moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz coraz rzadziej na zwolnieniu

Po wejściu w życie ustawy odbierającej wojskowym prawo do pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego, zmniejszyła się liczba chorujących żołnierzy. W przypadku oficerów i podoficerów – blisko o 40 proc. MON przedstawiło dziś posłom z Komisji Obrony Narodowej raport w tej sprawie.


System wypłacania służbom mundurowym świadczeń za zwolnienia lekarskie zmienił się 1 czerwca 2014 roku. Wcześniej żołnierze, policjanci czy pogranicznicy dostawali 100 proc. chorobowego. Nowe przepisy wprowadziły rozróżnienie – jeśli mundurowy zachoruje na służbie to przysługuje mu pełnopłatne zwolnienie. Jeśli jednak nie potrafi udowodnić, że choroba jest następstwem wykonywanej pracy, otrzyma świadczenie zdrowotne w wysokości 80 proc. (tyle samo, ile przysługuje pracownikom w systemie powszechnym).

Ministerstwo Obrony Narodowej sprawdziło, ilu żołnierzy było na chorobowym w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów. – Zauważamy wyraźną tendencję spadkową – mówił dziś Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej. – Porównując do okresu pomiędzy 1 czerwca 2013 a 31 maja 2014 roku, liczba zwolnień lekarskich w korpusie oficerskim spadła o 44,2 procent, a w korpusie podoficerskim – o 36,9. Najmniejsza różnica występuje w przypadku szeregowych. Tu spadek jest minimalny, zaledwie 1,9 procent – mówił wiceminister.

Średnio na jednego żołnierza przypada 14,9 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku (o 1 proc. więcej niż w systemie powszechnym). Tymczasem rok wcześniej było to prawie 19 dni.


Wiceminister Jankowski zauważył, że osiągnięto główne założenie ustawy, czyli ograniczono liczbę zwolnień lekarskich, jednak nowe przepisy przyniosły też negatywne skutki. – Nastąpił znaczący wzrost obciążenia działów „kadry” i „finanse” w jednostkach wojskowych. Wynika to z konieczności rozliczania oraz ewidencjonowania zwolnień lekarskich. Nastąpiło też wydłużenie procedur, szczególnie w przypadkach, gdy wojskowe komisje lekarskie muszą ustalać, czy przyczyna zwolnienia lekarskiego związana jest ze służbą – mówił wiceszef MON.

W okresie od 1 czerwca 2011 roku do 31 maja 2012 roku liczba zwolnień lekarskich w wojsku wyniosła 1 700 384 dni, tj. 141 699 miesięcznie (18,2 na żołnierza zawodowego), w tym:
– oficerowie – 257 100 dni (21 425 miesięcznie, tj. 12,6 na oficera),
– podoficerowie – 660 228 dni (55 019 miesięcznie, tj. 18,1 na podoficera),
– szeregowi zawodowi – 783 056 dni (65 255 miesięcznie, tj. 21,3 na szeregowego zawodowego);

2) w okresie od 1 czerwca 2012 roku do 31 maja 2013 roku liczba dni zwolnień lekarskich wyniosła 1 773 694, tj. 147 808 miesięcznie (18,8 na żołnierza zawodowego), w tym:
– oficerowie – 265 124, tj. 22 094 miesięcznie (13,4 na oficera),
– podoficerowie – 666 531, tj. 55 544 miesięcznie (19,1 na podoficera),
– szeregowi zawodowi – 842 039, tj. 70 170 miesięcznie (21,2 na szeregowego zawodowego);

3) od 1 czerwca 2013 roku do 31 maja 2014 roku liczba dni zwolnień lekarskich wyniosła 1 816 204 dni, tj.: 151 350 miesięcznie (18,8 na żołnierza zawodowego), w tym:
– oficerowie – 251 119, tj.: 20 927 miesięcznie (12,7 dni na oficera),
– podoficerowie – 640 163 dni, tj.: 53 347 miesięcznie, 18 dni na podoficera,
– szeregowi zawodowi – 924 922 dni, tj. 77 077 miesięcznie (22,4 na szeregowego zawodowego);

4) w ciągu roku funkcjonowania przepisów omawianej ustawy liczba dni zwolnień lekarskich żołnierzy zawodowych wyniosła łącznie 1 435 654, tj. 119 638 miesięcznie (14,9 na żołnierza zawodowego), w tym:
– oficerowie – 140 314 dni, tj. 11 693 miesięcznie (7,1 na oficera),
– podoficerowie – 413 100, tj. 34 425 miesięcznie (11,3 na podoficera),
– szeregowi zawodowi – 882 240, tj. 73 520 miesięcznie (22 na szeregowego zawodowego).

Średnia absencja chorobowa przypadająca na jednego żołnierza za cały rok funkcjonowania ustawy wyniosła w resorcie obrony narodowej 14,9 dni. Oznacza to, że spadła o 20,7 proc. w stosunku do średniej z okresu od 1 czerwca 2013 roku do 31 maja 2014 roku, w tym: w korpusie oficerów: o 44,2 proc.; podoficerów – o 36,9 proc.; szeregowych zawodowych – o 1 ,9 proc.

źródło: MON


Nowe regulacje krytykował płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów. – Niezmiennie uważamy, że te przepisy nie powinni obejmować żołnierzy. Zamiast wprowadzać zmiany w systemie wypłat chorobowego należało rzetelniej kontrolować zwolnienia – podkreślał płk Babuśka. Jego zdaniem nowe przepisy jedynie zwiększyły biurokrację i obciążenia niektórych pracowników jednostek. – Ci, którzy pracują na przykład w kadrach otrzymali dodatkowe zadania, ale nie dostali za to dodatkowych pieniędzy. Poza tym często żołnierze pracują mimo choroby, aby nie stracić 20 procent za zwolnienie lekarskie. To jest niebezpieczne, bo chory żołnierz może stanowić zagrożenie dla innych, choćby na okrętach. Co więcej, mamy sygnały, że w niektórych jednostkach dochodzi do patologii i wojskowi umawiają się, kto w danym miesiącu choruje, a kto go zastępuje. Później zamieniają się, bo dzięki temu mogą wyrównać straty finansowe – mówił płk Babuśka, (zgodnie z nowymi przepisami, osoba, która zastępuje chorego żołnierza dostaje dodatkowe pieniądze).

Przewodniczący Konwentu zaapelował do posłów o zmianę przepisów, tak by przynajmniej 14 dni zwolnienia lekarskiego w roku było pełnopłatne.


Posłanka Renata Butryn (PO) przyznała, że niektóre sytuacje (np. zwolnienie wynikające z choroby onkologicznej czy opieki nad chorym członkiem rodziny) powinny być traktowane w sposób szczególny. Ale... za chwilę sama przyznawała: – Pamiętajmy, że istnieje konstytucyjna zasada równości. Obowiązujące dziś prawo równo traktuje żołnierzy i pracowników ubezpieczonych w systemie powszechnym – podkreślała.


Z kolei Stanisław Wziątek, wiceprzewodniczący komisji, dopytywał przedstawicieli MON, czy planują wprowadzić zmiany w tej sprawie. – Można zmodyfikować niektóre przepisy, na przykład ten, który mówi, że jeśli żołnierz nie dostarczy zwolnienia lekarskiego w terminie, to straci prawo do 100 procentowego odszkodowania, nawet jeśli choroba wynikała ze służby – mówił wiceminister Jankowski. Podkreślił jednak, że ewentualne poprawki nie zmieniłyby istoty funkcjonowania systemu. – Trzeba nadal obserwować skutki ustawy, ale – co do zasady – jej przepisy sprawdziły się – ocenił wiceminister.

JT

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~moon
1437696120
Ustawa doprowadziła do tego że żołnierze przychodzą do pracy z ręką w gipsie!!! Madra ustawa najpierw zabierze 20% a potem po chorobie łaskawie komisja lekarska określi czy było w związku ze sluzba mimo iż ktoś zlamal sobie reke na poligonie ale nikt nie zdaje sobie sprawy ile to trwa.Dobrze jak tylko ręka, a co jak ktoś będzie po wypadku pol roku na L4 a potem pol roku rehabilitacji? Boprzeciez dopiero po ustaniu zwolnienia komisja zdecyduje.... Jeśli chodzi o kase za zastępstwa to nie działa to niestety. To jest hore.
25-9E-3D-D6
~xxx
1437641940
Pieniądze za zastępstwo? Ciekawe, bo jeszcze nie dostałem, mimo, że zastępowałem w tym roku szefa dwukrotnie jak był na zwolnieniu.... Lista do nagród uznaniowych zawsze ta sama...
79-76-16-1D

Prezydent przedłużył misję „Sophia”
 
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Blitzkrieg na stepach Mongolii
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Czarny odchodzi do cywila
Zielonka dla Patriotów
Preselekcja u komandosów
Piknik ze smakiem
Irańskie szachy
Rozpoczynamy nową erę
Sprawdzają Brutusa
Śladami Pierwszej Pancernej
A Torn Subcontinent
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Cienka niebieska linia
Brunatno-czerwona zmowa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szukamy następcy Herculesa
High Confidence Operations
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Bohaterowie jadą na wakacje
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Przez krew zdobyty Śląsk
Od sojusznika do kata
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojna wywiadów
Amerykańska przyszłość WZL
Desant z transportowca-giganta
A Wave of Alliances
„Pułaski” wrócił do kraju
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Strzelać nauczyłem się sam
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Rivalry on Closed Sea
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojsko wróciło do Lublina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO