moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundur był jego powołaniem

Z rozbrajającą szczerością przyznawał, że rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Olsztynie, aby uciec przed wojskiem. Jednocześnie dodawał, że mundur i tak okazał się jego powołaniem. Ks. bp gen. broni Tadeusz Płoski był pierwszym kapelanem w polskiej armii, który ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Tadeusz Płoski urodził się 9 marca 1956 roku w Lidzbarku Warmińskim. Do Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie wstąpił w 1976 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 roku. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Morągu, a następnie rozpoczął studia z prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Służbę wojskową zaczął w stopniu kapitana w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego w Warszawie w 1992 roku. Dwa lata później jako pierwszy wojskowy kapelan ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. W 1995 roku został mianowany dziekanem Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA i awansowany do stopnia majora.

REKLAMA

W latach 1995–2001 kierował redakcją katolickiej gazety wojskowej „Nasza służba”. Był także opiekunem studentów Wyższego Seminarium Duchownego Ordynariatu Polowego. W 2004 roku został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego. Wtedy awansował do stopnia generała brygady, generałem dywizji został dwa lata później.

Przez cały okres posługi kapłańskiej i służby wojskowej był bardzo aktywny naukowo. W 1993 roku obronił doktorat na Akademii Teologii Katolickiej, a w 2007 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Biskup Tadeusz Płoski zawsze stanowczo bronił wartości chrześcijańskich. W 2009 roku podczas świątecznego spotkania z kadrą Dowództwa Sił Powietrznych tak komentował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży w klasach szkolnych: „Jesteśmy wezwani Chrystusowym „Nie lękajcie się” do obrony tych chrześcijańskich wartości, które stanowią o obliczu tego kontynentu, do obrony krzyża, który jest symbolem naszej wiary. Nie możemy pozostawać obojętni wobec niszczenia naszego dziedzictwa zawartego w znaku krzyża, zeświecczaniu obrzędowości, która przeszkadza mniejszości”.

Znajomi biskupa wspominają, że potrafił zachować dystans do siebie i nie bał się mówić o swoich słabościach. Goszcząc w rodzinnym Lidzbarku Warmińskim na uroczystościach nadania jednej z ulic imienia szkolnego kolegi, tragicznie zmarłego w Iraku dziennikarza Waldemara Milewicza, wyjawił: – Wstyd się przyznać, ale właśnie tą drogą, która teraz nosi imię Waldka, nieraz z nim biegaliśmy na cmentarz palić papierosy.

Ci, którzy mieli okazję poznać go bliżej, podkreślali jego żarliwy patriotyzm. Wspominał o tym biskup Sławoj Leszek Głódź, jego poprzednik na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego. – Chciałeś, aby Polska naszego czasu była Polską w Imię Pana. Wierną tradycjom ojczystym, wierze przodków, wartościom, które tworzą jej historyczną tożsamość, pamiętającą o cenie, jaką przyszło nam zapłacić za odzyskaną wolność – mówił bp Głódź, podczas uroczystości pogrzebowych 19 kwietnia 2010 roku. Biskup Płoski został pośmiertnie awansowany do stopnia generała broni.

W kazaniu, które biskup Płoski miał wygłosić 10 kwietnia, radził: „Aby nie przegrać życia, trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Tak. Bóg zna się na wszystkim doskonale. Wszystko wie najlepiej. Warto zatem Go słuchać…”

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Szarża „Hallerczyka”
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Świętuj z żołnierzami
Strzelnice dla terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Trwała odporność terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chemicy do zadań specjalnych
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Bon turystyczny także w wojsku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Druga kadencja prezydenta Dudy
Super Warrior w GROM-ie
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Sprawdzony sojusznik
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Dla odważnych i walecznych
Kierunek: misja
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polskie porty bardziej otwarte
Skok na głęboką wodę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Tak się zostaje prymusem
Laserowa artyleria US Army
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie znów w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO