moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobacz, jak broniła się Mława

76 lat temu pod Mławą 20 Dywizja Piechoty przez cztery dni stawiała opór przeważającym siłom niemieckim. Wydarzenia z września 1939 roku odtworzy dziś ponad 300 rekonstruktorów z całej Polski. Mławska inscenizacja jest jedyną w Europie rozgrywaną z wykorzystaniem oryginalnych schronów z 1939 roku. Ubarwią ją też pokazy pirotechniczne, czołgi i pojazdy pancerne z epoki.


– Oglądając tragedię ludności cywilnej i desperację żołnierzy we wrześniu 1939 roku, chcemy przypomnieć, do jakiej tragedii prowadzi brak tolerancji i nienawiść – mówi Sławomir Kowalewski, burmistrz Mławy, który po raz ósmy organizuje rekonstrukcję Bitwy pod Mławą. Jak dodaje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowa urzędu miasta, celem inscenizacji odbywającej się w 76. rocznicę wybuchu wojny jest też oddanie hołdu żołnierzom walczącym na przedpolu Mławy. Miasto spodziewa się w tym roku około 50 tysięcy widzów, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji.

Pamięć o wrześniu

Uroczystości rozpoczęły się już w piątek o godz. 17 w centrum miasta. Uświetniła je kompania honorowa 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, która kultywuje tradycje 20 Dywizji Piechoty walczącej w 1939 roku pod Mławą. Był też apel pamięci, defilada i występ orkiestry wojskowej z Siedlec.

Wieczorem na rynku można było obejrzeć przedstawienie organizowane przez Miejski Dom Kultury. Ponad stu mieszkańców, skupionych wokół Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej, wcieliło się w przedwojennych mławian. Spektakl „A we wrześniu poproś mnie do tańca” jest inscenizacją nalotu bombowego na Mławę, która w 1939 roku była miastem granicznym. Inspiracją dla twórców tegorocznego przedstawienia były też lokalne doniesienia prasowe z lat 1938 i 1939. – Chcę opowiedzieć, czym żyło miasto i jego mieszkańcy w dniach poprzedzających wybuch wojny – tłumaczył swe intencje Adam Biernacki, reżyser widowiska.

Niemieckie natarcie

Główną atrakcją obchodów będzie jednak sobotnie widowisko na polu bitwy pod Mławą. W Uniszkach Zawadzkich ponad 300 rekonstruktorów z 26 grup z całej Polski zaprezentuje epizody walki z pierwszych dni września 1939 roku. Na terenie, na którym 29 sierpnia rozegrana zostanie bitwa, powstały okopy, zasieki, odtworzono też dawną zabudowę wioski. – Tutejsza inscenizacja jest uważana za najlepszą rekonstrukcję w Polsce – podkreśla Michał Władowski, miłośnik militariów.

Jak dodaje, jest to też jedno z największych widowisk tego typu w Europie i jedyne rozgrywane z wykorzystaniem oryginalnych fortyfikacji z 1939 roku. –W tym roku będzie dodatkowa atrakcja: do zwiedzania udostępniony zostanie bunkier wyposażony tak, jak w 1939 roku, między innymi w karabin CKM wzór 30 – informuje rzeczniczka miasta.

Godzinne widowisko ubarwią efekty pirotechniczne, a także latające nad walczącymi trzy samoloty Zlin ucharakteryzowane na niemieckie Messerschmitty BF 109 oraz czołgi i sprzęt pancerny z epoki. – Będzie też można zobaczyć pełen arsenał broni maszynowej obu stron konfliktu, w tym CKM wzór 008, który przyjedzie z Litwy – dodaje Magdalena Grzywacz.

Rosomak i Langusta

Prawdziwą gratką dla miłośników wojska jest też dwudniowy piknik militarny. I w piątek, i w sobotę można podziwiać na nim współczesny sprzęt wojskowy, m.in. czołg PT-91 i bojowy wóz piechoty BWP-1 z 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, KTO Rosomak i samochód BRDM-2 z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Ponadto z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przyjechała wyrzutnia rakietowa WR 40 Langusta, a 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia prezentuje sprzęt patrolu saperskiego.


To jednak nie koniec atrakcji. Na niedzielę organizatorzy zaplanowali koncert Orkiestry z Chmielnej „Zakazane piosenki”. Ponadto od 26 sierpnia przez dwa miesiące można w parku oglądać wystawę archiwalnych zdjęć miasta. Mławskie obchody zakończą się 1 września pod Pomnikiem Piechura zapaleniem zniczy upamiętniających ofiary wrześniowej bitwy.

Cztery dni walk

Bitwa pod Mławą była jednym z pierwszych starć kampanii wrześniowej. Rankiem 1 września niemiecka 3 Armia gen. Georga von Küchlera zaatakowała 20 Dywizję Piechoty pod dowództwem płk. Wilhelma Liszki-Lawicza. Zadaniem jednostki wchodzącej w skład Armii „Modlin” gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego była obrona najkrótszej drogi do stolicy.

Chociaż na nasze siły uderzyły cztery niemieckie dywizje piechoty, dywizja pancerna i brygada kawalerii wspierane przez czołgi i bombowce, polscy żołnierze bronili się przez cztery dni. Dopiero 4 września, obawiając się okrążenia, dowódca Armii Modlin rozkazał 20 Dywizji odwrót. W walkach pod Mławą poległo 1200 polskich żołnierzy i 1800 Niemców.

Patronem medialnym tegorocznych obchodów w Mławie jest „Polska Zbrojna”. Więcej informacji na stronie: www.bitwa1939.mlawa.pl.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Urząd miasta Mława

dodaj komentarz

komentarze

~tramp
1472323020
Czy jest prawdą ,że II-giej Rzeczpospolitej w 1939 r.brakowało 4-lata,(zbrojeniówka pracowała na wysokich obrotach) by Niemcy dostali po łbie napadając na nasz kraj.Referat na ten temat znalazłem w internecie już dość dawno.Na inne opracowania na ten temat nie trafiam,dlatego mam pytanie czy jest to prawda?
47-AC-92-BC

Leopardy na Podkarpaciu
 
Kto zostawia ślady w sieci
Gorące obrady NATO w Londynie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Klucz do dobrych relacji
Klasy wojskowe po nowemu
Z archiwum „Szarego”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrona bez polityki
T-72 strzelają na poligonie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Volhynian Lion Hearts
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Szwedzki baypass przed „Orką”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Kontenery dla Wisły
Ostre strzelanie artylerzystów
Dołącz do zawodowców
Nowe laboratorium WAT
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Ludzie niebezpiecznej profesji
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wrocław czeka na Amerykanów
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Razem się szkolą, razem walczą
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Trudna droga
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe maszyny w LAW
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Jak gra dowódca, grają wszyscy
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Unwanted Treaty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO