moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pracowity rok saperów WJO

Zbudują 9 mostów, których łączna długość wyniesie ponad 800 metrów, naprawią też blisko 10 kilometrów lokalnych dróg – to tylko część zadań, jakie czekają w tym roku żołnierzy Wojskowych Jednostek Odbudowy. W sumie, zrealizują 15 dużych inwestycji na rzecz lokalnych społeczności.

Saperzy Wojskowych Jednostek Odbudowy wybudują przeprawy m.in. w Nietulisku Małym (woj. świętokrzyskie), Pułtusku (woj. mazowieckie), Siedlowie i Rudzie (woj. łódzkie), Klarowie i Białce (woj. lubelskie), Sochaczewie (woj. mazowieckie), Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz w Stokach Małych (woj. świętokrzyskie). Natomiast remonty nawierzchni dróg wykonają w Raciechowicach (woj. małopolskie) oraz Hannie (woj. lubelskie).

O terminowość i jakość wykonania prac, zleceniodawca, czyli lokalne władze, mogą być spokojne. Od 2013 roku, kiedy zaczęto tworzyć WJO, saperzy wykonali ponad 30 inwestycji. Są to przede wszystkim przeprawy budowane przez żołnierzy w miejsce zniszczonych przez powodzie mostów. Tak było chociażby w Kasinie Wielkiej, Rokicinie Podhalańskim (woj. małopolskie), Lipnie czy Kościelcu (woj. kujawsko-pomorskie).

Gotowi do natychmiastowego działania

W ciągu dwóch lat – na bazie jednostek inżynieryjnych – powstało dziesięć Wojskowych Jednostek Odbudowy. Znajdują się one m.in. w miejscowościach Nisko, Brzeg, Dęblin, Głogów, Kazuń, Inowrocław i Szczecin. Ta lokalizacja jest nieprzypadkowa. Właśnie w tamtych regionach najczęściej dochodzi do klęsk żywiołowych, np. powodzi. – W tych garnizonach mamy przygotowanych około 1200 żołnierzy. Możemy tworzyć specjalistyczne grupy zadaniowe, które w zależności od potrzeb, dysponują najnowocześniejszym sprzętem, jaki jest w wojskach inżynieryjnych – mówi płk Artur Talik, szef Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych Zarządu Inżynierii Wojskowej DGRSZ.

Żołnierze WJO są gotowi do natychmiastowego udziału w akcjach pomocy dla ludności. – System powiadamiania alarmowego sprawia, że nasi specjaliści nawet w środku nocy w ciągu zaledwie kilku godzin mogą znaleźć się na miejscu katastrofy i przystąpić do ratowania życia i mienia – zapewnia ppłk Piotr Pytel dowódca batalionu drogowo-mostowego 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia.

Nie tylko mosty i drogi

Wśród zadań żołnierzy są nie tylko te związane z budową czy odbudową mostów i dróg. Pododdziały WJO są przygotowane do usuwania skutków katastrof budowlanych czy klęsk żywiołowych, niszczenia zatorów lodowych, uzdatniania wody, ewakuacji ludzi i mienia, zasilania w energię elektryczną czy usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

– Kiedyś zadania sprowadzały się do odbudowy infrastruktury drogowej i mostowej oraz ewakuacji ludzi i mienia w przypadku powodzi. Obecnie nie ma ograniczeń i w razie konieczności żołnierze mogą uczestniczyć we wszelkich naziemnych operacjach ratunkowych – mówi ppłk Piotr Pytel dowódca batalionu drogowo-mostowego 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. Jego podwładni w tym roku wezmą udział między innymi w przebudowie 250-metrowej kładki dla pieszych nad rzeką Narew w centrum Pułtuska.

Na co dzień żołnierze WJO pełnią służbę w strukturach swoich pułków i batalionów. Ćwiczą biorąc udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, zdobywają też dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. jednostek inżynieryjnych

dodaj komentarz

komentarze


Piknik ze smakiem
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojskowe awanse
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Desant z transportowca-giganta
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rozpoczynamy nową erę
Wojna wywiadów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
Przysięga śląskich terytorialsów
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wozy amunicyjne do Raków
„Pułaski” wrócił do kraju
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
High Confidence Operations
Śląskie obchody wojskowego święta
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Rivalry on Closed Sea
Defilada w powietrzu
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
F-35 wylądowały w Powidzu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Cienka niebieska linia
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Czarny odchodzi do cywila
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Następcy okrętów OHP
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warszawa walczy, wracamy
Irańskie szachy
Pokonani swoją własną bronią
Igrzyska dla Polonusów
Kolejne NUR-y do modernizacji
Rozdarty subkontynent
Spełniliśmy swój obowiązek
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
A Torn Subcontinent
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Śladami Pierwszej Pancernej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zielonka dla Patriotów
Przez krew zdobyty Śląsk
A Wave of Alliances
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO