moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 1 Brygady Logistycznej

1 Pomorska Brygada Logistyczna ma nowego dowódcę. Na czele największej logistycznej jednostki wojskowej w Polsce stanął pułkownik Dariusz Żuchowski, dotychczasowy komendant Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. 

Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 1 Brygady Logistycznej odbyła się na placu apelowym brygady w Bydgoszczy w obecności szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. broni Edwarda Gruszki.

– Jestem przekonany, że dotychczasowy przebieg służby wojskowej pułkownika Żuchowskiego oraz posiadane przez niego: wiedza, kwalifikacje i doświadczenie gwarantują kontynuowanie najlepszej tradycji brygady – powiedział generał Gruszka.

REKLAMA

Dotychczasowy dowódca 1 BLog pułkownik Dariusz Pluta został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania Logistycznego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. – Chciałbym podziękować pułkownikowi Plucie za skuteczne dowodzenie i kierowanie brygadą – dodał generał Gruszka. – Dzięki Pańskiemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu i determinacji w działaniu 1 Pomorska Brygada Logistyczna właściwie realizowała stawiane przed nią odpowiedzialne cele.

Na placu apelowym stanęły poczty sztandarowe dowództwa 1 BLog, dziesięciu batalionów podległych oraz pododdziały żołnierzy 1 Brygady. W uroczystości udział wzięli również pracownicy wojska, delegacje jednostek i instytucji wojskowych, funkcjonariusze innych służb mundurowych, przedstawiciele władz samorządowych, delegaci placówek oświatowych współpracujących z brygadą, a także długoletni przyjaciele bydgoskich logistyków. Gośćmi honorowymi podczas ceremonii byli: gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef Zarządu Planowania Logistyki P4 Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Wojciech Grabowski, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Elżbieta Rusielewicz, wicewojewoda kujawsko-pomorski, Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta Bydgoszczy, ks. biskup Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej.

Punktualnie o godz. 12.00 dowódca uroczystości ppłk Jacek Wilczko złożył szefowi Inspektoratu Wsparcia SZ meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Po przywitaniu się ze sztandarami jednostek wojskowych 1 BLog podniesiono flagę państwową oraz odegrano hymn narodowy. Następnie została odczytana decyzja ministra obrony narodowej o zmianie na stanowisku dowódcy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.

– Dowodzenie 1 Brygadą Logistyczną poczytuję sobie za zaszczyt i honor. Po raz pierwszy wypowiedziałem te słowa podczas uroczystości objęcia obowiązków  19 grudnia 2011 roku. Dzisiaj potwierdzam je i dodaję: był to dla mnie czas nie tylko dużej satysfakcji, ale również autentycznego przywiązania do dynamicznie rozwijających się tradycji 1 Brygady Logistycznej i wspaniałych ludzi: bydgoskich logistyków – mówił pułkownik Pluta. – Stanowisko dowódcy brygady przekazuję w godne ręce osoby przez wielu z was już dobrze znanej: pułkownika Dariusza Żuchowskiego, któremu życzę, aby brygada pod jego dowództwem nadal była ważnym ogniwem struktur Sił Zbrojnych RP i mogła kontynuować swoje, niemałe już, tradycje – dodał pułkownik Pluta.

– Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych powierzył mi obowiązki dowódcy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej – rozpoczął pułkownik Dariusz Żuchowski. – To dla mnie wielki zaszczyt, powód do dumy, a zarazem wyzwanie i obwiązek. To również duży kredyt zaufania, jakim obdarzyli mnie przełożeni, za który dziękuję – podkreślił.

Ostatnim elementem uroczystości była defilada wojskowa pododdziałów 1 BLog, której akompaniowała Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.

Pułkownik Dariusz Żuchowski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile. Następnie studiował w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy na kierunku mechanika i budowa maszyn. W latach 2002 - 2006 ukończył międzynarodowe kursy logistyczne w USA i Niemczech. W roku 2011 został absolwentem Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Pierwsze stanowisko - dowódcy plutonu - objął w 8. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie. W latach 1992-1995 był dowódcą kompanii w tym Ośrodku. Następnie zajmował stanowiska logistyczne w 3. pułku drogowo - mostowym we Włocławku. Od 2002 do 2004 roku pełnił obowiązki Specjalisty Wydziału Planowania Oddziału Logistyki G-4 w 1. Korpusie Zmechanizowanym w Bydgoszczy. W 2004 roku został mianowany na stanowisko Szefa Sztabu w 1. Brygadzie Logistycznej. Następnym etapem kariery pułkownika była służba w strukturach międzynarodowych w Dowództwie Komponentu Lądowego w Heidelbergu na stanowisku Szefa Wydziału Operacyjnego G-4, w ramach których uczestniczył w wielu ćwiczeniach międzynarodowych oraz operacji stabilizacyjnej ISAF w Afganistanie na stanowisku Szefa Wydziału Operacyjnego CJ4 Dowództwa ISAF w Kabulu. W 2009 roku objął stanowisko Zastępcy Szefa Oddziału Organizacyjno-Koordynacyjnego
w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Od października 2009 do sierpnia 2010 roku pełnił obowiązki Asystenta Zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Połączonego Dowództwa ISAF w Afganistanie. W lipcu 2011 roku objął obowiązki Komendanta Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Jest inicjatorem wielu nowatorskich rozwiązań szkoleniowych i logistycznych, zna biegle język angielski. Interesuje się historią i sportem.

Powstała w 2004 roku 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego to największa pod względem liczby podporządkowanych jej batalionów jednostka w armii. Brygada ma ich dziesięć i mieści się w aż siedmiu garnizonach na obszarze Polski Północnej. Motto Brygady i służących w niej żołnierzy brzmi: „Logistyka wyrusza pierwsza i powraca ostatnia”. Przez prawie 11 lat istnienia 1. Brygady Logistycznej służący w niej żołnierze brali udział w misjach wojskowych na Bliskim Wschodzie, Bałkanach, w Afganistanie i Afryce. Oprócz realizacji zadań na rzecz polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju, Brygada zajmuje się zabezpieczeniem logistycznym wojsk w zakresie realizacji dostaw zaopatrzenia, świadczenia usług specjalistycznych i gospodarczych związkom taktycznym i samodzielnym oddziałom, a także pozostałym jednostkom i instytucjom dyslokowanym w rejonie odpowiedzialności Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Tekst: por. Anna Żuchowska (oficer prasowy 1 BLog)

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
 
Hartowanie spadochroniarzy
Armia Fight Night znów w akcji
Symulator Orlika w Dęblinie
Meta podsumowała komandoskie biegi
Jest Warszawa
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Tarzan” wróci do domu
Kwalifikacja odbędzie się …
Laserowa artyleria US Army
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Trudny rok na misjach
Wojsko walczy z COVID-19
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Trudny egzamin przed misją
Żydzi od Andersa
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Na rozgrzewkę – zapasy
Amerykanie odmładzają F-16
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Na straży niebieskiej linii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Jakie zmiany w mundurówce?
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Kuźnie oficerskich kadr
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Saperzy zimą otworzą ogień
Powstali przeciw carskiej potędze
Nurkowie w głębinach
Dama odeszła do historii
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko – plan na życie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Taktyka w Górach Izerskich
Krok po kroku do cyberwojska
WBH upublicznia swoje archiwa
IBCS dla Polski
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Obrady ministrów obrony NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pustynna burza wokół Husajna
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Najlepsi wśród „górali”
155 mm dla US Army
Komandosi znad Garigliano
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kutno w sieci LogHubs
VIII zmiana PKW gotowa na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO