moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz na straży języka polskiego

Płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego, to pierwszy w historii żołnierz, który został członkiem Rady Języka Polskiego. Zasiadają w niej takie autorytety jak prof. Jerzy Bralczyk czy prof. Jan Miodek. – Dzięki udziałowi w Radzie mogę pokazać, że także dla żołnierzy język polski jest wielką wartością – mówi płk Szulejko.

Radę tworzą przede wszystkim językoznawcy (profesorowie: Jerzy Bralczyk, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jan Miodek), ale nie brak też historyków (prof. dr hab. Janusz Tazbir), informatyków (prof. dr hab. Andrzej Jacek Blikle), prawników czy ludzi świata kultury i literatury (Jerzy Radziwiłowicz, dr hab. Michał Rusinek).

Od marca do Rady dołączył płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP. – Interesuję się wszystkim, co dotyczy polszczyzny i wszelkich zagadnień językowych. Zawsze też przywiązywałem dużą wagę do kultywowania naszej ojczystej mowy. Dwa lata temu poznałem profesora Andrzeja Markowskiego i red. Małgorzatę Tułowiecką. To dzięki nim w ciągu ostatnich dwóch lat jako reprezentant środowiska związanego z bezpieczeństwem i obronnością Polski byłem zapraszany na posiedzenia Rady – mówi płk Szulejko.

Teraz oficer został wybrany na czteroletnią kadencję jako stały członek Rady. – Cieszymy się, że pan pułkownik jest wśród nas. Wojsko pełni bardzo ważną funkcję wychowawczą – zauważa prof. Bralczyk.

Podobnego zdania jest redaktor Małgorzata Tułowiecka, przewodnicząca Zespołu Języka w Mediach w Radzie Języka Polskiego. – Im więcej specjalistów z różnych dziedzin w naszym gronie, tym lepiej – dodaje Tułowiecka.

Kłopoty z językiem

Jacek Matuszak z Zespołu Rzecznika Prasowego MON, prywatnie znajomy pułkownika Szulejki, przyznaje, że jego wybór do Rady to nobilitacja dla wojska. – Możemy pokazać, że również w wojsku są osoby, które słowem władają równie dobrze jak bronią – mówi Jacek Matuszak.

Płk Szulejko jest rzecznikiem prasowym. Do jego obowiązków należy pisanie komunikatów, informacji prasowych, a czasem urzędowych dokumentów. Przyznaje, że wojskowy język bywa oschły, trudny, hermetyczny. – Mam oczywiście świadomość, że języka całkowicie się zmienić nie da, bo w wojskowym słownictwie musi być przecież i precyzja, i dyscyplina, a niekiedy ważne są także uwarunkowania historyczne czy specjalistyczne. Nie znaczy to jednak, że komunikacja ze strony wojska nie może być bardziej czytelna i przyjazna dla odbiorców – mówi pułkownik.

Jako przykład podaje pisma urzędowe wysyłane do obywateli. – To język, który bywa trudny, niezrozumiały, czasem straszy i zniechęca. A przecież wystarczyłoby czasem skrócić zdania, uprościć słownictwo czy zastąpić trudne konstrukcje prostszymi, by tekst stał się bardziej czytelny, bardziej polski – mówi płk Szulejko. Jednocześnie oficer apeluje do żołnierzy, by „w samym wojsku używać języka polskiego w sposób właściwy, żeby zastanowić się czasem nad znaczeniem słów, treścią wypowiedzi”. – Nasz wojskowy język również może być elegancki, zwyczajnie łatwy, gramatycznie poprawny, przystępny – podkreśla.

Powołanie do grona autorytetów pułkownik traktuje z pokorą, jako wyróżnienie, ale i wyzwanie. – Być może uda mi się zaznaczyć rolę i zaangażowanie Wojska Polskiego w kultywowanie języka polskiego. Liczę, że nadarzą się okazje, by porozmawiać o języku związanym z obronnością, bezpieczeństwem i że będzie mi też dane uwrażliwiać środowisko cywilne oraz media na nasze wojskowe słownictwo. Na to na przykład, że ćwiczenia żołnierzy rezerwy nie oznaczają mobilizacji, że Polskie Siły Zbrojne funkcjonowały w innych warunkach historycznych, a teraz są Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – dodaje płk Szulejko.

– Liczymy na to, że zainteresowanie pułkownika mową ojczystą i jego udział w Radzie będzie korzystny dla obu stron. Widać, że pułkownikowi leży na sercu stan polszczyzny – zauważa Tułowiecka.

Rada Języka Polskiego została powołana przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 1996 r. Rada współpracuje m.in. z: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sejmem. Sporządza ekspertyzy i wydaje opinie w sprawach dotyczących używania języka polskiego w działalności publicznej. Opiniuje też słowniki językowe.

Zgodnie z przepisami, co dwa lata Rada przedstawia Sejmowi i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego.

Co cztery lata wybierany jest nowy skład Rady. Posiedzenia odbywają się zwykle dwa razy w roku. W Radzie działa dziewięć zespołów problemowych, w tym m.in.: dydaktyczny, języka prawnego, języka w mediach.

PG

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1428229260
zajmuje się komunikologią" . powodzenia.
4B-26-E9-39

Gotowi na F-35?
 
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Stawiamy na rozwój
Zmiany w przepisach mundurowych
Kolejna szabla AFN zdobyta
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Sojusze na fali
Desant na czeskich spadochronach
Sport nie dzieli, sport łączy
„Dragon’19” od kuchni
Fleet of the Future
Początek dowódczej drogi
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Miroslawiec Up
„Pułaski” wrócił do kraju
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Działalność firm na rzecz obronności
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowi szturmani w JW Agat
Wielkie święto kawalerii!!!
Brytyjska „pamiątka”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Tak umierał Wołyń
The Chariots of Jihad
Raki dla zawiszaków
Nowy pułk artylerii
Rozdarty subkontynent
Nowe nakolanniki
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Karabiny od dęblińskich saperów
Polsko-francuska szkoła uczuć
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Gen. Joks na czele JFTC
Kierunek: Afganistan
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Mieszko” po wodowaniu
Obława pełna białych plam
Moja „bazówka”
Air-Landing Outside Comfort Zone

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO