moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pracowity rok saperów WJO

Zbudują 9 mostów, których łączna długość wyniesie ponad 800 metrów, naprawią też blisko 10 kilometrów lokalnych dróg – to tylko część zadań, jakie czekają w tym roku żołnierzy Wojskowych Jednostek Odbudowy. W sumie, zrealizują 15 dużych inwestycji na rzecz lokalnych społeczności.

Saperzy Wojskowych Jednostek Odbudowy wybudują przeprawy m.in. w Nietulisku Małym (woj. świętokrzyskie), Pułtusku (woj. mazowieckie), Siedlowie i Rudzie (woj. łódzkie), Klarowie i Białce (woj. lubelskie), Sochaczewie (woj. mazowieckie), Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz w Stokach Małych (woj. świętokrzyskie). Natomiast remonty nawierzchni dróg wykonają w Raciechowicach (woj. małopolskie) oraz Hannie (woj. lubelskie).

O terminowość i jakość wykonania prac, zleceniodawca, czyli lokalne władze, mogą być spokojne. Od 2013 roku, kiedy zaczęto tworzyć WJO, saperzy wykonali ponad 30 inwestycji. Są to przede wszystkim przeprawy budowane przez żołnierzy w miejsce zniszczonych przez powodzie mostów. Tak było chociażby w Kasinie Wielkiej, Rokicinie Podhalańskim (woj. małopolskie), Lipnie czy Kościelcu (woj. kujawsko-pomorskie).

Gotowi do natychmiastowego działania

W ciągu dwóch lat – na bazie jednostek inżynieryjnych – powstało dziesięć Wojskowych Jednostek Odbudowy. Znajdują się one m.in. w miejscowościach Nisko, Brzeg, Dęblin, Głogów, Kazuń, Inowrocław i Szczecin. Ta lokalizacja jest nieprzypadkowa. Właśnie w tamtych regionach najczęściej dochodzi do klęsk żywiołowych, np. powodzi. – W tych garnizonach mamy przygotowanych około 1200 żołnierzy. Możemy tworzyć specjalistyczne grupy zadaniowe, które w zależności od potrzeb, dysponują najnowocześniejszym sprzętem, jaki jest w wojskach inżynieryjnych – mówi płk Artur Talik, szef Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych Zarządu Inżynierii Wojskowej DGRSZ.

Żołnierze WJO są gotowi do natychmiastowego udziału w akcjach pomocy dla ludności. – System powiadamiania alarmowego sprawia, że nasi specjaliści nawet w środku nocy w ciągu zaledwie kilku godzin mogą znaleźć się na miejscu katastrofy i przystąpić do ratowania życia i mienia – zapewnia ppłk Piotr Pytel dowódca batalionu drogowo-mostowego 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia.

Nie tylko mosty i drogi

Wśród zadań żołnierzy są nie tylko te związane z budową czy odbudową mostów i dróg. Pododdziały WJO są przygotowane do usuwania skutków katastrof budowlanych czy klęsk żywiołowych, niszczenia zatorów lodowych, uzdatniania wody, ewakuacji ludzi i mienia, zasilania w energię elektryczną czy usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

– Kiedyś zadania sprowadzały się do odbudowy infrastruktury drogowej i mostowej oraz ewakuacji ludzi i mienia w przypadku powodzi. Obecnie nie ma ograniczeń i w razie konieczności żołnierze mogą uczestniczyć we wszelkich naziemnych operacjach ratunkowych – mówi ppłk Piotr Pytel dowódca batalionu drogowo-mostowego 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. Jego podwładni w tym roku wezmą udział między innymi w przebudowie 250-metrowej kładki dla pieszych nad rzeką Narew w centrum Pułtuska.

Na co dzień żołnierze WJO pełnią służbę w strukturach swoich pułków i batalionów. Ćwiczą biorąc udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, zdobywają też dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. jednostek inżynieryjnych

dodaj komentarz

komentarze


NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
 
Klucz do dobrych relacji
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
AMW poleca się na święta
Szwedzki baypass przed „Orką”
Kto zostawia ślady w sieci
Klasy wojskowe po nowemu
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Włosko-polski sojusz kosmiczny
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Z archiwum „Szarego”
Nowe laboratorium WAT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Artyleryjska interoperacyjność
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Gotowi na misję
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gorące obrady NATO w Londynie
Trudna droga
Los Polski naszym losem
Unwanted Treaty
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Błyskawiczna reakcja
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Amunicja i miny dla armii
Ostre strzelanie artylerzystów
Polska pod kontrolą armii
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Defense Without Politics
Terytorialsi za oceanem
Wojsko na święta
Razem się szkolą, razem walczą
Paczki dla kresowiaków
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
The Army Enters the Frame
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Leopardy na Podkarpaciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO