moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najmłodszy dowódca sił powietrznych

Był najmłodszym w Polsce generałem i dowódcą sił powietrznych. Na czele wojskowego lotnictwa gen. pilot Andrzej Błasik stanął mając 45 lat. Jak podkreślają jego podwładni, wymagał zarówno od siebie, jak i od innych. Był też znakomitym pilotem, który za sterami wojskowych maszyn spędził blisko 1600 godzin.


– Generał broni pilot Andrzej Błasik był człowiekiem o niespotykanej wizji, spójności charakteru i odwadze – mówił 28 kwietnia 2010 roku gen. Roger Brady, dowódca Sojuszniczego Połączonego Dowództwa Powietrznego, podczas pogrzebu polskiego generała na Wojskowych Powązkach.

Andrzejowi Błasikowi pasja lotnicza towarzyszyła od młodości. Jako nastolatek latał na szybowcach w aeroklubie, ukończył też dęblińskie liceum lotnicze i Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą. Po promocji trafił do 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu. Potem zdobywał doświadczenie na samolotach Su-22, m.in. dowodząc eskadrą w 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie.

Kolejnym szczeblem kariery było dowodzenie 31 Bazą Lotniczą w Krzesinach. Pułkownik Błasik zasłużył się wówczas doskonałym przygotowaniem jednostki do ćwiczeń NATO „Air Meet 2003”. Ówczesny minister obrony wyróżnił bazę Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych.

Pułkownik Błasik ukończył m.in. kurs w Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze oraz w Szkole Wojennej Sił Powietrznych USA w Montgomery.

Po zagranicznych kursach i szkoleniach objął dowództwo 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W tym samym czasie, czyli w 2005 roku, został najmłodszym generałem w polskiej armii.

Dwa lata później gen. Błasik wrócił do Szkoły Orląt jako jej komendant. W tym samym roku jako najmłodszy w historii dowódca stanął na czele sił powietrznych. Miał wówczas 45 lat.

Gdy generał dowodził siłami powietrznymi, do ich wyposażenia trafiły nowoczesne samoloty wielozadaniowe F-16. – Miał wizję przyszłego lotnictwa oraz umiejętność przedstawiania argumentów ministrowi obrony i szefowi Sztabu Generalnego WP – mówił tuż po katastrofie smoleńskiej jego zastępca gen. dyw. Krzysztof Załęski.

Generała Błasika doceniali też sojusznicy. Świadczy o tym m.in. nadany mu w 2009 roku przez prezydenta USA medal Legia Zasługi (Legion of Merit) przyznawany wojskowym za szczególne osiągnięcia w czasie pokoju lub wojny.

Generał przez całą swoją służbę, niezależnie od zajmowanego stanowiska, był czynnym pilotem. Za sterami wojskowych maszyn spędził blisko 1600 godzin, w tym 560 na myśliwcach Su-22. Pilotował także samoloty Jak-40, Zlin-42M, PZL-101, Lim-2, Lim-5, Lim-6M. Jako pilot klasy mistrzowskiej miał uprawnienia instruktorskie do szkolenia w każdych warunkach atmosferycznych.

Dowódca sił powietrznych został pochowany na Wojskowych Powązkach i pośmiertnie awansowany do stopnia generała. Dziś upamiętnia go wiele tablic i pomników, m.in. dąb zasadzony na terenie amerykańskiej bazy lotniczej w niemieckim Ramstein.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
A Wave of Alliances
Warszawa walczy, wracamy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rivalry on Closed Sea
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wojna wywiadów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Czarny odchodzi do cywila
Wozy amunicyjne do Raków
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Jedna misja, jeden zespół
Świętuj z wojskiem na piknikach!
F-35 wylądowały w Powidzu
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozpoczynamy nową erę
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Spełniliśmy swój obowiązek
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Przysięga śląskich terytorialsów
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rozdarty subkontynent
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
A Torn Subcontinent
Śladami Pierwszej Pancernej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielonka dla Patriotów
Amerykańska przyszłość WZL
Śląskie obchody wojskowego święta
Desant z transportowca-giganta
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przez krew zdobyty Śląsk
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Kolejne NUR-y do modernizacji
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
High Confidence Operations
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO