistów, z których wiedzy moglibyśmy szerzej korzystać w wojsku? A gdyby zaszła tak potrzeba, czy wojsko miałoby ich wszystkich utrzymywać?

Marek Pawlak: Niemcy utworzyli Zentrum Operative Kommunikation, co możemy przetłumaczyć jako Centrum Komunikacji Operacyjnej. Jego zadaniem jest wsparcie sił własnych i wielonarodowych w zakresie informacyjnym, po wcześniejszym rozpoznaniu społecznym rejonu operacji. Jest to jednostka zatrudniająca wielu cywilnych i wojskowych specjalistów z różnych obszarów nauk społecznych. Miałem okazję prowadzić w niej zajęcia dotyczące wykorzystania czynników kulturowych w ujęciu systemowym jako narzędzi planowania operacyjnego.

Czy są przykłady wykorzystywania tych narzędzi w praktyce?

Marek Pawlak: W trakcie przemieszczania się żołnierzy Bundeswehry z Afganistanu przez Turcję doradcy kulturowi z Centrum polecieli wesprzeć ich od strony kulturowej. Turcy nie życzyli sobie na przykład na swoim terytorium w punkcie transferowym Niemców w mundurach.

Więcej na ten temat w październikowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna” w artykule pt. „Strategia z kulturą”

PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik CC/DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


F-16 wracają do Polski
Fabryka dżihadystów
Kierunek: Afganistan
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Szef NATO w Warszawie
Zawody użyteczno-bojowe zwiadowców
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Kampania wyborcza poza armią
15 lat JFTC
Tu się zadań nie wybiera
Jihadist Mill
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
„Baltic Protector”
Czarna taktyka Agatu
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Żołnierze pomagają powodzianom
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Sprawdzian dla WOT-u
Follow Me
Obrady Rady Unii Europejskiej
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Modernizacja floty powietrznej
Zmiany w przepisach mundurowych
Uchylone wrota piekieł
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Nano-drony dla specjalsów
Pomóżmy bliskim żołnierza
Targi Air Fair 2019
Zdążyć przed deszczem
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Medale dla uczestników walk w Karbali
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Wywiad AK w służbie aliantów
Region Without a Key
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Działalność firm na rzecz obronności
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Modernizacja bombowców
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Jelcze dla Wisły
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO