moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska jak europejska stolica lotnictwa

Prawie 260 samolotów wojskowych i cywilnych z 20 państw weźmie udział w tegorocznych pokazach Air Show w Radomiu. W przedostatni weekend wakacji – 22 i 23 sierpnia – widzowie będą mogli oglądać powietrzne akrobacje i pokazy przez 10 godzin dziennie. Za sterami zasiądą najlepsi piloci.


– Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2015 to największa  impreza lotnicza w Polsce i jedna z największych w Europie – mówił gen. dyw. Jerzy Fryczyński, doradca-koordynator dowódcy generalnego RSZ, na konferencji poświęconej organizacji Air Show.

Jak wyliczał generał w wydarzeniu, odbywającym się już po raz 14., weźmie udział około 200 samolotów wojskowych z 20 państw oraz 60 maszyn cywilnych. Pokazy na lotnisku 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego będą trwać po 10 godzin dziennie. – Organizację wydarzenia można porównać do dużych ćwiczeń wojskowych, podczas których współdziałamy między innymi z policją, strażą pożarną, służbami ochrony zdrowia i władzami miasta – dodawał generał.

Obecna na konferencji Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia, zapraszała gości. – Przez dwa dni będziemy europejską stolicą lotnictwa – zachęcała. Podkreślała, że w ubiegłym roku pokazy zobaczyło 180 tys. widzów, tym razem organizatorzy liczą na podobny wynik.

Zespoły i maszyny

– Podczas tegorocznej imprezy szczególnym punktem programu będą  zespoły akrobacyjne, których wystąpi aż dziewięć, w tym dwa polskie – zapowiadają organizatorzy. Jednym z najbardziej oczekiwanych jest zespół włoskich sił powietrznych Frecce Tricolori latający na samolotach Aermacchi MB-339.

– Dużą atrakcją będzie także występujący po raz pierwszy w Polsce hiszpański zespół Patrulla Aspa na śmigłowcach Colibri – dodawał gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak, dyrektor pokazów w powietrzu Dowództwa Generalnego. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentują się także jordańscy wojskowi piloci z Royal Jordanian Falcons wykonujący akrobacje na samolotach cywilnych Extra 300L.


Widzowie w Radomiu obejrzą również hiszpański zespół Patrulla Águila na samolotach C-101, Patrouille Suisse ze szwajcarskich sił powietrznych na Northrop F-5E Tiger II, duński zespół Baby Blue na T-17 Supporter, łotewski Baltic Bees z samolotami L-39C oraz akrobacje polskich grup: zespołu „Biało-Czerwone Iskry” oraz zespołu „Orlik”.

Nie zabraknie także indywidualnych pokazów, wśród których gwiazdami będą najnowocześniejsze myśliwce: Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych oraz francuski Rafale. Zobaczymy także występ greckiego F-16 ZEUS, pokaz czeskiego odrzutowca L-159 ALCA, a z Turcji przyleci śmigłowiec bojowy T129 ATAK.

Polscy piloci zaprezentują wszystkie maszyny, jakimi dysponują nasze siły powietrzne. – Warto zwrócić uwagę na widowiskowy pokaz kpt. pil. Adriana Rojka latającego na myśliwcu MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim – zaznaczył gen. Fryczyński.

Od balonów po czołgi

Poza wojskowymi samolotami w Radomiu zaprezentują się także cywilne maszyny. – Nasz pokaz trwający każdego dnia po blisko trzy godziny będzie bardzo urozmaicony i weźmie w nim udział 60 maszyn – mówił Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego.Nad Radomiem pojawią się balony, szybowce, motoszybowce, cywilna odrzutowa Iskra, spadochroniarze i historyczny polski RWD-5R. Natomiast Grupa Akrobacyjna „Żelazny” wystąpi w rzadko spotykanym składzie trzech samolotów i dwóch szybowców.

Nowością w tym roku będzie też rozszerzony statyczny pokaz sprzętu, który obejmie nie tylko statki powietrzne, ale także wyposażenie innych rodzajów wojsk. Zobaczymy m.in. czołgi Leopard i PT-91, transportery Rosomak, wyrzutnie rakiet, roboty saperskie, zestawy do nurkowania oraz wyposażenie jednostek specjalnych.

Lotniczy album

Tegoroczny Air Show odbywa się w 75-lecie bitwy o Anglię, wiąże się też ze stuleciem urodzin gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, asa z czasów II wojny i uczestnika bitwy o Anglię. Dlatego w Radomiu zostanie zaprezentowany po raz pierwszy myśliwiec MiG-29UB z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z namalowaną sylwetką generała.


Z okazji Air Show Wojskowy Instytut Wydawniczy przygotował unikalny album, w którym znalazło się 200 stron fotografii zespołów akrobacyjnych z całego świata. Autorem zdjęć jest znany miłośnik fotografii lotniczej Sławek „Hesja” Krajniewski. Słowo wstępne do albumu napisał kapitan rezerwy pilot Witold Sokół, kiedyś żołnierz 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Tę obowiązkową pozycję w bibliotece każdego miłośnika lotnictwa można będzie kupić podczas pokazów na stoisku „Polski Zbrojnej”.

Organizatorem odbywających się co dwa lata Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom są Siły Powietrzne RP. Sponsorem głównym imprezy jest PGE Polska Grupa Energetyczna, a „Polska Zbrojna” objęła pokazy patronatem medialnym. Dokładny program Air Show znajduje się na stronie: airshow.wp.mil.pl.

AD

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Oj
1439879760
Niestety, coraz to nędzniej przedstawia się program.Brak takich maszyn jak; Gripen, Mirage,SU 27, transportowców z rodziny AN czy dynamiczny pokaz Spartana który zrobił furorę w 2013.Brak AWACS, śmiglaków Cobra,Apache,Tiger, BH czy wielce zawiedziony przetargiem AW 149 i jego "braci" oraz NH90 czy Chinook.Brak M-346 bo i po co ma być jak już został nam wciśnięty za niebotyczną kasę ale najbardziej śmiać mi się chce z braku maszyn Wielkiego Brata tj. F-15,F-18, F-35 czy Raptor nie wspomnę o bombowcach strategicznych lecz czego można się spodziewać od amerykanów przecież oni nic nie robią za darmo chyba że propagandowe "pochody" Stryker-ami ( 3 szt ) dla zadowolenia i uspokojenia durnego społeczeństwa (...) Tak więc podsumowując nie pojadę w tym roku do Radomia a wybiorę się do Ostrawy. Tam zobaczę to czego brakuje w Radomiu i to za DARMO nie wspominając o lepszym i szybszym dojeździe...
ED-2E-0A-F7

Piknik ze smakiem
 
Śladami Pierwszej Pancernej
Rivalry on Closed Sea
Najpierw „Sonda”, później promocja
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wozy amunicyjne do Raków
Przez krew zdobyty Śląsk
„Pułaski” wrócił do kraju
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Sprawdzają Brutusa
Wojsko wróciło do Lublina
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wojna wywiadów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
High Confidence Operations
Amerykańska przyszłość WZL
Strzelać nauczyłem się sam
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
A Wave of Alliances
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Od sojusznika do kata
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Desant z transportowca-giganta
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Cienka niebieska linia
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Brunatno-czerwona zmowa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zielonka dla Patriotów
Irańskie szachy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Preselekcja u komandosów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szukamy następcy Herculesa
A Torn Subcontinent
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO