moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz i dyplomata

Specjalista w dziedzinie rozpoznania i operacji pokojowych. Uchodził za najlepszego dyplomatę wśród dowódców. Umiejętnie korzystał z tych cech podczas ważnych posiedzeń NATO. Gen. Franciszek Gągor był ceniony nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Odznaczony amerykańską Legią Zasługi i francuską Legią Honorową. Miłośnik historii i tenisa.

Po katastrofie smoleńskiej Adam Daniel Rotfeld, były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ujawnił, że generał Franciszek Gągor miał wielkie szanse na objęcie bardzo wysokiej funkcji w Pakcie Północnoatlantyckim. Jak się później okazało, był najpoważniejszym kandydatem na stanowisko naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO. Tych, którzy znali generała, wcale to nie zdziwiło. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego miał cechy wytrawnego dyplomaty i potrafił negocjować zarówno z wojskowymi, jak i cywilami. Był człowiekiem konsensusu. Umiejętnością współpracy i dialogu zjednywał sobie zwolenników.

Generał Franciszek Gągor uważany był za tytana pracy. Jego dzień pracy często kończył się późno w nocy. Znany był z tego, że bardzo skrupulatnie analizował wszystkie otrzymane dokumenty.
Za jego kadencji nastąpiło duże zbliżenie kierownictwa Sztabu Generalnego z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ta współpraca pomagała odpowiednio reagować na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Było to niezmiernie ważne w realizacji trwającego wówczas programu profesjonalizacji Wojska Polskiego.

Franciszek Gągor urodził się w 1951 roku we wsi Koniuszowa w Małopolsce. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. W 1973 roku promowany został na pierwszy stopień oficerski. Ukończył także filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie uzyskał stopień naukowy doktora nauk wojskowych. W 2002 roku odbył Podyplomowe Studia Strategiczno-Operacyjne na Narodowym Uniwersytecie Obrony Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Ukoronowaniem okresu edukacji były studia strategiczne w Akademii Obrony NATO w Rzymie. Biegle władał językiem angielskim i francuskim. W latach 2004–2006 był polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli.

27 lutego 2006 roku objął obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i został awansowany na stopień generała. Jego zainteresowaniem naukowym były kontyngenty wojskowe. Problematykę tę poznał w praktyce. Służył m.in. w Egipcie, na Wzgórzach Golan, w Iraku i Kuwejcie. Był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w operacji „Pustynna burza”.

Obowiązki szefa Sztabu Generalnego pełnił prawie dwie kadencje. W wojsku był to czas głębokich reform. Wówczas armia złożona w większości z żołnierzy z poboru przekształciła się w zawodową.

Generał Franciszek Gągor zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Leciał na rocznicowe uroczystości ku czci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Zostawił żonę Lucynę i osierocił dwoje dzieci: Katarzynę i Michała.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
 
Irańskie szachy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Śląskie obchody wojskowego święta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielonka dla Patriotów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Piknik ze smakiem
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Śladami Pierwszej Pancernej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przysięga śląskich terytorialsów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Pułaski” wrócił do kraju
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Amerykańska przyszłość WZL
Czarny odchodzi do cywila
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
High Confidence Operations
Desant z transportowca-giganta
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Warszawa walczy, wracamy
Spełniliśmy swój obowiązek
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wozy amunicyjne do Raków
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
A Torn Subcontinent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Wave of Alliances
Przez krew zdobyty Śląsk
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Kolejne NUR-y do modernizacji
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rivalry on Closed Sea

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO