moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polki przegrały medal na strzelnicy

Monika Hojnisz, st. szer. Magdalena Gwizdoń, Weronika Nowakowska-Ziemniak i kpr. Krystyna Guzik zajęły 13. miejsce w rywalizacji sztafet podczas biatlonowych mistrzostw świata w fińskim Kontiolahti. Polki prowadziły do trzeciego z ośmiu strzelań. Katastrofalne strzelanie Gwizdoń pozbawiło nasze biatlonistki szans na medal. Triumfowały Niemki przed Francuzkami i Włoszkami.


Polki objęły prowadzenie po drugim strzelaniu na pierwszej zmianie. Monika Hojnisz bardzo dobrze strzelała i biegła. Była bezbłędna na strzelnicy i nie musiała dobierać ani jednego naboju. Hojnisz utrzymała pierwszą pozycję do strefy zmian. St. szer. Magdalena Gwizdoń wybiegła na trasę 0,4 s przed Rosjanką. Trzecie miejsce zajmowała sztafeta amerykańska (Amerykanka traciła do Polki 3,7 s), czwarte włoska (4,9 s), piąte francuska (7,5 s), a szóste niemiecka (12,5 s). Dopiero na 12. pozycji były – typowane do zwycięstwa – Czeszki. Gabriela Soukalova wybiegła 26,4 s za Gwizdoń.

Biegnąca na drugiej zmianie w polskiej sztafecie st. szer. Magdalena Gwizdoń utrzymała pierwsze miejsce tylko na dobiegu do strzelnicy. Jedynie Włoszka dotrzymała Polce kroku. Pozostałe biatlonistki traciły do liderek kilkanaście metrów. Po trzecim strzelaniu sytuacja w klasyfikacji uległa jednak dużym zmianom. Po słabym strzelaniu Magdaleny Gwizdoń polska sztafeta wypadły z gry o medale. Najstarsza z naszych biatlonistek biegała karną rundę i wybiegła na trasę na trzynastej pozycji. Do prowadzącej Darii Virolajnen z Rosji traciła 49,9 s. Drugie miejsce zajmowała Włoszka (z Rosjanką przegrywała o 2,8 s), trzecie Rumunka (14,5 s), czwarte Czeszka (16,0 s), a piąte Niemka (17,8 s). Niestety, Magdalena Gwizdoń jeszcze gorzej strzelała z pozycji stojącej niż leżącej. Polka musiała biegać dodatkowe 300 m i z „karnego ogródka” wybiegła na 19. miejscu – dwie minuty za prowadzącą Czeszką Soukalovą.

Na półmetku prowadziły Włoszki przed Czeszkami i Niemkami. Czwarte Francuzki traciły do pierwszej sztafety 23,7 s, a piąte Rosjanki 31,7 s. Trzecia z Polek – Weronika Nowakowska-Ziemniak wybiegła na trasę jako 21. Z prowadzącą Nicole Gontier przegrywała o 2 min 16 s. Nasza srebrna i brązowa medalistka z Kontiolahti po swoim pierwszym strzelaniu wyprowadziła polską sztafetę na 16. pozycję. Jednak nie udało jej się zmniejszyć strat do zawodniczki, która zajmowała pierwsze miejsce. Nowakowska-Ziemniak do prowadzącej Niemki Vanessy Hinz traciła 2 min 23,8 s. Po strzelaniu z pozycji stojącej nadal była 16. Pierwszą pozycję utrzymała Hinz. Nowakowska-Ziemniak, która dobierała dwa naboje, przegrywała z Niemką o ponad dwie i pół minuty.

Kapral Krystyna Guzik, która biegła jako ostatnia w polskiej sztafecie, wybiegła na trasę na 15. miejscu - 2 min 43,5 s za prowadzącą Laurą Dahlmeier. Niemka miała pół minuty przewagi nad Rosjanką Jekatieriną Szumiłową. Natomiast trzecia Włoszka Dorothea Wierer traciła do Dahlmeier niespełna minutę. Po siódmym strzelaniu sytuacja na medalowych pozycjach nie uległa zmianie. Szansę na medal straciły faworytki – reprezentantki Czech. Veronika Vitkova biegała dwie karne rundy i biatlonistki zza naszej południowej granicy spadły na 13. lokatę. Polki nadal były 16. Po drugim bezbłędnym strzelaniu kapral Guzik awansowała na 12. pozycję. Jednak na dobiegu do mety wyprzedziła ją jeszcze Amerykanka.

Po ostatnim strzelaniu z medalowej strefy wypadły Rosjanki. Szumiłowa dobierała dwa naboje i spadła na czwartą pozycję. Natomiast na drugie awansowała bezbłędna Marie Dorin Habert. Dahlmeier wybiegła ze strzelnicy z minutą i 22 s przewagi nad goniącą ją Francuzką i Włoszką. Niemka utrzymała przewagę nad rywalkami. Dorin Habert nie dała się zaś wyprzedzić Wierer.


Adam Kołodziejczyk, trener polskiej reprezentacji, ustawił naszą sztafetę tak samo jak w dwóch innych startach w tym sezonie: w zawodach piątej rundy Pucharu Świata w niemieckim Ruhpolding i mistrzostwach Europy w estońskim Otepää. W Niemczech Polki były siódme, a w Estonii czwarte. Do medalu w Otepää zabrakło naszym reprezentantkom 18,5 s. W tym sezonie w zawodach o PŚ Polki najlepiej wypadły w pierwszym starcie w austriackim Hochfilzen. Były tam szóste i biegły w zestawieniu Guzik, Gwizdoń, Nowakowska-Ziemniak, Hojnisz. W Oberhofie i Anterselvie były dziewiąte. Trener Kołodziejczyk eksperymentował ze składem w tych startach. W Oberhofie biegły w składzie: Hojnisz, Nowakowska-Ziemniak, Gwizdoń, Guzik. Natomiast w Anterselvie Gwizdoń zamieniła szer. Karolina Pitoń. Z kolei najgorszy występ Polki (Hojnisz, Pitoń, Nowakowska-Ziemniak, Guzik) zanotowały w ostatnim pucharowym starcie w Oslo, gdzie przed miesiącem zajęły 11. lokatę.

Sztafeta kobiet 4x6 km

1. Niemcy (Franziska Hildebrand, Franziska Preuss, Vanessa Hinz, Laura Dahlmeier) 1 godz. 11 min 54,6 s (0 karnych rund, 6 dobieranych naboi)
2. Francja (Anaïs Bescond, Enora Latuilliere, Justine Braisaz, Marie Dorin Habert) – strata 1 min 0,3 s (1+9)
3. Włochy (Lisa Vittozzi, Karin Oberhofer, Nicole Gontier, Dorothea Wierer) – 1.06,1 (0+9)
4. Rosja – 1.16,8 (0+7)
5. Norwegia – 1.24,6 (0+10)
6. Ukraina – 1.42,5 (1+9)
7. Białoruś – 2.05,8 (1+8)
8. Czechy – 3.11,7 (3+11)

13. Polska – 3,52,3 (3+11).

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~poldek
1426278540
oby tak nie strzelano w naszej armii!
89-C3-D6-57

ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Fabryka dżihadystów
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Pomóżmy bliskim żołnierza
Kampania wyborcza poza armią
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Tu się zadań nie wybiera
F-16 wracają do Polski
Modernizacja bombowców
Kierunek: Afganistan
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
15 lat JFTC
Region Without a Key
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Medale dla uczestników walk w Karbali
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Szef NATO w Warszawie
Targi Air Fair 2019
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Być krok przed Bielikiem
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Zmiana warty na Mazurach
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ich zadanie – zdobyć informację
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Czarna taktyka Agatu
Nowy batalion podhalańczyków
Jihadist Mill
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Uchylone wrota piekieł
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
„Baltic Protector”
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Zmiany w przepisach mundurowych
Obrady Rady Unii Europejskiej
Modernizacja floty powietrznej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Święto specjalsów
Dołącz do zawodowców
Jelcze dla Wisły
Wywiad AK w służbie aliantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO