moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarze przeszukują wody Estonii

18 okrętów i pięć ekip nurków minerów bierze udział w międzynarodowej operacji bojowej „Open Spirit 2015”, która rozpoczęła się dziś u wybrzeży Estonii. Polskę reprezentuje niszczyciel min ORP „Mewa” oraz nurkowie minerzy z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców.

Okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1.

ORP „Mewa” wraz z okrętami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) przez dwa tygodnie będzie działać na północy Estonii, w okolicach Tallina. – Głębokość Bałtyku dochodzi w tym rejonie do stu metrów. Na szczęście nie występują tutaj silne prądy, co powinno ułatwić nam pracę – podkreśla kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Mewa”. Na brak zajęć marynarze z pewnością nie będą narzekać. – Zatoka Fińska była chyba najgęściej zaminowanym akwenem na świecie. Z map wynika, że podczas I i II wojny zostało tam postanowionych około 30 tysięcy min – informuje kmdr ppor. Dziugan. Zagrody rozmieszczali Rosjanie, którzy chcieli uniemożliwić Niemcom dostęp do swoich portów, ale też Niemcy, którzy zamierzali utrudnić rosyjskim okrętom wyjście na Bałtyk.

O specyfice tamtejszych wód polscy marynarze mogli się przekonać choćby w 2012 roku. – Tylko na podejściu do portu w Tallinie okręty NATO-wskiego zespołu, a wśród nich nasz ORP „Czajka”, znalazły około 150 min – wspomina kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. – Część została zniszczona na miejscu, informacje o pozostałych trafiły do Estończyków. Likwidacja min wymagała bardziej skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów, ponieważ spoczywały w pobliżu biegnących po dnie różnego rodzaju instalacji – dodaje.

W rozpoczynającej się dziś operacji weźmie udział rekordowo duża liczba okrętów. Będzie ich 18. Do tego dochodzi pięć ekip nurków minerów z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji oraz Polski. Trzy ekipy korzystają z pojazdów podwodnych. Do Estonii już w piątek poleciało ośmiu specjalistów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. – Wzięliśmy ze sobą łódź minerską S-7400. Będziemy działać w okolicach wysp Sarema i Muhu – informuje por. mar. Piotr Nowak z GNM 12 Dywizjonu Trałowców. Sprzęt, którym dysponują polscy minerzy, umożliwia samodzielną pracę w odległości nawet 10 kilometrów od brzegu. Posiadane przez nich uprawnienia pozwalają na schodzenie pod wodę do głębokości 50 metrów.

– Przed nami na pewno gorący czas, ale to dobrze. Podczas tego typu operacji, kiedy min do zniszczenia jest naprawdę sporo, najlepiej widać sens naszej pracy. A to daje mnóstwo satysfakcji i doskonale wpływa na morale – podsumowuje kmdr ppor. Dziugan. Przez kolejnych kilkanaście dni załoga ORP „Mewa” tylko raz zawinie do portu w Tallinie. – Będziemy tam w najbliższą niedzielę, by zagłosować w drugiej turze wyborów prezydenckich – zapowiada kmdr ppor. Dziugan. Marynarze oddadzą głos w polskiej ambasadzie.

Operacja „Open Spirit” organizowana jest co roku. Kolejne edycje odbywają się na przemian na wodach Litwy, Łotwy i Estonii. Polacy biorą w nich udział regularnie. Marynarkę wojenną RP reprezentują przede wszystkim okręty pełniące misję w SNMCMG1. To najstarszy ze stałych NATO-wskich zespołów. Działa on od połowy lat 70. ubiegłego wieku. Służące w nim okręty dbają o bezpieczeństwo na Bałtyku, Morzu Północnym oraz w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach bojowych. Mogłyby też być użyte podczas operacji bojowych, na to jednak dodatkową zgodę musiałyby wyrazić państwa, do których jednostki te należą.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Cdr Bergen Henegouwen / SNMCMG 1

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Przez krew zdobyty Śląsk
Najpierw „Sonda”, później promocja
Rozdarty subkontynent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Śląskie obchody wojskowego święta
Pokonani swoją własną bronią
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defilada w powietrzu
Igrzyska dla Polonusów
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
High Confidence Operations
Desant z transportowca-giganta
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Następcy okrętów OHP
Kolejne NUR-y do modernizacji
Piknik ze smakiem
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wozy amunicyjne do Raków
A Wave of Alliances
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Wojna wywiadów
F-35 wylądowały w Powidzu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Rivalry on Closed Sea
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
Warszawa walczy, wracamy
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Czarny odchodzi do cywila
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Wojskowe awanse
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Cienka niebieska linia
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO