moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Forteca na Bałtyku

Ćwiczyli osłonę tankowców, rurociągów, platform wiertniczych, ale także stawianie min i manewrowanie w szykach – przez cztery dni u wybrzeży Litwy były prowadzone manewry pod kryptonimem „Baltic Fortress”. Wzięło w nich udział 18 okrętów z dziewięciu państw NATO, w tym polski niszczyciel min ORP „Mewa”.

Okręty zespołu SNMCMG1 w porcie w Göteborgu. Na pierwszym planie belgijski niszczyciel min BNS „Lobelia”. W głębi: holenderski HNLMS „Willemstad”.

Ćwiczenia „Baltic Fortress” są organizowane od 2008 roku. – Zwykle odbywały się one wyłącznie z udziałem państw bałtyckich. Teraz jednak skala manewrów jest dużo większa – podkreślał kilka dni temu Juozas Olekas, litewski minister obrony. W tym roku u wybrzeży Litwy przez blisko tydzień ćwiczyło 18 okrętów z dziewięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród nich były jednostki Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1), do którego od kilku miesięcy należy ORP „Mewa”.

– Na początku tygodnia opuściliśmy port w Kłajpedzie. Pierwsze dwa dni upłynęły na zgrywaniu sił, wspólnym manewrowaniu i ćwiczeniach polegających na walce o żywotność okrętów, które na morzu uległy uszkodzeniu. Kolejna faza ćwiczeń wiązała się między innymi z osłoną tankowców, rurociągów, platform wiertniczych – mówi kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Mewa”. Przyznaje on, że marynarzom szyki nieco pokrzyżowała pogoda, więc nie wszystkie zaplanowane wcześniej elementy udało się zrealizować. – Dziś wieczorem zawiniemy do portu w Tallinie – zapowiada kmdr ppor. Dziugan.

Ostatnie tygodnie upłynęły w państwach bałtyckich pod znakiem intensywnych ćwiczeń. Na Litwie zostały zorganizowane manewry „Zaibo Kirtis” („Błyskawiczny atak”), podczas których trzy tysiące żołnierzy trenowało między innymi przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym. Z kolei w Estonii 13 tysięcy wojskowych z państw bałtyckich, ale też USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Holandii i Belgii wzięło udział w ćwiczeniu „Siil” („Jeż”). Tak intensywne międzynarodowe manewry stanowią odpowiedź NATO na rosyjską aneksję Krymu, konflikt na wschodzie Ukrainy oraz coraz częstsze prowokacje rosyjskiej floty w rejonie Morza Bałtyckiego.

Tymczasem załogi okrętów SNMCMG1 już w sobotę rozpoczną przygotowania do operacji „Open Spirit”. Polega ona na oczyszczaniu dna Bałtyku z niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej. Każdego roku prowadzona jest u wybrzeży innego z państw bałtyckich. Teraz przyszła kolej na Estonię.


SNMCMG1 to najdłużej działający stały zespół okrętów NATO. Jego historia sięga pierwszej połowy lat 70. Od 2002 roku udział w misjach regularnie biorą polskie okręty. Dwukrotnie jednostką flagową zespołu był ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

SNMCMG1 strzeże bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, Północnym i na części Oceanu Atlantyckiego. Okręty biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach, operacjach bojowych, zawijają do europejskich portów, demonstrując banderę NATO. Mogą być też użyte podczas konfliktu zbrojnego. Na to musiałyby jednak wyrazić zgodę państwa, do których należą.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO Maritime Command

dodaj komentarz

komentarze


Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
Spełniliśmy swój obowiązek
Amerykańska przyszłość WZL
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Cienka niebieska linia
Sprawdzają Brutusa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zielonka dla Patriotów
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Jedna misja, jeden zespół
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Pułaski” wrócił do kraju
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przysięga śląskich terytorialsów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Wave of Alliances
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wojna wywiadów
Morska Bryza w pobliżu Krymu
A Torn Subcontinent
Śląskie obchody wojskowego święta
Kolejne NUR-y do modernizacji
Warszawa walczy, wracamy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Desant z transportowca-giganta
Rozpoczynamy nową erę
Przez krew zdobyty Śląsk
High Confidence Operations
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wozy amunicyjne do Raków
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO