moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy 2A5 strzelają w dzień i w nocy

Wczesny marcowy poranek. Na skraju lasu trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia zadania. Załogi Leopardów 2A5 uzbrajają czołgi – do przedziałów amunicyjnych ładują 120-milimetrową amunicję do armat po 12 sztuk na każdy wóz. Następnie we wnętrzu wież nikną długie taśmy z amunicją 7,62 mm do pokładowych karabinów maszynowych MG.

Dwa miesiące na poligonie

Tak wyglądają ostatnie dni dwumiesięcznego szkolenia poligonowego żołnierzy 1 kompanii 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Wcześniej dowódcy wozów, działonowi, mechanicy-kierowcy oraz ładowniczy dostali świadectwa uprawniające ich do eksploatacji nowoczesnych maszyn Leopard 2A5. Przez długie tygodnie trwało zgrywanie załóg oraz plutonów. – To były dwa miesiące ciężkiej pracy. Chcieliśmy, aby stworzony od podstaw pododdział stał się spójny, a jego żołnierze potrafili efektywnie współpracować. Jednocześnie żołnierze musieli poznawać Leopardy 2A5, które niedawno otrzymaliśmy. Szczególnie dużo pracy wykonali żołnierze 1 kompanii, która być może weźmie udział w największych w tym roku ćwiczeniach wojsk lądowych „Dragon 15” – mówi ppłk Andrzej Kasperski, dowódca batalionu.

Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

Ćwiczenia „Dragon” odbędą się we wrześniu na poligonie w Drawsku. Wcześniej kompania musi przejść certyfikację. W maju żołnierzy czekają więc kolejne zajęcia – zgrywające całe kompanie. Wówczas poszczególne plutony będą musiały udowodnić, że są nie tylko dobrze wyszkolone, ale również to, że potrafią dobrze ze sobą współdziałać na polu walki. – Zdolności bojowe kompanii będą oceniane podczas działań taktycznych, a kulminacją będzie kierowanie ogniem całego pododdziału w obronie i natarciu, w dzień i w nocy – mówi kpt. Marcin Wdowiak, dowódca 1 kompanii.

Strzelanie w dzień, strzelanie w nocy

Podczas ostatnich dni trwającego od dwóch miesięcy szkolenia pancerniacy z 1 kompanii prowadzą strzelania w dzień i w nocy, ćwiczą umiejętności prowadzenia rekonesansów, organizowania systemu ognia i obserwacji oraz zajmowania głównych i zapasowych stanowisk ogniowych. Jak wygląda dzień pancerniaków? W marcowy poranek mam okazję obserwować ich na poligonie. Załogi Leopardów 2A5 uzbrajają czołgi – do przedziałów amunicyjnych ładują 120-milimetrową amunicję do armat po 12 sztuk na każdy wóz. Następnie we wnętrzu wież nikną długie taśmy z amunicją 7,62 mm do pokładowych karabinów maszynowych MG. Chwilę później żołnierze 1 kompanii ustawiają się na zbiórce. Dowódca kpt. Marcin Wdowiak omawia zadania. Tematem zajęć będzie kierowanie ogniem plutonów w natarciu, czyli walka z broniącym się przeciwnikiem. Padają komendy. Załogi idą do maszyn.

Przez kilka godzin na placu ćwiczeń taktycznych Joanna żagańskiego poligonu główną rolę grają Leopardy 2A5 i ich załogi. Co chwilę słychać wystrzały armatnie i serie z broni pokładowej. Nacierające maszyny niszczą ukazujące się cele statyczne oraz ruchome. Gdy zajęcia dobiegają końca, załoga parkuje Leopardy na skraju lasu, a czołgiści idą na zbiórkę. Dowódca omawia realizację zadania i wystawia ocenę. Dwa plutony uzyskują oceny bardzo dobre, a jeden – czwórkę z plusem. Na tym jednak nie koniec. Te same zadania pancerniacy będą wykonywać także po zapadnięciu zmroku. Będzie jeszcze trudniej…

Dwumiesięczne szkolenie poligonowe z wykorzystaniem po raz pierwszy czołgów Leopard 2A5 czołgiści z Żagania zakończą 26 marca. Po miesięcznej przerwie przeznaczonej na obsługę sprzętu w maju znów wyjadą na poligon. Efekty drugiego szkolenia zadecydują, czy nowoczesne Leopardy 2A5 wesprą ćwiczące wojska podczas manewrów „Dragon 15”, które odbędą się we wrześniu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - JnwK
1426836960
~dzialonowy - Europa naiwnie się rozbraja. Czołg jak czołg . Więcej się nic nie wymyśli. Opancerzona armata. Taki pancernik. Konstrukcja skończona . Systemy klasy ASPRO-A,trochę przedłużyły mu życie.
4B-26-E9-39
~dzialonowy
1426696080
skoro sa takie nowoczesne to dlaczego niemcy nam je sprzedali heheh
6E-FF-00-E3
~Katol - JnwK
1426577640
Starajcie się, bo za 3 lata 2018 kryzysu już nie będzie i praca w cywilu znów stanie się atrakcyjniejsza. niskie ceny ropy - reperują - narodowe budżety i Keynesizm kwitnie pełna gębą.
4B-26-E9-39
~olosz
1426519800
Ciekawe jakie pociski, wszak nie posiadamy pocisków przebijających pancerz o grubości 700 mm.
76-A8-FE-B5

Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
GROM Challenge
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Oko na Europę
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Z maratonu programowania do wojska
Irańskie szachy
Nowa misja i nowy sprzęt
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Brawurowa ucieczka „Orła”
Modernizacja starów 266
Modernizacja Sokołów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Agresja sowieckiego kolosa
Groźny jak Tallboy
Sprawdzają Brutusa
Thin Blue Line
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Iranian Chess Game
Terytorialsi na wysokościach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wraca do Łomży
Samochód do desantowania
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy weterani i książę Harry
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy nurkowie na Islandii
A Torn Subcontinent
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Głos (z) płonącej Warszawy
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Dead to the World
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Umowa na Feniksy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jedna misja, jeden zespół
Selekcja w pigułce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Walka i dyplomacja
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Cienka niebieska linia
Chorwacki test polskich kadetów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Rozpoczynamy nową erę
W Indiach mieli swój drugi dom
„Górale” zdobywają miasto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO