moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sportowcy w mundurach polecieli do Korei

Pierwsi reprezentanci polskiej armii wylecieli dziś z warszawskiego Okęcia do Seulu na VI Letnią Olimpiadę Wojskową. – To najważniejsze międzynarodowe zawody wojskowego sportu wyczynowego – podkreślał podczas uroczystego pożegnania sportowców gen. bryg. Andrzej Danielewski, kierujący reprezentacją. O medale w Korei Południowej walczyć będzie 125 Polaków.

Światowe igrzyska sportowe odbywać się będą po raz szósty. Polscy żołnierze sportowcy startowali we wszystkich edycjach. – Jadą z nami najlepsi zawodnicy. Mają dobre przygotowanie, umiejętności i technikę. Można nam życzyć jedynie sportowego szczęścia. Będziemy walczyć o medale i liczymy, że nie wypadniemy gorzej niż cztery lata temu, gdy zajęliśmy czwarte miejsce w klasyfikacji – mówi płk Marek Oleszczuk, szef misji polskiej reprezentacji Wojska Polskiego, na co dzień szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Dzisiejsze spotkanie jest zwieńczeniem ciężkiej czteroletniej pracy sportowców, organizatorów i trenerów – mówił podczas pożegnania sportowców gen. bryg. Andrzej Danielewski, inspektor szkolenia DGRSZ i szef reprezentacji. – Przygotowanie reprezentacji do udziału w tak wielkim przedsięwzięciu to bowiem zawsze duże wyzwanie organizacyjne i wysiłek samych sportowców. Za każdym razem staramy się robić to jak najlepiej, co potwierdza wysoka pozycja wojska polskiego wśród 134 państw członkowskich Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego – zaznaczył.

Po południu do Korei odleciały dwie pierwsze grupy zawodników i trenerów, w sumie 145 osób. Pozostałych 38 osób wyruszy do Seulu jutro. Cała polska reprezentacja liczy 183 osoby, w tym 125 sportowców. Podczas igrzysk będą oni startować w 15 konkurencjach. Wśród nich znajdą się m.in. strzelectwo, lekkoatletyka, szermierka, zapasy, pływanie, boks. Będą też dyscypliny stricte wojskowe: pięciobój wojskowy, spadochroniarstwo czy bieg na orientację.

– To będzie mój debiut jako sportowca w mundurze i pierwsze takie igrzyska. Jestem w wojsku niecały miesiąc, więc tym bardziej zależy mi, by pokazać się od jak najlepszej strony. Moim celem jest walka o medal – mówił tuż przez odlotem szer. Artur Noga, finalista olimpijski w biegu przez płotki na dystansie 110 metrów.

Sportowcy wyróżnieni

Podczas spotkania pamiątkowymi statuetkami wyróżniono sportowców, którzy w tym roku uzyskali czołowe miejsca na zawodach w Europie i na świecie. Otrzymali je m.in. st. kpr. Piotr Małachowski (rzut dyskiem), st. szer. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), st. szer. Oktawia Nowacka (pięciobój nowoczesny), st. szer. Daria Pogorzelec i szer. Karolina Tałach (reprezentantki w judo).

Igrzyska w Korei odbywać się będą od 2 do 11 października. Wystartują w nich zawodnicy ze 110 krajów. Konkurencje rozgrywane będą w kilku miastach Korei Południowej, m.in. Pohang, Gimcheon, Andong, Sangju i Yecheon.

Organizatorem olimpiady jest powstała w 1948 roku Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego (CISM – Conseil International du Sport Militaire). Dziś jej członkami są 134 państwa. Zajmuje się ona promocją sportu w wojsku, a do jej najważniejszych celów należy rozwijanie przyjaznych stosunków między armiami państw członkowskich. Wojsko Polskie posiada status członka rzeczywistego CISM od 1991 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
 
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kierunek: Afganistan
Raki dla zawiszaków
The Chariots of Jihad
Polsko-francuska szkoła uczuć
Sojusze na fali
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant na czeskich spadochronach
Gotowi na F-35?
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Pułaski” wrócił do kraju
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Obława pełna białych plam
Sport nie dzieli, sport łączy
Air-Landing Outside Comfort Zone
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowe nakolanniki
Zmiany w przepisach mundurowych
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Wielkie święto kawalerii!!!
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowi szturmani w JW Agat
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Miroslawiec Up
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy pułk artylerii
„Mieszko” po wodowaniu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Fleet of the Future
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Tak umierał Wołyń
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Karabiny od dęblińskich saperów
Rozpoczynamy nową erę
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Moja „bazówka”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Początek dowódczej drogi
„Dragon’19” od kuchni
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Brytyjska „pamiątka”
Działalność firm na rzecz obronności
Formowanie 19 Brygady
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rozdarty subkontynent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Stawiamy na rozwój
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO