moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundur był jego powołaniem

Z rozbrajającą szczerością przyznawał, że rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Olsztynie, aby uciec przed wojskiem. Jednocześnie dodawał, że mundur i tak okazał się jego powołaniem. Ks. bp gen. broni Tadeusz Płoski był pierwszym kapelanem w polskiej armii, który ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Tadeusz Płoski urodził się 9 marca 1956 roku w Lidzbarku Warmińskim. Do Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie wstąpił w 1976 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 roku. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Morągu, a następnie rozpoczął studia z prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Służbę wojskową zaczął w stopniu kapitana w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego w Warszawie w 1992 roku. Dwa lata później jako pierwszy wojskowy kapelan ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. W 1995 roku został mianowany dziekanem Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA i awansowany do stopnia majora.

W latach 1995–2001 kierował redakcją katolickiej gazety wojskowej „Nasza służba”. Był także opiekunem studentów Wyższego Seminarium Duchownego Ordynariatu Polowego. W 2004 roku został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego. Wtedy awansował do stopnia generała brygady, generałem dywizji został dwa lata później.

Przez cały okres posługi kapłańskiej i służby wojskowej był bardzo aktywny naukowo. W 1993 roku obronił doktorat na Akademii Teologii Katolickiej, a w 2007 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Biskup Tadeusz Płoski zawsze stanowczo bronił wartości chrześcijańskich. W 2009 roku podczas świątecznego spotkania z kadrą Dowództwa Sił Powietrznych tak komentował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży w klasach szkolnych: „Jesteśmy wezwani Chrystusowym „Nie lękajcie się” do obrony tych chrześcijańskich wartości, które stanowią o obliczu tego kontynentu, do obrony krzyża, który jest symbolem naszej wiary. Nie możemy pozostawać obojętni wobec niszczenia naszego dziedzictwa zawartego w znaku krzyża, zeświecczaniu obrzędowości, która przeszkadza mniejszości”.

Znajomi biskupa wspominają, że potrafił zachować dystans do siebie i nie bał się mówić o swoich słabościach. Goszcząc w rodzinnym Lidzbarku Warmińskim na uroczystościach nadania jednej z ulic imienia szkolnego kolegi, tragicznie zmarłego w Iraku dziennikarza Waldemara Milewicza, wyjawił: – Wstyd się przyznać, ale właśnie tą drogą, która teraz nosi imię Waldka, nieraz z nim biegaliśmy na cmentarz palić papierosy.

Ci, którzy mieli okazję poznać go bliżej, podkreślali jego żarliwy patriotyzm. Wspominał o tym biskup Sławoj Leszek Głódź, jego poprzednik na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego. – Chciałeś, aby Polska naszego czasu była Polską w Imię Pana. Wierną tradycjom ojczystym, wierze przodków, wartościom, które tworzą jej historyczną tożsamość, pamiętającą o cenie, jaką przyszło nam zapłacić za odzyskaną wolność – mówił bp Głódź, podczas uroczystości pogrzebowych 19 kwietnia 2010 roku. Biskup Płoski został pośmiertnie awansowany do stopnia generała broni.

W kazaniu, które biskup Płoski miał wygłosić 10 kwietnia, radził: „Aby nie przegrać życia, trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Tak. Bóg zna się na wszystkim doskonale. Wszystko wie najlepiej. Warto zatem Go słuchać…”

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Szwedzki baypass przed „Orką”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Z archiwum „Szarego”
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Klucz do dobrych relacji
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Los Polski naszym losem
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Nowe maszyny w LAW
Dołącz do zawodowców
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wrocław czeka na Amerykanów
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Volhynian Lion Hearts
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Ostre strzelanie artylerzystów
Klasy wojskowe po nowemu
Paczki dla kresowiaków
Ludzie niebezpiecznej profesji
Leopardy na Podkarpaciu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Unwanted Treaty
Gorące obrady NATO w Londynie
Razem się szkolą, razem walczą
Trudna droga
Terytorialsi za oceanem
Kontenery dla Wisły
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Kto zostawia ślady w sieci
Nowe laboratorium WAT
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO