moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas ćwiczeń

Pod względem liczby ćwiczeń z sojusznikami ubiegły rok był rekordowy – mówił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Do Polski przyjechali żołnierze z kilkunastu państw NATO. Odbyło się ponad 100 szkoleń, w tym 24 międzynarodowe. Polscy żołnierze wzięli udział w 35 ćwiczeniach zagranicznych.


Serię międzynarodowych szkoleń rozpoczęli wiosną amerykańscy wojskowi. W ramach Airborne Detachment na poligonie w Drawsku Pomorskim przeszła szkolenie 6 Brygada Powietrznodesantowa razem z amerykańską 173 Brygadą Powietrznodesantową. Do polsko-amerykańskiego ćwiczenia dołączyli także Kanadyjczycy. Żołnierze szkolili się w działaniach typowych dla wojsk powietrznodesantowych.

Jesienią spadochroniarzy na poligonach zastąpili pancerniacy. Do Polski przyjechało kilkuset amerykańskich czołgistów z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Teksasu. W pole wyjechały czołgi Abrams, transportery Bradley oraz bojowe wozy piechoty z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Na polskich poligonach byli także Brytyjczycy, głównie z 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. Razem z tysiącem pancerniaków z Wielkiej Brytanii na manewry „Black Eagle” do Polski przyjechały czołgi Challenger 2, bojowe wozy piechoty Warrior. W szkoleniu wzięły udział bataliony 10 Brygady Kawalerii Pancernej wyposażone w czołgi Leopard 2A4.

– Rok 2014 pod względem liczby ćwiczeń z sojusznikami jest absolutnie rekordowy. Jednostki wojsk specjalnych nie schodzą z poligonów, od wiosny na poligonach są też nieustannie wojska aeromobilne. Nasi lotnicy trenują także w powietrzu z Amerykanami, Francuzami, Holendrami – mówił w jednym z wywiadów gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny RSZ.

Szkolili się m.in. piloci dyżurujący w NATO-wskiej misji Balic Air Policing. Polacy ćwiczyli ze stacjonującymi w Malborku pilotami z Francji i Holandii. Regularnie odbywały się także powietrzne ćwiczenia polskich i amerykańskich pilotów F-16 oraz lotników transportowych. W ramach Aviation Detachment w Polce przebywało w ubiegłym roku ok. 500 żołnierzy amerykańskich.

Do najważniejszych ćwiczeń wojskowych 2014 roku zalicza się także manewry „Noble Sword-14”. Przez trzy tygodnie na poligonach w Polsce i na Litwie szkoliło się 1700 żołnierzy sił specjalnych z 15 państw członkowskich Sojuszu.

Sojusznicy wsparli także manewry „Anakonda-14”. We wrześniu do blisko 12 tysięcy polskich żołnierzy dołączyło kilkuset wojskowych z ośmiu państw sojuszniczych.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: arch. US Army

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko ma ofertę dla cywili
 
Kolejne Groty dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brawurowe zagony motorowe
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Współzawodnictwo rozwija
F-16 kończą misję w Estonii
Groty z granatnikiem
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Zbiegowie z innego świata
Rakiety z Mesko w F-35
Laserowa artyleria US Army
Kraby w Bolesławcu
Informacja Prasowa
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie porty bardziej otwarte
Fordy, a nie Nissany
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Przysięga podkarpackich terytorialsów
PGZ będzie obecna na MSPO
Ochotnicy na ratunek
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Weterani znów staną na macie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Powstaną kolejne strzelnice
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda jedzie do USA
Testament Polski Walczącej
Żołnierze w sztafecie pomocy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ułańska szarża
16 sekund Liberatora
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO