moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybuchowe znalezisko na Wolinie

Ponad 350 różnego rodzaju pocisków, do tego zapalniki oraz setki łusek, niektóre z prochem i spłonkami, zebrali w jednym z lasów na wyspie Wolin specjaliści z 8 Batalionu Saperów. Wkrótce niebezpieczne znalezisko zostanie zniszczone na poligonie w Drawsku.Pociski spoczywały w lesie nieopodal miejscowości Domysłowo. Wczoraj kilka z nich zauważyła przechodząca tamtędy kobieta. Zadzwoniła na policję, a ta przekazała informację żołnierzom z 8 Batalionu Saperów. Patrol rozminowania dojechał na miejsce kilka minut po 15. Okazało się, że niebezpiecznych przedmiotów jest tam znacznie więcej. – Znajdowały się one w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej były umocnienia i stanowisko armaty – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W tym rejonie wojska niemieckie broniły się przed Armią Czerwoną napierającą od strony Zalewu Szczecińskiego i Dziwny. W okolicznych lasach zachowało się sporo pozostałości z tamtego czasu, między innymi właśnie stara amunicja czy niewybuchy. – Stają się one łakomym kąskiem dla miłośników militariów. Kolekcjonerzy często przeczesują okolicę z aparaturą do wykrywania metali. Wszystko wskazuje na to, że dotarli też w okolice Domysłowa – podkreśla mł. chor. mar. Radosław Koronka, dowódca patrolu rozminowania z 8 Batalionu Saperów. Ziemia, w której spoczywały pociski, została rozkopana. – Część pocisków ktoś rozrzucił po lesie. Niektóre były oddzielone od łusek – relacjonuje mł. chor. mar. Koronka.Przez pięć godzin saperzy zebrali 648 przedmiotów zaliczanych do kategorii wybuchowe i niebezpieczne. – Wśród nich były 354 różnego rodzaju pociski. Znaleźliśmy też granat moździerzowy kalibru 82 milimetry z rosyjskimi napisami – mówi mł. chor. mar. Koronka. Po wystrzeleniu granat nie eksplodował. Dziś jest świadectwem toczonych w tym miejscu walk. Dużo odłamków, zapalników czy łusek było także przy stanowisku armaty. – Niektóre zawierały proch i były wyposażone w spłonki, które przy nieostrożnym obchodzeniu się z nimi, mogły eksplodować, powodując urazy, a nawet śmierć – podkreśla dowódca patrolu rozminowania.

Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone i przetransportowane do Dziwnowa, gdzie stacjonuje 8 Batalion. – Wkrótce przewieziemy je na poligon w Drawsku i zdetonujemy – zapowiada mł. chor. mar. Koronka. Niebawem też saperzy ponownie pojawią się w okolicach Domysłowa. – Raz jeszcze przeszukamy las. Wczoraj co prawda sprawdziliśmy go bardzo dokładnie, jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że niczego nie przeoczyliśmy – zaznacza mł. chor. Koronka.

W czasie wojny w Świnoujściu znajdowały się niemiecki port i baza zaopatrzenia marynarki wojennej. Samo miasto zostało zamienione w twierdzę, o którą w 1945 roku toczyły się ciężkie walki. Stała się ona też celem alianckich nalotów. Pozostałości po tych czasach jest w okolicach wyjątkowo dużo. Te, które spoczywają w wodzie, usuwane są przez nurków minerów, natomiast rozsianymi po lasach zajmują się właśnie saperzy. – Szczególnie dużo sygnałów o odkryciu niebezpiecznych przedmiotów dociera do nas latem, gdy na wybrzeże przyjeżdżają turyści. Większy niż zwykle ruch panuje w lasach, na nadmorskich plażach i nad brzegami jezior – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski i przypomina: – Jeśli natrafimy na niewybuch czy starą amunicję, powinniśmy pozostawić ją na miejscu i niezwłocznie zawiadomić policję.

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Chciałem walczyć z Niemcami
 
O Patriotach na WAT
Krwawe walki o Monte Cassino
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
They Train Together, They Fight Together
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Żyj zdrowiej
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Ważka bliżej
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
F-35 – polska Harpia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Własne interesy Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Czerwoni w odwrocie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe po nowemu
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Double Eagle po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
Umowa na Harpie podpisana!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Nauka zimowego pływania
Iran uderza w USA
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Darłowo czeka na śmigłowce
Nowy wiceminister w MON
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Defense Without Politics
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podziemna potęga
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szturmani na Lipie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO