moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie mundury wzorem dla NATO

Opracowane przez Polaków mundury, które wraz z wyposażeniem osobistym tworzą wielostopniowy system ochrony przed ogniem i poparzeniami, zdobyły uznanie zagranicznych ekspertów. Dlatego grupa działająca w NATO, która zajmuje się kwestiami umundurowania, spotka się w przyszłym roku w Polsce. Amerykanie zaś zaproponowali już wspólne badania i testy.

W ramach NATO funkcjonuje wiele roboczych grup, które zajmują się opracowaniem sojuszniczych norm, czyli jednolitych wymagań dla danego sprzętu i uzbrojenia. Istniejąca od kilkunastu lat grupa robocza Combat Clothing, Individual Equipment and Protection – CCIEP zajmuje się szeroko pojętym wyposażeniem osobistym żołnierza. Chodzi nie tylko o mundury, ale również systemy przenoszenia oraz wyposażenie ochronne: kamizelki kuloodporne, hełmy itp. Dwa lata temu do tej grupy została zaproszona także Polska.

– Zostaliśmy do niej wprowadzeni przez naszych południowych sąsiadów, Czechów, z którymi od ponad trzech lat blisko współpracujemy w zakresie nowych, trudnopalnych mundurów – mówi ppłk Witold Fedejko z Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Dodaje, że wiosną 2014 roku, podczas pierwszego spotkania grupy z naszym udziałem, polscy przedstawiciele mówili o pracach nad nowymi mundurami wzór 2010 oraz wielopoziomowym systemem ochrony (przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i oparzeniami) dla polskiej armii.

REKLAMA

Część członków grupy była sceptyczna wobec wysiłku, jaki polska armia wkłada w opracowanie trudnopalnych mundurów. Jedynie przedstawiciele USA byli zainteresowani projektem. – Kiedy spotkaliśmy się kilka tygodni temu w Kanadzie, okazało się, że zdecydowana większość państw zmieniła zdanie i uważa, że ochronie przed skutkami ognia i poparzeniami należy poświęcić znacznie więcej uwagi – mówi ppłk Fedejko.

Pułkownik Krzysztof Kacprzak, szef Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej z Łodzi, podkreśla, że w zmianie stanowiska innych armii NATO nie ma nic dziwnego. – W polskiej armii jeszcze dziesięć lat temu nie przykładano tak wielkiej wagi do tego zagadnienia. W przypadku mundurów najważniejsze było, aby były trwałe i wygodne – mówi.

Specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, którzy uczestniczą w pracach grupy CCIEP, podkreślają, że zainteresowanie innych państw polskimi pracami nad wielopoziomowym systemem ochronnym było tak duże, że członkowie grupy zaproponowali, aby przyszłoroczne spotkanie w kwietniu 2016 roku odbyło się w Polsce. – Chcą zapoznać się szczegółowo z całym naszym programem mundurowym, z zapleczem badawczo-rozwojowym oraz możliwościami polskiego przemysłu w tym zakresie – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zanim jednak zagraniczni specjaliści przyjadą do Polski, nasi wojskowi prawdopodobnie wybiorą się z polskimi mundurami do USA. Amerykanie organizują w tym roku badania trudnopalności umundurowania i zaprosili członków grupy CCIEP do wzięcia w nich udziału.

Grupa CCIEP działa w ramach NATO Army Armaments Group (NAAG) Land Capability Group on Dismounted Soldier System (LCG DSS). Należą do niej: Szwecja, Stany Zjednoczone, Francja, Austria, Holandia, Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Niemcy, Czechy, Grecja, Węgry, Hiszpania, Litwa, Łotwa oraz od ubiegłego roku Polska.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze

~BS
1428502800
Katol: Doskonale wiem, o czym piszę. A Ty jesteś leniwy, bo nie chciało Ci się użyć google. Kubaa: Nie mundurów przeciwogniowych, a trudnopalnych. Jest to poważna różnica.
E8-85-00-A0
~Katol
1428479940
~kubaa - może tak, a może nie. p.s. Ja ostatnio zaadresowałem mikrofalówkę na rozmrażanie mięsa.
4B-26-E9-39
~kubaa
1428465120
z ciekawości. czy stworzenie przeciwogniowych mundurów to jest zaadresowanie istniejącego problemu? Czy w wojsku mamy dużo przypadków wystąpienia poważnych poparzeń podczas prowadzenia operacji?
62-C4-5C-0D
~Katol
1428428940
~BS - jak byś nie był leniwy to byś pomógł, lub nie masz pojęcia o czym piszesz- co bardziej prawdopodobne.
4B-26-E9-39
~BS
1428400620
Katol - jak byś nie leniwy i nie chciało ci się skorzystać z wyszukiwarki to pewnie bym ci pomógł. ale jesteś leniwy. A co ma oferta karabinka do okrętów albo systemów Aster? Tyle co piernika do wiatraka.
E8-85-00-A0
~Katol
1428400380
~Bartek -pytam się, bo mi to za długo trwa. żeby nie było jak z grafenem , conceptem PL 01 , czy karabinem powtarzalnym wz. M38 . wdrażamy pomysły z prędkością średniowiecza.
4B-26-E9-39
~Bartek
1428397140
To dowidzi że nie jesteśmy głupim narodem, tylko mamy głupich rządzących, a gdyby tak mądrzy rządzili mądrymi...?
F7-BC-10-4D
~Katol
1428396360
~BS - a jak myślisz dlaczego pytam ? odp. Bo nie jestem w temacie. Byś trochę więcej napisał z linkami do źródeł.. . Nasuwaj a się mi - jak tak było- następujące pytania : 1. dlaczego nie przeszedł . Zły ,czy nie , bo nie. Jak zły , to co złe i czy już poprawili? Jak nie , bo nie to dlaczego rozważamy w ogóle ofertę na Aster 15/30 czy też francuskie OP , ... . ?
4B-26-E9-39
~BS
1428393660
Katol - a raczyłeś przeczytać, że startował i nie przeszedł do kolejnego etapu?
E8-85-00-A0
~Katol
1428391620
Dlaczego MSBS nie startuje w przetargu do Francji ?
4B-26-E9-39

Obrady ministrów obrony NATO
 
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Komisje sejmowe o umowie z USA
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Pracowity weekend żołnierzy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Proobronni wspierają potrzebujących
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Jakie zmiany w mundurówce?
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
13 medali żołnierzy na ringu
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
PGZ pomaga walczyć z pandemią
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze spieszą z pomocą
Armia donatorów krwi
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Świąteczne prezenty od AMW
Laserowa artyleria US Army
HackYeah, czyli programiści na start!
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Attention, Controlled Flight
Wojskowi wspierają medyków
Piekło „Pługa”
Sąd nad systemem
Dominatorzy biegów na orientację
As If We’re There
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO