Warszawa za Budapesztem w MiltropaCup 2015

Piłkarze reprezentujący Garnizon Warszawa zajęli drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej MiltropaCup2015. W finale polscy żołnierze przegrali w rzutach karnych z reprezentantami Garnizonu Budapeszt. Dwudniowe rozgrywki zakończyły się dzisiaj na stadionie miejskim w Mrągowie.

W turnieju wzięli udział żołnierze reprezentujący stołeczne garnizony państw Europy Środkowej: Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Słowenii i Węgier. Gospodarze imprezy wystawili dwie drużyny. Występująca pod nazwą „DGW II" zajęła drugą lokatę. Z kolei ekipa „DGW I” po rzutach karnych straciła siódme miejsce na rzecz drużyny Garnizonu Bratysława.

Pierwsza połowa finałowego meczu MiltropaCup 2015 była bardzo wyrównana, ale żadnej z drużyn nie udało się stworzyć dogodnych sytuacji do strzelenia gola. Po 40 minutach wciąż było 0:0.

Decydujące karne

Po przerwie druga drużyna Dowództwa Garnizonu Warszawa miała okazje do zdobycia bramek: w 23. i 37. minucie. Z kolei goście z Budapesztu w 51. minucie mieli okazję pokonać stojącego w bramce st. szer. Pawła Samerdaka. W rzutach karnych po pięciu seriach nie doszło do rozstrzygnięcia meczu – był remis 3:3. O zwycięstwie w turnieju zadecydowała dopiero ósma seria. Dzięki loteryjnym karnym Węgrzy wygrali 6:5.

Karne zdecydowały też o wynikach w półfinale, w którym piłkarze drużyny DGW II zmierzyli się z reprezentacją Dowództwa Garnizonu Praga. Podstawowy czas gry zakończył się remisem 1:1. Pierwszego gola strzelił Petr Kundrt, a wyrównał st. sierż. Jacek Mularczyk. Szalę zwycięstwa w rzutach karnych przechylił świetnie broniący st. szer. Paweł Samerdak.

– Bardzo nas ucieszyło zwycięstwo nad drużyną z Pragi. Zrewanżowaliśmy się im za przegraną w finale turnieju MiltropaCup 2013 – mówi st. chor. Krzysztof Szczotka, grający trener ekipy DGW II, który na co dzień jest koncertmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej.

Czesi na trzecim

W meczu o trzecie miejsce zespół z Pragi rozgromił 13:1 ekipę z Wiednia. Wiedeńczycy mimo tego, że byli bardziej wypoczęci, gdyż oddali walkowerem półfinał z drużyną z Budapesztu, nie mieli żadnych  szans na zwycięstwo w potyczce z Czechami. Natomiast mecz o piąte miejsce w turnieju zakończył się zwycięstwem 2:1 Lublany nad Berlinem.

„Srebrna” drużyna Dowództwa Garnizonu Warszawa II wystąpiła w składzie: mjr Paweł Rakoczy, st. sierż. Jacek Mularczyk (obaj z Oddziału Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego Warszawa), st. chor. Krzysztof Szczotka, st. szer. Paweł Samerdak (obaj z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego), st. szer. Arkadiusz Czarnocki, szer. Piotr Wojciechowski (obaj z Pułku Ochrony w Warszawie), sierż. Paweł Walkowski, st. szer. Jacek Sujka, szer. Artur Mikosik, szer. Michał Mijas (wszyscy z  15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia). Ekipie DGW II awansu do finału i ambitnej gry o zwycięstwo gratulował dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. dr Wiesław Grudziński.

Turniej z tradycją

Organizatorami turnieju byli Dowództwo Garnizonu Warszawa i Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Mrągowie. MiltropaCup rozgrywany jest corocznie od 1994 roku. Inicjatorem współpracy Dowództw Garnizonów był ówczesny dowódca jednostki z Wiednia gen. dyw. Karl Semlitsch. Polska jest po raz drugi gospodarzem turnieju – po raz pierwszy była w 2007 roku (turniej odbył się w Warszawie). Reprezentacja DGW w MiltropaCup uczestniczy od 2004 roku. Warszawskiej drużynie udało się  wygrać tylko raz – 10 lat temu w Pradze. Natomiast drugą lokatę biało-czerwoni zajmowali trzykrotnie: w 2007, 2013 i 2015 roku.