moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polki przegrały medal na strzelnicy

Monika Hojnisz, st. szer. Magdalena Gwizdoń, Weronika Nowakowska-Ziemniak i kpr. Krystyna Guzik zajęły 13. miejsce w rywalizacji sztafet podczas biatlonowych mistrzostw świata w fińskim Kontiolahti. Polki prowadziły do trzeciego z ośmiu strzelań. Katastrofalne strzelanie Gwizdoń pozbawiło nasze biatlonistki szans na medal. Triumfowały Niemki przed Francuzkami i Włoszkami.


Polki objęły prowadzenie po drugim strzelaniu na pierwszej zmianie. Monika Hojnisz bardzo dobrze strzelała i biegła. Była bezbłędna na strzelnicy i nie musiała dobierać ani jednego naboju. Hojnisz utrzymała pierwszą pozycję do strefy zmian. St. szer. Magdalena Gwizdoń wybiegła na trasę 0,4 s przed Rosjanką. Trzecie miejsce zajmowała sztafeta amerykańska (Amerykanka traciła do Polki 3,7 s), czwarte włoska (4,9 s), piąte francuska (7,5 s), a szóste niemiecka (12,5 s). Dopiero na 12. pozycji były – typowane do zwycięstwa – Czeszki. Gabriela Soukalova wybiegła 26,4 s za Gwizdoń.

Biegnąca na drugiej zmianie w polskiej sztafecie st. szer. Magdalena Gwizdoń utrzymała pierwsze miejsce tylko na dobiegu do strzelnicy. Jedynie Włoszka dotrzymała Polce kroku. Pozostałe biatlonistki traciły do liderek kilkanaście metrów. Po trzecim strzelaniu sytuacja w klasyfikacji uległa jednak dużym zmianom. Po słabym strzelaniu Magdaleny Gwizdoń polska sztafeta wypadły z gry o medale. Najstarsza z naszych biatlonistek biegała karną rundę i wybiegła na trasę na trzynastej pozycji. Do prowadzącej Darii Virolajnen z Rosji traciła 49,9 s. Drugie miejsce zajmowała Włoszka (z Rosjanką przegrywała o 2,8 s), trzecie Rumunka (14,5 s), czwarte Czeszka (16,0 s), a piąte Niemka (17,8 s). Niestety, Magdalena Gwizdoń jeszcze gorzej strzelała z pozycji stojącej niż leżącej. Polka musiała biegać dodatkowe 300 m i z „karnego ogródka” wybiegła na 19. miejscu – dwie minuty za prowadzącą Czeszką Soukalovą.

Na półmetku prowadziły Włoszki przed Czeszkami i Niemkami. Czwarte Francuzki traciły do pierwszej sztafety 23,7 s, a piąte Rosjanki 31,7 s. Trzecia z Polek – Weronika Nowakowska-Ziemniak wybiegła na trasę jako 21. Z prowadzącą Nicole Gontier przegrywała o 2 min 16 s. Nasza srebrna i brązowa medalistka z Kontiolahti po swoim pierwszym strzelaniu wyprowadziła polską sztafetę na 16. pozycję. Jednak nie udało jej się zmniejszyć strat do zawodniczki, która zajmowała pierwsze miejsce. Nowakowska-Ziemniak do prowadzącej Niemki Vanessy Hinz traciła 2 min 23,8 s. Po strzelaniu z pozycji stojącej nadal była 16. Pierwszą pozycję utrzymała Hinz. Nowakowska-Ziemniak, która dobierała dwa naboje, przegrywała z Niemką o ponad dwie i pół minuty.

Kapral Krystyna Guzik, która biegła jako ostatnia w polskiej sztafecie, wybiegła na trasę na 15. miejscu - 2 min 43,5 s za prowadzącą Laurą Dahlmeier. Niemka miała pół minuty przewagi nad Rosjanką Jekatieriną Szumiłową. Natomiast trzecia Włoszka Dorothea Wierer traciła do Dahlmeier niespełna minutę. Po siódmym strzelaniu sytuacja na medalowych pozycjach nie uległa zmianie. Szansę na medal straciły faworytki – reprezentantki Czech. Veronika Vitkova biegała dwie karne rundy i biatlonistki zza naszej południowej granicy spadły na 13. lokatę. Polki nadal były 16. Po drugim bezbłędnym strzelaniu kapral Guzik awansowała na 12. pozycję. Jednak na dobiegu do mety wyprzedziła ją jeszcze Amerykanka.

Po ostatnim strzelaniu z medalowej strefy wypadły Rosjanki. Szumiłowa dobierała dwa naboje i spadła na czwartą pozycję. Natomiast na drugie awansowała bezbłędna Marie Dorin Habert. Dahlmeier wybiegła ze strzelnicy z minutą i 22 s przewagi nad goniącą ją Francuzką i Włoszką. Niemka utrzymała przewagę nad rywalkami. Dorin Habert nie dała się zaś wyprzedzić Wierer.


Adam Kołodziejczyk, trener polskiej reprezentacji, ustawił naszą sztafetę tak samo jak w dwóch innych startach w tym sezonie: w zawodach piątej rundy Pucharu Świata w niemieckim Ruhpolding i mistrzostwach Europy w estońskim Otepää. W Niemczech Polki były siódme, a w Estonii czwarte. Do medalu w Otepää zabrakło naszym reprezentantkom 18,5 s. W tym sezonie w zawodach o PŚ Polki najlepiej wypadły w pierwszym starcie w austriackim Hochfilzen. Były tam szóste i biegły w zestawieniu Guzik, Gwizdoń, Nowakowska-Ziemniak, Hojnisz. W Oberhofie i Anterselvie były dziewiąte. Trener Kołodziejczyk eksperymentował ze składem w tych startach. W Oberhofie biegły w składzie: Hojnisz, Nowakowska-Ziemniak, Gwizdoń, Guzik. Natomiast w Anterselvie Gwizdoń zamieniła szer. Karolina Pitoń. Z kolei najgorszy występ Polki (Hojnisz, Pitoń, Nowakowska-Ziemniak, Guzik) zanotowały w ostatnim pucharowym starcie w Oslo, gdzie przed miesiącem zajęły 11. lokatę.

Sztafeta kobiet 4x6 km

1. Niemcy (Franziska Hildebrand, Franziska Preuss, Vanessa Hinz, Laura Dahlmeier) 1 godz. 11 min 54,6 s (0 karnych rund, 6 dobieranych naboi)
2. Francja (Anaïs Bescond, Enora Latuilliere, Justine Braisaz, Marie Dorin Habert) – strata 1 min 0,3 s (1+9)
3. Włochy (Lisa Vittozzi, Karin Oberhofer, Nicole Gontier, Dorothea Wierer) – 1.06,1 (0+9)
4. Rosja – 1.16,8 (0+7)
5. Norwegia – 1.24,6 (0+10)
6. Ukraina – 1.42,5 (1+9)
7. Białoruś – 2.05,8 (1+8)
8. Czechy – 3.11,7 (3+11)

13. Polska – 3,52,3 (3+11).

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~poldek
1426278540
oby tak nie strzelano w naszej armii!
89-C3-D6-57

Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Śladami Pierwszej Pancernej
„Pułaski” wrócił do kraju
A Wave of Alliances
A Torn Subcontinent
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Najpierw „Sonda”, później promocja
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Warszawa walczy, wracamy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Świętuj z wojskiem na piknikach!
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Jedna misja, jeden zespół
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Sprawdzają Brutusa
Zielonka dla Patriotów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Cienka niebieska linia
Przez krew zdobyty Śląsk
Wielofunkcyjny scyzoryk
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Kolejne NUR-y do modernizacji
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
High Confidence Operations
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spełniliśmy swój obowiązek
Śląskie obchody wojskowego święta
Desant z transportowca-giganta
Wojna wywiadów
Rozpoczynamy nową erę
Wozy amunicyjne do Raków
Morska Bryza w pobliżu Krymu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Irańskie szachy
Amerykańska przyszłość WZL
Rivalry on Closed Sea
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO