moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarze przeszukują wody Estonii

18 okrętów i pięć ekip nurków minerów bierze udział w międzynarodowej operacji bojowej „Open Spirit 2015”, która rozpoczęła się dziś u wybrzeży Estonii. Polskę reprezentuje niszczyciel min ORP „Mewa” oraz nurkowie minerzy z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców.

Okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1.

ORP „Mewa” wraz z okrętami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) przez dwa tygodnie będzie działać na północy Estonii, w okolicach Tallina. – Głębokość Bałtyku dochodzi w tym rejonie do stu metrów. Na szczęście nie występują tutaj silne prądy, co powinno ułatwić nam pracę – podkreśla kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Mewa”. Na brak zajęć marynarze z pewnością nie będą narzekać. – Zatoka Fińska była chyba najgęściej zaminowanym akwenem na świecie. Z map wynika, że podczas I i II wojny zostało tam postanowionych około 30 tysięcy min – informuje kmdr ppor. Dziugan. Zagrody rozmieszczali Rosjanie, którzy chcieli uniemożliwić Niemcom dostęp do swoich portów, ale też Niemcy, którzy zamierzali utrudnić rosyjskim okrętom wyjście na Bałtyk.

O specyfice tamtejszych wód polscy marynarze mogli się przekonać choćby w 2012 roku. – Tylko na podejściu do portu w Tallinie okręty NATO-wskiego zespołu, a wśród nich nasz ORP „Czajka”, znalazły około 150 min – wspomina kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. – Część została zniszczona na miejscu, informacje o pozostałych trafiły do Estończyków. Likwidacja min wymagała bardziej skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów, ponieważ spoczywały w pobliżu biegnących po dnie różnego rodzaju instalacji – dodaje.

W rozpoczynającej się dziś operacji weźmie udział rekordowo duża liczba okrętów. Będzie ich 18. Do tego dochodzi pięć ekip nurków minerów z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji oraz Polski. Trzy ekipy korzystają z pojazdów podwodnych. Do Estonii już w piątek poleciało ośmiu specjalistów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. – Wzięliśmy ze sobą łódź minerską S-7400. Będziemy działać w okolicach wysp Sarema i Muhu – informuje por. mar. Piotr Nowak z GNM 12 Dywizjonu Trałowców. Sprzęt, którym dysponują polscy minerzy, umożliwia samodzielną pracę w odległości nawet 10 kilometrów od brzegu. Posiadane przez nich uprawnienia pozwalają na schodzenie pod wodę do głębokości 50 metrów.

– Przed nami na pewno gorący czas, ale to dobrze. Podczas tego typu operacji, kiedy min do zniszczenia jest naprawdę sporo, najlepiej widać sens naszej pracy. A to daje mnóstwo satysfakcji i doskonale wpływa na morale – podsumowuje kmdr ppor. Dziugan. Przez kolejnych kilkanaście dni załoga ORP „Mewa” tylko raz zawinie do portu w Tallinie. – Będziemy tam w najbliższą niedzielę, by zagłosować w drugiej turze wyborów prezydenckich – zapowiada kmdr ppor. Dziugan. Marynarze oddadzą głos w polskiej ambasadzie.

Operacja „Open Spirit” organizowana jest co roku. Kolejne edycje odbywają się na przemian na wodach Litwy, Łotwy i Estonii. Polacy biorą w nich udział regularnie. Marynarkę wojenną RP reprezentują przede wszystkim okręty pełniące misję w SNMCMG1. To najstarszy ze stałych NATO-wskich zespołów. Działa on od połowy lat 70. ubiegłego wieku. Służące w nim okręty dbają o bezpieczeństwo na Bałtyku, Morzu Północnym oraz w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach bojowych. Mogłyby też być użyte podczas operacji bojowych, na to jednak dodatkową zgodę musiałyby wyrazić państwa, do których jednostki te należą.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Cdr Bergen Henegouwen / SNMCMG 1

dodaj komentarz

komentarze


Przyznano nagrody im. Rejewskiego
 
Ostre strzelanie artylerzystów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szwedzki baypass przed „Orką”
Błyskawiczna reakcja
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Gotowi na misję
Gorące obrady NATO w Londynie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Paczki dla kresowiaków
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Z archiwum „Szarego”
Razem się szkolą, razem walczą
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
The Army Enters the Frame
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polska pod kontrolą armii
Amunicja i miny dla armii
Wojsko na święta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pierwszy poległy pilot Września ’39
AMW poleca się na święta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Leopardy na Podkarpaciu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Terytorialsi za oceanem
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Artyleryjska interoperacyjność
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Kto zostawia ślady w sieci
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Defense Without Politics
Klucz do dobrych relacji
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Trudna droga
Los Polski naszym losem
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowe laboratorium WAT
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Unwanted Treaty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO