moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sportowcy w mundurach polecieli do Korei

Pierwsi reprezentanci polskiej armii wylecieli dziś z warszawskiego Okęcia do Seulu na VI Letnią Olimpiadę Wojskową. – To najważniejsze międzynarodowe zawody wojskowego sportu wyczynowego – podkreślał podczas uroczystego pożegnania sportowców gen. bryg. Andrzej Danielewski, kierujący reprezentacją. O medale w Korei Południowej walczyć będzie 125 Polaków.

Światowe igrzyska sportowe odbywać się będą po raz szósty. Polscy żołnierze sportowcy startowali we wszystkich edycjach. – Jadą z nami najlepsi zawodnicy. Mają dobre przygotowanie, umiejętności i technikę. Można nam życzyć jedynie sportowego szczęścia. Będziemy walczyć o medale i liczymy, że nie wypadniemy gorzej niż cztery lata temu, gdy zajęliśmy czwarte miejsce w klasyfikacji – mówi płk Marek Oleszczuk, szef misji polskiej reprezentacji Wojska Polskiego, na co dzień szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Dzisiejsze spotkanie jest zwieńczeniem ciężkiej czteroletniej pracy sportowców, organizatorów i trenerów – mówił podczas pożegnania sportowców gen. bryg. Andrzej Danielewski, inspektor szkolenia DGRSZ i szef reprezentacji. – Przygotowanie reprezentacji do udziału w tak wielkim przedsięwzięciu to bowiem zawsze duże wyzwanie organizacyjne i wysiłek samych sportowców. Za każdym razem staramy się robić to jak najlepiej, co potwierdza wysoka pozycja wojska polskiego wśród 134 państw członkowskich Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego – zaznaczył.

Po południu do Korei odleciały dwie pierwsze grupy zawodników i trenerów, w sumie 145 osób. Pozostałych 38 osób wyruszy do Seulu jutro. Cała polska reprezentacja liczy 183 osoby, w tym 125 sportowców. Podczas igrzysk będą oni startować w 15 konkurencjach. Wśród nich znajdą się m.in. strzelectwo, lekkoatletyka, szermierka, zapasy, pływanie, boks. Będą też dyscypliny stricte wojskowe: pięciobój wojskowy, spadochroniarstwo czy bieg na orientację.

– To będzie mój debiut jako sportowca w mundurze i pierwsze takie igrzyska. Jestem w wojsku niecały miesiąc, więc tym bardziej zależy mi, by pokazać się od jak najlepszej strony. Moim celem jest walka o medal – mówił tuż przez odlotem szer. Artur Noga, finalista olimpijski w biegu przez płotki na dystansie 110 metrów.

Sportowcy wyróżnieni

Podczas spotkania pamiątkowymi statuetkami wyróżniono sportowców, którzy w tym roku uzyskali czołowe miejsca na zawodach w Europie i na świecie. Otrzymali je m.in. st. kpr. Piotr Małachowski (rzut dyskiem), st. szer. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), st. szer. Oktawia Nowacka (pięciobój nowoczesny), st. szer. Daria Pogorzelec i szer. Karolina Tałach (reprezentantki w judo).

Igrzyska w Korei odbywać się będą od 2 do 11 października. Wystartują w nich zawodnicy ze 110 krajów. Konkurencje rozgrywane będą w kilku miastach Korei Południowej, m.in. Pohang, Gimcheon, Andong, Sangju i Yecheon.

Organizatorem olimpiady jest powstała w 1948 roku Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego (CISM – Conseil International du Sport Militaire). Dziś jej członkami są 134 państwa. Zajmuje się ona promocją sportu w wojsku, a do jej najważniejszych celów należy rozwijanie przyjaznych stosunków między armiami państw członkowskich. Wojsko Polskie posiada status członka rzeczywistego CISM od 1991 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Włochy też chcą Tempesta
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Niechciany traktat
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W znaczy ratownik
Thin Blue Line
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
W drodze po zwycięstwo
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowy wiceminister w MON
68W Means Lifesaver
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Sosnkowski przywrócony
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Osa na patrole
Iranian Chess Game
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wojskowe szkolenie dla studentów
Trening medyczny przed misją
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Lotem przeciw bolszewikom
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Raki strzelały na Bałkanach
Kolejne Raki dla wojska
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Wyjątkowa operacja minerów
Elektroniczna szkoła jazdy
Klasy wojskowe po nowemu
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Snajper walczy także z wiatrem
Rozpoczynamy nową erę
Gavia na Atlantyku
Rapują zapraszając do WOT
Rozmowy z diabłem
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Wsparcie dla saperów
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Na strzelnicy w szczytnym celu
Cienka niebieska linia
Wabik z WAT-u
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Pływanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO