moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia nadal jest potrzebna?

Siły zbrojne wymagają dofinansowania. Tymczasem państwa europejskie NATO zachłysnęły się dobrobytem długiego pokoju i zmniejszyły wydatki na obronę. A prawdopodobieństwo konfliktu militarnego nigdy nie jest równe zeru. O pokój ciągle trzeba walczyć – mówił płk Maciej Marszałek, profesor z Akademii Obrony Narodowej, podczas Forum w Krynicy.

– Po 1989 roku wydawało się, że doczekaliśmy się Europy bez konfliktów i historycznych podziałów. Dziś wiemy, że to wyobrażenie było złudne. Pokazała nam to dobitnie sytuacja na Ukrainie oraz niekontrolowany napływ imigrantów z Syrii. Rozwiązanie tych problemów wymaga teraz podejmowania odważnych decyzji – mówiła Alexandra Foderl-Schmid, redaktor naczelna austriackiego dziennika „Der Standard”. Podczas tegorocznego XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy sporo miejsca poświęcono kwestiom bezpieczeństwa. Rozmawiano o zagrożeniach związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie i prowadzonej tam tzw. wojnie hybrydowej.

Sojusz na pierwszym planie

O odpowiedzialne decyzje, które mogą zapaść na szczycie NATO w Warszawie, apelował Tinatin Hidaszeli, minister obrony Gruzji. – Nie ma bowiem kraju na świecie, który samodzielnie udźwignąłby ciężar obrony swoich granic. Dlatego potrzebujemy Sojuszu – podkreślał. Przypominał, że ekspansywna polityka Rosji trwa od dawna: – Już w 2008 roku przestrzegaliśmy, że agresja przeciwko nam to nie koniec, że Rosja wykorzysta swoją przewagę militarną wobec innych państw byłego bloku sowieckiego. Wtedy wiele państw zachodnich zlekceważyło te ostrzeżenia – mówił Tinatin Hidaszeli.

Zdaniem wielu ekspertów, Europejczycy wydają ogromne środki na bezpieczeństwo, jednak przeznaczane są one na działania doraźne, a nie dalekosiężne. – Nie wyciągamy wniosków z przeszłości, nie przewidujemy. Gdyby Europa już w latach 90., gdy wybuchła wojna na Bałkanach, pomyślała o wspólnej polityce wobec uchodźców, obecnie posiadalibyśmy sprawdzone rozwiązania – zauważył Mihai Răzvan Ungureanu, były premier i dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rumunii, nawiązując do niekontrolowanego napływu imigrantów z Syrii na Stary Kontynent.

Vincenzo Camporini, wiceszef Instytutu Stosunków Międzynarodowych i były szef Sztabu Generalnego Włoch, postulował z kolei pragmatyzm. – Świat nie jest czarno-biały, co dziś jest czarne, jutro może być szare. Przykładem jest Rosja. Być może za chwilę będziemy potrzebowali jej pomocy, by rozwiązać kryzys w Syrii – zauważył. Przekonywał, że nie istnieje pojęcie interesu ogólnoeuropejskiego. – Ciągle mamy zbiór interesów narodowych. I to musimy zmienić – zaznaczył.

Dbajmy o rezerwę

Równolegle odbywały się debaty bloku tematycznego Forum Bezpieczeństwa. Uczestnicy panelu „Armia – czy w XXI wieku nadal jest gwarantem bezpieczeństwa?” zastanawiali się nad rolą i znaczeniem sił zbrojnych.

– Są one wyspecjalizowanym organem państwa, podlegającym władzy politycznej. To politycy wskazują, jakie działania podejmuje armia podczas pokoju, konfliktu i wojny – zaznaczył Greg Simons ze Szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przypomniał jednocześnie, że armia sama nie decyduje o swej roli.

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że dziś wojsko jest wykorzystywane nie tylko do obrony granic, ale jest też angażowane w działania związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, choćby w zwalczanie terroryzmu. – Siły zbrojne wymagają modernizacji i dofinansowania. Tymczasem państwa europejskie NATO w pewnym momencie zachłysnęły się dobrobytem długiego pokoju i zaczęły zmniejszać wydatki na obronę. A prawdopodobieństwo konfliktu militarnego nigdy nie jest równe zeru. O pokój ciągle trzeba walczyć – mówił płk Maciej Marszałek, profesor z Akademii Obrony Narodowej. Dodał, że w dużych konfliktach zbrojnych wysiłek sił zbrojnych musi być wspierany przez społeczeństwo. – W Europie nastąpiła redukcja sił zbrojnych, przejście od masowości do jakości. Jednak trzeba zadbać o rezerwę. W większych konfliktach faktycznie armia profesjonalna zaczyna działania, natomiast kończą je rezerwiści – dodał.

Rację przyznał mu Dariusz Seliga, poseł PiS i członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej: – Skończył się czas przyjemnych dyskusji w Parlamencie Europejskim, a zaczął czas podejmowania decyzji.

Bruno Lete z Belgii, działacz programu bezpieczeństwa The German Marshall Fund of The United State, podkreślał, że siły zbrojne w Europie są poddane ciężkiej próbie i nie potrafią same stawić czoła wszystkim zagrożeniom. – Bo okrojono budżety na obronność, bo zmienne jest nastawienie do wojska opinii publicznej itp. Europa jest przyzwyczajona do pomocy USA, ale powinna uzyskać większą niezależność. Tylko że to wiąże się z większymi wydatkami państw na wojsko – zaznaczył.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: www.forumekonomiczne.pl

dodaj komentarz

komentarze


Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
 
Wielofunkcyjny scyzoryk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Warszawa walczy, wracamy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Śladami Pierwszej Pancernej
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Wave of Alliances
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojna wywiadów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Przez krew zdobyty Śląsk
Preselekcja u komandosów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Jedna misja, jeden zespół
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
A Torn Subcontinent
Piknik ze smakiem
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Czarny odchodzi do cywila
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek
Przysięga śląskich terytorialsów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
Wozy amunicyjne do Raków
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO