moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia nadal jest potrzebna?

Siły zbrojne wymagają dofinansowania. Tymczasem państwa europejskie NATO zachłysnęły się dobrobytem długiego pokoju i zmniejszyły wydatki na obronę. A prawdopodobieństwo konfliktu militarnego nigdy nie jest równe zeru. O pokój ciągle trzeba walczyć – mówił płk Maciej Marszałek, profesor z Akademii Obrony Narodowej, podczas Forum w Krynicy.

– Po 1989 roku wydawało się, że doczekaliśmy się Europy bez konfliktów i historycznych podziałów. Dziś wiemy, że to wyobrażenie było złudne. Pokazała nam to dobitnie sytuacja na Ukrainie oraz niekontrolowany napływ imigrantów z Syrii. Rozwiązanie tych problemów wymaga teraz podejmowania odważnych decyzji – mówiła Alexandra Foderl-Schmid, redaktor naczelna austriackiego dziennika „Der Standard”. Podczas tegorocznego XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy sporo miejsca poświęcono kwestiom bezpieczeństwa. Rozmawiano o zagrożeniach związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie i prowadzonej tam tzw. wojnie hybrydowej.

Sojusz na pierwszym planie

O odpowiedzialne decyzje, które mogą zapaść na szczycie NATO w Warszawie, apelował Tinatin Hidaszeli, minister obrony Gruzji. – Nie ma bowiem kraju na świecie, który samodzielnie udźwignąłby ciężar obrony swoich granic. Dlatego potrzebujemy Sojuszu – podkreślał. Przypominał, że ekspansywna polityka Rosji trwa od dawna: – Już w 2008 roku przestrzegaliśmy, że agresja przeciwko nam to nie koniec, że Rosja wykorzysta swoją przewagę militarną wobec innych państw byłego bloku sowieckiego. Wtedy wiele państw zachodnich zlekceważyło te ostrzeżenia – mówił Tinatin Hidaszeli.

Zdaniem wielu ekspertów, Europejczycy wydają ogromne środki na bezpieczeństwo, jednak przeznaczane są one na działania doraźne, a nie dalekosiężne. – Nie wyciągamy wniosków z przeszłości, nie przewidujemy. Gdyby Europa już w latach 90., gdy wybuchła wojna na Bałkanach, pomyślała o wspólnej polityce wobec uchodźców, obecnie posiadalibyśmy sprawdzone rozwiązania – zauważył Mihai Răzvan Ungureanu, były premier i dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rumunii, nawiązując do niekontrolowanego napływu imigrantów z Syrii na Stary Kontynent.

Vincenzo Camporini, wiceszef Instytutu Stosunków Międzynarodowych i były szef Sztabu Generalnego Włoch, postulował z kolei pragmatyzm. – Świat nie jest czarno-biały, co dziś jest czarne, jutro może być szare. Przykładem jest Rosja. Być może za chwilę będziemy potrzebowali jej pomocy, by rozwiązać kryzys w Syrii – zauważył. Przekonywał, że nie istnieje pojęcie interesu ogólnoeuropejskiego. – Ciągle mamy zbiór interesów narodowych. I to musimy zmienić – zaznaczył.

Dbajmy o rezerwę

Równolegle odbywały się debaty bloku tematycznego Forum Bezpieczeństwa. Uczestnicy panelu „Armia – czy w XXI wieku nadal jest gwarantem bezpieczeństwa?” zastanawiali się nad rolą i znaczeniem sił zbrojnych.

– Są one wyspecjalizowanym organem państwa, podlegającym władzy politycznej. To politycy wskazują, jakie działania podejmuje armia podczas pokoju, konfliktu i wojny – zaznaczył Greg Simons ze Szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przypomniał jednocześnie, że armia sama nie decyduje o swej roli.

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że dziś wojsko jest wykorzystywane nie tylko do obrony granic, ale jest też angażowane w działania związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, choćby w zwalczanie terroryzmu. – Siły zbrojne wymagają modernizacji i dofinansowania. Tymczasem państwa europejskie NATO w pewnym momencie zachłysnęły się dobrobytem długiego pokoju i zaczęły zmniejszać wydatki na obronę. A prawdopodobieństwo konfliktu militarnego nigdy nie jest równe zeru. O pokój ciągle trzeba walczyć – mówił płk Maciej Marszałek, profesor z Akademii Obrony Narodowej. Dodał, że w dużych konfliktach zbrojnych wysiłek sił zbrojnych musi być wspierany przez społeczeństwo. – W Europie nastąpiła redukcja sił zbrojnych, przejście od masowości do jakości. Jednak trzeba zadbać o rezerwę. W większych konfliktach faktycznie armia profesjonalna zaczyna działania, natomiast kończą je rezerwiści – dodał.

Rację przyznał mu Dariusz Seliga, poseł PiS i członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej: – Skończył się czas przyjemnych dyskusji w Parlamencie Europejskim, a zaczął czas podejmowania decyzji.

Bruno Lete z Belgii, działacz programu bezpieczeństwa The German Marshall Fund of The United State, podkreślał, że siły zbrojne w Europie są poddane ciężkiej próbie i nie potrafią same stawić czoła wszystkim zagrożeniom. – Bo okrojono budżety na obronność, bo zmienne jest nastawienie do wojska opinii publicznej itp. Europa jest przyzwyczajona do pomocy USA, ale powinna uzyskać większą niezależność. Tylko że to wiąże się z większymi wydatkami państw na wojsko – zaznaczył.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: www.forumekonomiczne.pl

dodaj komentarz

komentarze


95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
 
Arsenał Iranu
Mobilne moździerze dla armii
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misje na dłużej
Projekt MON dla szkół
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Polsko-łotewska „Zima”
Beagle dla żołnierzy?
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wzywa na kwalifikację
Stepping out of the Shadow
Powstanie bez sukcesu
Podoficer po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Obradowała Rada Gabinetowa
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
To nie mogło się udać, ale…
Dragoni na poligonie
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Bohaterskie Orlęta
Defense Without Politics
Ostatni samochód Marszałka
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Weterani trenują MMA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iran uderza w USA
Network Intelligence
Kajak idealny dla komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO