moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz i dyplomata

Specjalista w dziedzinie rozpoznania i operacji pokojowych. Uchodził za najlepszego dyplomatę wśród dowódców. Umiejętnie korzystał z tych cech podczas ważnych posiedzeń NATO. Gen. Franciszek Gągor był ceniony nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Odznaczony amerykańską Legią Zasługi i francuską Legią Honorową. Miłośnik historii i tenisa.

Po katastrofie smoleńskiej Adam Daniel Rotfeld, były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ujawnił, że generał Franciszek Gągor miał wielkie szanse na objęcie bardzo wysokiej funkcji w Pakcie Północnoatlantyckim. Jak się później okazało, był najpoważniejszym kandydatem na stanowisko naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO. Tych, którzy znali generała, wcale to nie zdziwiło. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego miał cechy wytrawnego dyplomaty i potrafił negocjować zarówno z wojskowymi, jak i cywilami. Był człowiekiem konsensusu. Umiejętnością współpracy i dialogu zjednywał sobie zwolenników.

Generał Franciszek Gągor uważany był za tytana pracy. Jego dzień pracy często kończył się późno w nocy. Znany był z tego, że bardzo skrupulatnie analizował wszystkie otrzymane dokumenty.
Za jego kadencji nastąpiło duże zbliżenie kierownictwa Sztabu Generalnego z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ta współpraca pomagała odpowiednio reagować na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Było to niezmiernie ważne w realizacji trwającego wówczas programu profesjonalizacji Wojska Polskiego.

Franciszek Gągor urodził się w 1951 roku we wsi Koniuszowa w Małopolsce. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. W 1973 roku promowany został na pierwszy stopień oficerski. Ukończył także filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie uzyskał stopień naukowy doktora nauk wojskowych. W 2002 roku odbył Podyplomowe Studia Strategiczno-Operacyjne na Narodowym Uniwersytecie Obrony Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Ukoronowaniem okresu edukacji były studia strategiczne w Akademii Obrony NATO w Rzymie. Biegle władał językiem angielskim i francuskim. W latach 2004–2006 był polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli.

27 lutego 2006 roku objął obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i został awansowany na stopień generała. Jego zainteresowaniem naukowym były kontyngenty wojskowe. Problematykę tę poznał w praktyce. Służył m.in. w Egipcie, na Wzgórzach Golan, w Iraku i Kuwejcie. Był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w operacji „Pustynna burza”.

Obowiązki szefa Sztabu Generalnego pełnił prawie dwie kadencje. W wojsku był to czas głębokich reform. Wówczas armia złożona w większości z żołnierzy z poboru przekształciła się w zawodową.

Generał Franciszek Gągor zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Leciał na rocznicowe uroczystości ku czci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Zostawił żonę Lucynę i osierocił dwoje dzieci: Katarzynę i Michała.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowy budżet MON
 
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Klasy wojskowe po nowemu
Polsko-łotewska „Zima”
Misje na dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Za wolność naszą i waszą
We Are All Darfur
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Misja wojownika
USA nie zacznie wojny z Iranem
Mobilne moździerze dla armii
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Iran uderza w USA
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Terytorialsi za oceanem
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Pomagali z narażeniem życia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Arsenał Iranu
Ostatni samochód Marszałka
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
They Train Together, They Fight Together
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Benemerenti 2020
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Beagle dla żołnierzy?
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Kajak idealny dla komandosa
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Strykery znów na Mazurach
Następcy Wstęg poszukiwani

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO