moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie Warszawskie. Pamiętamy!

Warszawa obchodzi 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Równo o 17 mieszkańcy stolicy zatrzymali się, by uczcić pamięć ofiar Powstania minutą ciszy. Wcześniej kwiaty m.in. pod pomnikiem Państwa Podziemnego złożyli przedstawiciele rządu. Obchody potrwają do 5 sierpnia, wtedy mieszkańcy stolicy uczczą pamięć cywilów, którzy stracili życie podczas Powstania.


Mieszkańcy Mokotowa w hołdzie Powstańcom

Premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błonska wzięły udział w przedpołudniowej uroczystości w parku im. gen. Orlicz-Dreszera na Mokotowie. Podczas spotkania z Powstańcami mówiła o tym, co dzisiejsza Warszawa otrzymała od tych, którzy 71 lat temu walczyli o stolicę. - Spotkaliśmy się tu po to, aby oddać hołd bohaterskim Żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Warszawy. Powstańcom, którzy walczyli oddajemy ten hołd, bo wiemy, że nasze pokolenie nie doczekałoby wolności, gdyby nie ich determinacja i cena jaką płacili - mówiła Ewa Kopacz - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze – dodała premier.
 

W samo południe odbyła się uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięła udział m.in. Ewa Kopacz i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Żołnierze oddali salwę honorową, a na płycie Grobu złożono kwiaty. Na placu Piłsudskiego przyszło wielu mieszkańców Warszawy. Byli również kombatanci oraz Powstańcy i świadkowie walki w 1994 roku.

Hołd tym, którzy nigdy nie złożyli broni

REKLAMA

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z Powstańcami spotkali się m.in. Ewa Kopacz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Małgorzata Kidawa Błońska  i Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. - Wyrosło już pokolenie Polaków, które nie pamięta czasów sprzed 1989 r., nie pamięta poświęceń lat wojennych, ani walki o wolność. To pokolenie korzystające pełną garścią z osiągnięć i swobód naszej wspólnej europejskiej cywilizacji. To pokolenie nie zapomni waszych młodzieńczych ofiar, strzaskanych światów, zniszczonych marzeń, utraconych miłości i waszej nad wyraz dojrzałej odwagi i miłości do Polski - mówiła Kidawa-Błońska, zwracając się do powstańców.

Szefowa rządu zwróciła uwagę na cenę, którą płacili walczący o wolność. - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze - podkreśliła.


Warszawa wstrzymuje oddech

O godzinie 17 warszawiacy zatrzymali się, by minutą ciszy uczcić pamięć Powstańców. Dlaczego akurat o 17? O tej godzinie 71. Lat temu rozpoczęło się Powstanie. "Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów.(...) Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00." – tak brzmiał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego wydany przez gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", a podpisany przez pułkownika Antoniego Chruściela "Monter".


To nie koniec obchodów rocznicowych. Wieczorem warszawiacy spotkają się na Placu Piłsudskiego by śpiewać „(nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się zaś premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa Pora Roku”, w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Można na nią wejść jedynie z zaproszeniem, ale spektakl ten będzie grany też później – od 2 do 5 sierpnia o godzinie 20. 

 

2 sierpnia o godz. 15 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania – Wyspa Żoliborz”. Jak wskazuje jej tytuł, poświęcona będzie organizacji państwa powstańczego na Żoliborzu. – To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym – zachęcają organizatorzy gry.

5 sierpnia warszawiacy upamiętnią natomiast mieszkańców stolicy, którzy zginęli w trakcie walk. – Pierwszy raz w historii obchodów rocznic powstania przez Warszawę przejdzie Marsz Pamięci. To będzie hołd cywilom, którzy zginęli w czasie powstania – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. – Zebraliśmy nazwiska aż 60 tysięcy takich osób. Ale nigdy by się nam to nie udało, gdyby nie wsparcie i pomoc Wandy Traczyk-Stawskiej, pseudonim „Pączek”, która wiele lat opiekowała się Cmentarzem Powstańców Warszawy – dodaje.

Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli rozpoczną się o godz. 18. przy pomniku pamięci 50 tys. mieszkańców zamordowanych przez Niemców. Po części oficjalnej, o godzinie 19, nastąpi Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, zorganizowanej wzdłuż alei głównej Parku Powstańców, tuż obok cmentarza Wolskiego. Staną tam białe bryły z wypisanymi nazwiskami poległych. Wieczorami wystawa będzie podświetlana, dzięki czemu napisy wciąż będą widoczne, a rozświetlone bryły – jak założyli organizatorzy – będą symbolizować znicze, składając hołd ofiarom. Osoby, które wezmą udział w uroczystościach otrzymają świece, które będzie można zapalić w wybranym przez siebie miejscu, upamiętniającym poległych.

EK

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Wojsko przeciw wirusowi
Most do współpracy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Testament Polski Walczącej
Poprady dla zawiszaków
Prezydent z wizytą w Drawsku
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ubiory ochronne z Maskpolu
Online z mistrzami sportu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Informacja Prasowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe karabinki dla specjalsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Terytorialsi nie stracą dodatku
Fordy, a nie Nissany
Amerykanie odmładzają F-16
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Z menażką na wakacje
Ofensywa Tuchaczewskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wyzwania polskiej prezydencji
Powstaną kolejne strzelnice
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Response to Emergency
Prezydent Duda jedzie do USA
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Wyjątkowy CWIX
Kajmany na gąsienicach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Kim przekracza granice
Współzawodnictwo rozwija
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Weterani w pasiece
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 sekund Liberatora
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
F-16 kończą misję w Estonii
Groty z granatnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO