moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz na straży języka polskiego

Płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego, to pierwszy w historii żołnierz, który został członkiem Rady Języka Polskiego. Zasiadają w niej takie autorytety jak prof. Jerzy Bralczyk czy prof. Jan Miodek. – Dzięki udziałowi w Radzie mogę pokazać, że także dla żołnierzy język polski jest wielką wartością – mówi płk Szulejko.

Radę tworzą przede wszystkim językoznawcy (profesorowie: Jerzy Bralczyk, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jan Miodek), ale nie brak też historyków (prof. dr hab. Janusz Tazbir), informatyków (prof. dr hab. Andrzej Jacek Blikle), prawników czy ludzi świata kultury i literatury (Jerzy Radziwiłowicz, dr hab. Michał Rusinek).

Od marca do Rady dołączył płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP. – Interesuję się wszystkim, co dotyczy polszczyzny i wszelkich zagadnień językowych. Zawsze też przywiązywałem dużą wagę do kultywowania naszej ojczystej mowy. Dwa lata temu poznałem profesora Andrzeja Markowskiego i red. Małgorzatę Tułowiecką. To dzięki nim w ciągu ostatnich dwóch lat jako reprezentant środowiska związanego z bezpieczeństwem i obronnością Polski byłem zapraszany na posiedzenia Rady – mówi płk Szulejko.

REKLAMA

Teraz oficer został wybrany na czteroletnią kadencję jako stały członek Rady. – Cieszymy się, że pan pułkownik jest wśród nas. Wojsko pełni bardzo ważną funkcję wychowawczą – zauważa prof. Bralczyk.

Podobnego zdania jest redaktor Małgorzata Tułowiecka, przewodnicząca Zespołu Języka w Mediach w Radzie Języka Polskiego. – Im więcej specjalistów z różnych dziedzin w naszym gronie, tym lepiej – dodaje Tułowiecka.

Kłopoty z językiem

Jacek Matuszak z Zespołu Rzecznika Prasowego MON, prywatnie znajomy pułkownika Szulejki, przyznaje, że jego wybór do Rady to nobilitacja dla wojska. – Możemy pokazać, że również w wojsku są osoby, które słowem władają równie dobrze jak bronią – mówi Jacek Matuszak.

Płk Szulejko jest rzecznikiem prasowym. Do jego obowiązków należy pisanie komunikatów, informacji prasowych, a czasem urzędowych dokumentów. Przyznaje, że wojskowy język bywa oschły, trudny, hermetyczny. – Mam oczywiście świadomość, że języka całkowicie się zmienić nie da, bo w wojskowym słownictwie musi być przecież i precyzja, i dyscyplina, a niekiedy ważne są także uwarunkowania historyczne czy specjalistyczne. Nie znaczy to jednak, że komunikacja ze strony wojska nie może być bardziej czytelna i przyjazna dla odbiorców – mówi pułkownik.

Jako przykład podaje pisma urzędowe wysyłane do obywateli. – To język, który bywa trudny, niezrozumiały, czasem straszy i zniechęca. A przecież wystarczyłoby czasem skrócić zdania, uprościć słownictwo czy zastąpić trudne konstrukcje prostszymi, by tekst stał się bardziej czytelny, bardziej polski – mówi płk Szulejko. Jednocześnie oficer apeluje do żołnierzy, by „w samym wojsku używać języka polskiego w sposób właściwy, żeby zastanowić się czasem nad znaczeniem słów, treścią wypowiedzi”. – Nasz wojskowy język również może być elegancki, zwyczajnie łatwy, gramatycznie poprawny, przystępny – podkreśla.

Powołanie do grona autorytetów pułkownik traktuje z pokorą, jako wyróżnienie, ale i wyzwanie. – Być może uda mi się zaznaczyć rolę i zaangażowanie Wojska Polskiego w kultywowanie języka polskiego. Liczę, że nadarzą się okazje, by porozmawiać o języku związanym z obronnością, bezpieczeństwem i że będzie mi też dane uwrażliwiać środowisko cywilne oraz media na nasze wojskowe słownictwo. Na to na przykład, że ćwiczenia żołnierzy rezerwy nie oznaczają mobilizacji, że Polskie Siły Zbrojne funkcjonowały w innych warunkach historycznych, a teraz są Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – dodaje płk Szulejko.

– Liczymy na to, że zainteresowanie pułkownika mową ojczystą i jego udział w Radzie będzie korzystny dla obu stron. Widać, że pułkownikowi leży na sercu stan polszczyzny – zauważa Tułowiecka.

Rada Języka Polskiego została powołana przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 1996 r. Rada współpracuje m.in. z: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sejmem. Sporządza ekspertyzy i wydaje opinie w sprawach dotyczących używania języka polskiego w działalności publicznej. Opiniuje też słowniki językowe.

Zgodnie z przepisami, co dwa lata Rada przedstawia Sejmowi i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego.

Co cztery lata wybierany jest nowy skład Rady. Posiedzenia odbywają się zwykle dwa razy w roku. W Radzie działa dziewięć zespołów problemowych, w tym m.in.: dydaktyczny, języka prawnego, języka w mediach.

PG

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1428229260
zajmuje się komunikologią" . powodzenia.
4B-26-E9-39

Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
„Harpun” do walki
Prawdziwi wojownicy
Generał Haller przybył w sam czas
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Transportery płyną na drugi brzeg
Ćwiczenia z torpedą
Mercedes nie tylko do holowania
Online z mistrzami sportu
„Spartan” znów na Mazurach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Co z tegorocznym MSPO?
Agent w generalskich szlifach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na wakacje z WOT
Święto żołnierzy służących na misjach
„Defender” na poligonie!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Anakonda” rusza na poligony
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy wiceminister w MON
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Obradowała Rada Gabinetowa
MON nie wycofuje się z MSPO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Morskie początki „Anakondy”
Widzieć i nie być widzianym
F-16 kończą misję w Estonii
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Trzeba rozbić to więzienie!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Ratownik” od nowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Koniec kijowskiego snu
Białe noce podhalańczyków
NATO walczy z koronawirusem
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi nie stracą dodatku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko przeciw wirusowi
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO