moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy powalczą o miejsce w czołowej siódemce

Inauguracja VI Letniej Olimpiady Wojskowej odbędzie się 2 października na stadionie w Mungyeong w Korei Południowej.  Polskie wojsko reprezentować będzie 125 sportowców. Na ostatnich igrzyskach w Brazylii nasza ekipa wywalczyła 43 medale, zajmując czwartą lokatę w klasyfikacji medalowej. Tym razem Polacy celują ostrożniej – w miejsce w czołowej siódemce.

Ostatnie chwile przed wygaśnięciem znicza olimpijskiego w Rio de Janeiro. 2 października zapłonie znicz na stadionie w południowokoreańskim Mungyeong

Cztery lata temu w końcowej klasyfikacji medalowej igrzysk Polskę wyprzedziły Brazylia, Chiny i Włochy. Piąte miejsce w Rio de Janeiro zajęła Francja, szóste Korea Południowa, a siódme Korea Północna. Czołowe siedem państw z Brazylii również jest typowanych do odegrania głównej roli na igrzyskach w Korei Południowej. Do rywalizacji o wysoką lokatę w „generalce” powinni się włączyć także Niemcy (w Rio de Janeiro zajęli dziewiąte miejsce) oraz nieobecni w Brazylii Rosjanie.

Na sportowych arenach w Mungyeong, Pohang, Gimcheon, Andong, Yeongju, Yeongcheon, Sangju, Daegu i Yecheon sportowcy z około 130 państw powalczą o 245 kompletów medali. Biało-czerwoni rywalizować będą w następujących dyscyplinach sportu: biegu na orientację, boksie, judo, lekkiej atletyce, pięcioboju morskim, pięcioboju nowoczesnym, pięcioboju wojskowym, pływaniu, spadochroniarstwie, strzelectwie, szermierce, triatlonie, zapasach i żeglarstwie. Najwięcej naszych sportowców wystartuje w lekkiej atletyce (31), szermierce (13), strzelectwie (12) oraz zapasach i spadochroniarstwie (po 10).

Marynarze i żeglarze powalczą o medale

Na igrzyskach w Rio de Janeiro polska drużyna pięcioboistów morskich ustanowiła nowy rekord świata i wywalczyła złoty medal. Natomiast lider naszej ekipy – st. mar. Jacek Śliwiński – w rywalizacji indywidualnej zdobył tytuł wicemistrzowski. Do Korei poleci czterech z pięciu złotych medalistów z Rio. Zabraknie tylko st. mar. Łukasza Zięby, którego zastąpi mar. Mateusz Kierzkowski. A tytułu mistrzowskiego bronić będą: st. mat Karol Morek, mat Jacek Śliwiński, st. mar. Maciej Janiszewski i st. mar. Mateusz Szurmiej. – Nasi pięcioboiści są bardzo dobrze przygotowani do startu w Korei Południowej. W lipcu wygrali drużynowo Otwarte Mistrzostwa Nordyckie w Finlandii, a indywidualnie triumfował mat Jacek Śliwiński. Liczę na to, że na igrzyskach powtórzą sukces z Rio de Janeiro – mówi kmdr por. Paweł Łępa, szef gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Żeglarkom na ceremonii zakończenia igrzysk w Rio de Janeiro humory dopisywały…

Komandor wierzy również w nie gorszy niż w Brazylii występ żeglarzy. W Rio de Janeiro nasi reprezentanci w zawodach flotowych wywalczyli dwa medale. Na drugim stopniu podium stanęły panie, a na trzecim panowie. Na południowokoreańskich igrzyskach o medale walczyć będzie pięcioro medalistów z Brazylii: st. mar. Katarzyna Tylińska, ppor. mar. Aleksandra Szczęsna, st. mar. Maciej Grabowski, st. mar. Maciej Czajkowski i st. mar. Piotr Przybylski. Debiutować na igrzyskach będzie natomiast mar. Paulina Czubachowska.

Większe ekipy w triatlonie i spadochroniarstwie

Szansę na medal Polska ma również w triatlonie i spadochroniarstwie. W obu dyscyplinach przed czterema laty nasi sportowcy wywalczyli medale. Triatlonistki wróciły z Rio de Janeiro z trzema krążkami: złotym dla drużyny oraz dwoma indywidualnymi – złotym st. szer. Agnieszki Jerzyk i brązowym st. szer. Marii Cześnik. Natomiast kpt. Monika Sadowy-Naumienia wywalczyła srebro w skokach na celność lądowania. Aby zwiększyć szanse na medal drużynowy w triatlonie, do Korei Południowej poleci pięć zawodniczek – czyli jedna więcej niż do Brazylii. – Bardzo liczę na ich medale indywidualne, ale też drużynowy – mówi ppłk Zygmunt Skrobicki, szef poznańskiego WZS.

St. szer. Agnieszka Jerzyk wbiega jako pierwsza na metę triatlonu podczas V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro

W Korei polskie wojsko reprezentować będzie też dziesięcioro przedstawicieli sportu spadochronowego. Po raz pierwszy na wojskowej olimpiadzie wystąpi drużyna kobieca. Nasze zawodniczki wywalczyły ostatnio drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej skoków na celność lądowania podczas VIII Mistrzostw Europy w Spadochroniarstwie. W rywalizacji indywidualnej w tej konkurencji tytuł wicemistrzowski zdobyła kapitan Monika Sadowy-Naumienia. Polki, z czterema zawodniczkami ze składu na igrzyska w Korei, wywalczyły również brązowy medal w klasyfikacji drużynowej dwuboju (celność lądowania i akrobacja). Nic więc dziwnego, że działacze czekają zarówno na medal drużynowy spadochroniarek, jak i na indywidualny – liderki zespołu. Po cichu liczą również na dobry występ męskiej ekipy, która niedawno wywalczyła brązowy medal w zawodach „Day & Night” w celności lądowania. Rozegrane one zostały w ramach imprezy w Locarno, kończącej rywalizację o Puchar Świata. – Ostatnie sukcesy podniosły na duchu nasze obie drużyny. Liczę na ich udany występ w Korei – mówi ppłk Wojciech Polczyk, komendant poznańskiego Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego.

Powtórzyć sukces z Rio

Podczas udanych dla polskiej reprezentacji igrzysk w Rio de Janeiro jedną z największych niespodzianek sprawili biegacze na orientację. Wrócili bowiem z sześcioma medalami: dwoma złotymi i czterema srebrnymi. W Korei Południowej będzie bardzo trudno powtórzyć ten sukces. – Bieg na orientację jest niewymierną dyscypliną. Realnie możemy zdobyć cztery medale. Mężczyźni drużynowo lub w sztafecie, a kobiety indywidualnie oraz w drużynie i sztafecie – mówi kpt. mar. Janusz Porzycz, trener biegaczy na orientację.

Judocy wywalczyli przed czterema laty sześć medali (dwa złote, srebrny i trzy brązowe). Jeden z brązowych krążków zdobyli mężczyźni w turnieju drużynowym. W Korei Polacy w ogóle nie wystartują w turnieju drużynowym. Powodem jest brak jednego zawodnika. Jednak st. szer. Łukasz Błach, kpr. Kacper Larem i szer. Jakub Wójcik powalczą o trofea indywidualne. Dwaj pierwsi w Rio de Janeiro zdobyli brązowe krążki. Z kolei duże szanse na powrót z medalem drużynowym mają polskie judoczki. Nie są też bez szans na zdobycie trofeów indywidualnych. Szczególnie broniąca tytułu mistrzowskiego z Rio de Janeiro st. mar. Daria Pogorzelec oraz debiutujące na wojskowej olimpiadzie szer. Agata Ozdoba, szer. Arleta Podolak i mar. Karolina Tałach.

Dwie polskie triatlonistki na podium wojskowych igrzysk: st. szer. Maria Cześnik (z prawej) i st. szer. Agnieszka Jerzyk (w środku). Powtórka z Rio de Janeiro mile widziana…

Dużą szansę poprawienia wyniku z V Letniej Olimpiady Wojskowej – brąz drużyny mężczyzn i srebro w sztafecie mieszanej – mają przedstawiciele pięcioboju nowoczesnego. W rywalizacji pań wystartuje jedynie st. szer. Oktawia Nowacka. Triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sprzed roku spróbuje powalczyć o medal indywidualny oraz w sztafecie mieszanej. Natomiast w rywalizacji mężczyzn polska ekipa liczy na dobry wynik szer. Szymona Staśkiewicza, szer. Michała Gralewskiego, szer. Jarosława Świderskiego i st. szer. Remigiusza Golisa. Mogą zdobyć medal indywidualny oraz drużynowy.

Z kolei w pięcioboju wojskowym Polskę reprezentować będą tym razem same panie. Szer. Katarzyna Florek, szer. Karolina Kędzia i por. Katarzyna Szuman zadebiutują na igrzyskach. W Korei Południowej po raz pierwszy w historii wojskowych igrzysk walczyć będą też o medale polscy pływacy. Trener reprezentacji pływackiej na VI Letnią Olimpiadę Wojskową – Adam Rzeczkowski z wrocławskiego Śląska – wybrał do składu pięciu zawodników i jedną zawodniczkę. Oto oni: szer. Anna Dowgiert, szer. Kacper Klich, szer. Mikołaj Machnik, szer. Tomasz Polewka, szer. Michał Poprawa i szer. Karol Zaczyński.

Jedynak z WKS Desant

Tylko w jednej dyscyplinie – boksie – Polskę reprezentować będzie jeden zawodnik. Na ringu wystąpi szer. Mateusz Kostecki z 6 Brygady Powietrznodesantowej. W tym roku wywalczył tytuł mistrza Polski w kategorii 69 kg i reprezentował nasz kraj na I Igrzyskach Europejskich w Baku. – Ring na wojskowych igrzyskach pokaże, w jakiej jestem formie. Na pewno dam z siebie wszystko – zapewnia żołnierz z Krakowa.  

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
 
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
Sosnkowski przywrócony
Nowy wiceminister w MON
Fort zagłady
Na strzelnicy w szczytnym celu
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Gavia na Atlantyku
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Snajper walczy także z wiatrem
Rapują zapraszając do WOT
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Klasy wojskowe po nowemu
Iranian Chess Game
Zapomniany żołnierz Niepodległej
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nowa misja i nowy sprzęt
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
68W Means Lifesaver
Rescue Like You Would in a War
Wabik z WAT-u
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Zmarł trzeci z rannych saperów
Kolejne Raki dla wojska
Włochy też chcą Tempesta
68W znaczy ratownik
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Raki strzelały na Bałkanach
Życie po zdjęciu munduru
„Albatros” już na wodzie
Wyjątkowa operacja minerów
Wsparcie dla saperów
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Elektroniczna szkoła jazdy
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rozmowy z diabłem
Osa na patrole
Lotem przeciw bolszewikom
Wojskowe szkolenie dla studentów
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Thin Blue Line
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
W drodze po zwycięstwo
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Trening medyczny przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO