moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz na straży języka polskiego

Płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego, to pierwszy w historii żołnierz, który został członkiem Rady Języka Polskiego. Zasiadają w niej takie autorytety jak prof. Jerzy Bralczyk czy prof. Jan Miodek. – Dzięki udziałowi w Radzie mogę pokazać, że także dla żołnierzy język polski jest wielką wartością – mówi płk Szulejko.

Radę tworzą przede wszystkim językoznawcy (profesorowie: Jerzy Bralczyk, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jan Miodek), ale nie brak też historyków (prof. dr hab. Janusz Tazbir), informatyków (prof. dr hab. Andrzej Jacek Blikle), prawników czy ludzi świata kultury i literatury (Jerzy Radziwiłowicz, dr hab. Michał Rusinek).

Od marca do Rady dołączył płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP. – Interesuję się wszystkim, co dotyczy polszczyzny i wszelkich zagadnień językowych. Zawsze też przywiązywałem dużą wagę do kultywowania naszej ojczystej mowy. Dwa lata temu poznałem profesora Andrzeja Markowskiego i red. Małgorzatę Tułowiecką. To dzięki nim w ciągu ostatnich dwóch lat jako reprezentant środowiska związanego z bezpieczeństwem i obronnością Polski byłem zapraszany na posiedzenia Rady – mówi płk Szulejko.

Teraz oficer został wybrany na czteroletnią kadencję jako stały członek Rady. – Cieszymy się, że pan pułkownik jest wśród nas. Wojsko pełni bardzo ważną funkcję wychowawczą – zauważa prof. Bralczyk.

Podobnego zdania jest redaktor Małgorzata Tułowiecka, przewodnicząca Zespołu Języka w Mediach w Radzie Języka Polskiego. – Im więcej specjalistów z różnych dziedzin w naszym gronie, tym lepiej – dodaje Tułowiecka.

Kłopoty z językiem

Jacek Matuszak z Zespołu Rzecznika Prasowego MON, prywatnie znajomy pułkownika Szulejki, przyznaje, że jego wybór do Rady to nobilitacja dla wojska. – Możemy pokazać, że również w wojsku są osoby, które słowem władają równie dobrze jak bronią – mówi Jacek Matuszak.

Płk Szulejko jest rzecznikiem prasowym. Do jego obowiązków należy pisanie komunikatów, informacji prasowych, a czasem urzędowych dokumentów. Przyznaje, że wojskowy język bywa oschły, trudny, hermetyczny. – Mam oczywiście świadomość, że języka całkowicie się zmienić nie da, bo w wojskowym słownictwie musi być przecież i precyzja, i dyscyplina, a niekiedy ważne są także uwarunkowania historyczne czy specjalistyczne. Nie znaczy to jednak, że komunikacja ze strony wojska nie może być bardziej czytelna i przyjazna dla odbiorców – mówi pułkownik.

Jako przykład podaje pisma urzędowe wysyłane do obywateli. – To język, który bywa trudny, niezrozumiały, czasem straszy i zniechęca. A przecież wystarczyłoby czasem skrócić zdania, uprościć słownictwo czy zastąpić trudne konstrukcje prostszymi, by tekst stał się bardziej czytelny, bardziej polski – mówi płk Szulejko. Jednocześnie oficer apeluje do żołnierzy, by „w samym wojsku używać języka polskiego w sposób właściwy, żeby zastanowić się czasem nad znaczeniem słów, treścią wypowiedzi”. – Nasz wojskowy język również może być elegancki, zwyczajnie łatwy, gramatycznie poprawny, przystępny – podkreśla.

Powołanie do grona autorytetów pułkownik traktuje z pokorą, jako wyróżnienie, ale i wyzwanie. – Być może uda mi się zaznaczyć rolę i zaangażowanie Wojska Polskiego w kultywowanie języka polskiego. Liczę, że nadarzą się okazje, by porozmawiać o języku związanym z obronnością, bezpieczeństwem i że będzie mi też dane uwrażliwiać środowisko cywilne oraz media na nasze wojskowe słownictwo. Na to na przykład, że ćwiczenia żołnierzy rezerwy nie oznaczają mobilizacji, że Polskie Siły Zbrojne funkcjonowały w innych warunkach historycznych, a teraz są Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – dodaje płk Szulejko.

– Liczymy na to, że zainteresowanie pułkownika mową ojczystą i jego udział w Radzie będzie korzystny dla obu stron. Widać, że pułkownikowi leży na sercu stan polszczyzny – zauważa Tułowiecka.

Rada Języka Polskiego została powołana przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 1996 r. Rada współpracuje m.in. z: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sejmem. Sporządza ekspertyzy i wydaje opinie w sprawach dotyczących używania języka polskiego w działalności publicznej. Opiniuje też słowniki językowe.

Zgodnie z przepisami, co dwa lata Rada przedstawia Sejmowi i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego.

Co cztery lata wybierany jest nowy skład Rady. Posiedzenia odbywają się zwykle dwa razy w roku. W Radzie działa dziewięć zespołów problemowych, w tym m.in.: dydaktyczny, języka prawnego, języka w mediach.

PG

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1428229260
zajmuje się komunikologią" . powodzenia.
4B-26-E9-39

St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Dołącz do zawodowców
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Szef NATO w Warszawie
Region Without a Key
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Kierunek: Afganistan
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Uchylone wrota piekieł
Zmiany w przepisach mundurowych
Modernizacja floty powietrznej
Nowy batalion podhalańczyków
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Targi Air Fair 2019
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Tu się zadań nie wybiera
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Baltic Protector”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Jelcze dla Wisły
Zmiana warty na Mazurach
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Medale dla uczestników walk w Karbali
F-16 wracają do Polski
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Śmigłowiec na „Ślązaku”
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Ich zadanie – zdobyć informację
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Być krok przed Bielikiem
Fabryka dżihadystów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Kampania wyborcza poza armią
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Jihadist Mill
Wywiad AK w służbie aliantów
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Modernizacja bombowców
I poszli! Jak zawsze się bić!
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO