Kapral Małachowski mistrzem świata!

Starszy kapral Piotr Małachowski zdobył złoty medal na XV Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Pekinie. W finale konkursu rzutu dyskiem Małachowski triumfował z wynikiem 67,40 m. Na podium stanął jeszcze jeden Polak – Robert Urbanek, który wywalczył brązowy medal. Drugie miejsce zajął Belg Philip Milanov.

Piotr Małachowski, reprezentant wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław, rozpoczął konkurs od rzutu na odległość 65,09 m. W kolejnych próbach uzyskał wyniki: 67,40 m, 62,04 m, 64,40, 64, 59 m i 64,84 m. Drugi z reprezentantów Polski Robert Urbanek, zawodnik MKS Aleksandrów Łódzki, awansował do ścisłego finału dopiero rzutem w trzeciej kolejce. W trzeciej próbie posłał dysk na odległość 64,14 m. Najlepszy rzut oddał w piątej kolejce – rzucił 65,18 m. Polaków rozdzielił na podium Philip Milanov. Belg wynikiem 66,90 m ustanowił nowy rekord swojego kraju.

"Machałek" objął prowadzenie już po pierwszej kolejce. Drugie miejsce po pierwszym rzucie zajmował Estończyk Gerd Kanter – rzucił 64,82 m. Natomiast trzeci był Jamajczyk Fedrick Dacres (64,22 m). Reprezentant wrocławskiego WZS nie oddał prowadzenia do końca konkursu. Estończyk już nie poprawił swojego najlepszego wyniku z pierwszej serii i zakończył rywalizację tuż za podium. Natomiast reprezentant Jamajki zajął ostatecznie siódmą pozycję. Piąty był Szwed Daniel Stahl, a szósty Cypryjczyk Apostolos Parrelis.

Kapral Piotr Małachowski po raz pierwszy w swojej karierze wywalczył tytuł mistrza świata. Dwukrotnie był wicemistrzem globu – w 2009 roku w Berlinie i w 2013 roku w Moskwie. "Machałek" jest również wicemistrzem olimpijskim z 1998 roku – swój jedyny medal olimpijski wywalczył również w Pekinie. Na swoim koncie ma również tytuł mistrza Europy – zdobył go w 2010 roku.

Nasi dyskobole wywalczyli w Pekinie siódmy i ósmy medal dla reprezentacji Polski. Jutro, w ostatnim dniu mistrzostw, żaden z biało-czerwonych nie wystąpi w finale. To oznacza, że nasi reprezentanci kończą udział w mistrzostwach świata z ośmioma krążkami i z dorobkiem 68 punktów. Polacy powtórzyli swój najlepszy wynik w historii mistrzostw z 2009 roku z Berlina, gdzie również zdobyli osiem krążków. Przed Małachowskim i Urbankiem medale w Pekinie wywalczyli: złote – Paweł Fajdek i Anita Włodarczyk w rzucie młotem, srebrne – Adam Kszczot w biegu na 800 m i brązowe – st. szer. Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek w skoku o tyczce oraz Wojciech Nowicki w rzucie młotem.