moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybuchowe znalezisko na Wolinie

Ponad 350 różnego rodzaju pocisków, do tego zapalniki oraz setki łusek, niektóre z prochem i spłonkami, zebrali w jednym z lasów na wyspie Wolin specjaliści z 8 Batalionu Saperów. Wkrótce niebezpieczne znalezisko zostanie zniszczone na poligonie w Drawsku.Pociski spoczywały w lesie nieopodal miejscowości Domysłowo. Wczoraj kilka z nich zauważyła przechodząca tamtędy kobieta. Zadzwoniła na policję, a ta przekazała informację żołnierzom z 8 Batalionu Saperów. Patrol rozminowania dojechał na miejsce kilka minut po 15. Okazało się, że niebezpiecznych przedmiotów jest tam znacznie więcej. – Znajdowały się one w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej były umocnienia i stanowisko armaty – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W tym rejonie wojska niemieckie broniły się przed Armią Czerwoną napierającą od strony Zalewu Szczecińskiego i Dziwny. W okolicznych lasach zachowało się sporo pozostałości z tamtego czasu, między innymi właśnie stara amunicja czy niewybuchy. – Stają się one łakomym kąskiem dla miłośników militariów. Kolekcjonerzy często przeczesują okolicę z aparaturą do wykrywania metali. Wszystko wskazuje na to, że dotarli też w okolice Domysłowa – podkreśla mł. chor. mar. Radosław Koronka, dowódca patrolu rozminowania z 8 Batalionu Saperów. Ziemia, w której spoczywały pociski, została rozkopana. – Część pocisków ktoś rozrzucił po lesie. Niektóre były oddzielone od łusek – relacjonuje mł. chor. mar. Koronka.Przez pięć godzin saperzy zebrali 648 przedmiotów zaliczanych do kategorii wybuchowe i niebezpieczne. – Wśród nich były 354 różnego rodzaju pociski. Znaleźliśmy też granat moździerzowy kalibru 82 milimetry z rosyjskimi napisami – mówi mł. chor. mar. Koronka. Po wystrzeleniu granat nie eksplodował. Dziś jest świadectwem toczonych w tym miejscu walk. Dużo odłamków, zapalników czy łusek było także przy stanowisku armaty. – Niektóre zawierały proch i były wyposażone w spłonki, które przy nieostrożnym obchodzeniu się z nimi, mogły eksplodować, powodując urazy, a nawet śmierć – podkreśla dowódca patrolu rozminowania.

Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone i przetransportowane do Dziwnowa, gdzie stacjonuje 8 Batalion. – Wkrótce przewieziemy je na poligon w Drawsku i zdetonujemy – zapowiada mł. chor. mar. Koronka. Niebawem też saperzy ponownie pojawią się w okolicach Domysłowa. – Raz jeszcze przeszukamy las. Wczoraj co prawda sprawdziliśmy go bardzo dokładnie, jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że niczego nie przeoczyliśmy – zaznacza mł. chor. Koronka.

W czasie wojny w Świnoujściu znajdowały się niemiecki port i baza zaopatrzenia marynarki wojennej. Samo miasto zostało zamienione w twierdzę, o którą w 1945 roku toczyły się ciężkie walki. Stała się ona też celem alianckich nalotów. Pozostałości po tych czasach jest w okolicach wyjątkowo dużo. Te, które spoczywają w wodzie, usuwane są przez nurków minerów, natomiast rozsianymi po lasach zajmują się właśnie saperzy. – Szczególnie dużo sygnałów o odkryciu niebezpiecznych przedmiotów dociera do nas latem, gdy na wybrzeże przyjeżdżają turyści. Większy niż zwykle ruch panuje w lasach, na nadmorskich plażach i nad brzegami jezior – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski i przypomina: – Jeśli natrafimy na niewybuch czy starą amunicję, powinniśmy pozostawić ją na miejscu i niezwłocznie zawiadomić policję.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Defilada na święto dywizji
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ryzykowne remedium
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Laserowa artyleria US Army
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Ochotnik do Auschwitz
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Październik pod znakiem Tallboya
Kraken dla Kormoranów
Nadchodzi Armia Fight Night!
16 Dywizja najlepsza!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dekady za wcześnie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Zamek na poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ku czci roku 1918 i 1920
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kraby kontra okręt
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
„Aviation Detachment” w Łasku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Groty dla podchorążych WAT-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybsza droga do armii zawodowej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zostań studentem ASzWoj
Trenują, aby szkolić innych
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Bohaterska obrona wzgórza 385
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
A więc wojna...
Następca Honkera na MSPO
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Komisje sejmowe o umowie z USA
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
„Kaper” przeciw terrorystom
Defendery 2020: RobUV
Kabina do zadań specjalnych
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Promocja oficerska w AWL
Szybciej do wojska
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defender 2020: Symulator Pioruna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO