moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas ćwiczeń

Pod względem liczby ćwiczeń z sojusznikami ubiegły rok był rekordowy – mówił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Do Polski przyjechali żołnierze z kilkunastu państw NATO. Odbyło się ponad 100 szkoleń, w tym 24 międzynarodowe. Polscy żołnierze wzięli udział w 35 ćwiczeniach zagranicznych.


Serię międzynarodowych szkoleń rozpoczęli wiosną amerykańscy wojskowi. W ramach Airborne Detachment na poligonie w Drawsku Pomorskim przeszła szkolenie 6 Brygada Powietrznodesantowa razem z amerykańską 173 Brygadą Powietrznodesantową. Do polsko-amerykańskiego ćwiczenia dołączyli także Kanadyjczycy. Żołnierze szkolili się w działaniach typowych dla wojsk powietrznodesantowych.

Jesienią spadochroniarzy na poligonach zastąpili pancerniacy. Do Polski przyjechało kilkuset amerykańskich czołgistów z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Teksasu. W pole wyjechały czołgi Abrams, transportery Bradley oraz bojowe wozy piechoty z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Na polskich poligonach byli także Brytyjczycy, głównie z 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. Razem z tysiącem pancerniaków z Wielkiej Brytanii na manewry „Black Eagle” do Polski przyjechały czołgi Challenger 2, bojowe wozy piechoty Warrior. W szkoleniu wzięły udział bataliony 10 Brygady Kawalerii Pancernej wyposażone w czołgi Leopard 2A4.

– Rok 2014 pod względem liczby ćwiczeń z sojusznikami jest absolutnie rekordowy. Jednostki wojsk specjalnych nie schodzą z poligonów, od wiosny na poligonach są też nieustannie wojska aeromobilne. Nasi lotnicy trenują także w powietrzu z Amerykanami, Francuzami, Holendrami – mówił w jednym z wywiadów gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny RSZ.

Szkolili się m.in. piloci dyżurujący w NATO-wskiej misji Balic Air Policing. Polacy ćwiczyli ze stacjonującymi w Malborku pilotami z Francji i Holandii. Regularnie odbywały się także powietrzne ćwiczenia polskich i amerykańskich pilotów F-16 oraz lotników transportowych. W ramach Aviation Detachment w Polce przebywało w ubiegłym roku ok. 500 żołnierzy amerykańskich.

Do najważniejszych ćwiczeń wojskowych 2014 roku zalicza się także manewry „Noble Sword-14”. Przez trzy tygodnie na poligonach w Polsce i na Litwie szkoliło się 1700 żołnierzy sił specjalnych z 15 państw członkowskich Sojuszu.

Sojusznicy wsparli także manewry „Anakonda-14”. We wrześniu do blisko 12 tysięcy polskich żołnierzy dołączyło kilkuset wojskowych z ośmiu państw sojuszniczych.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

MKS

autor zdjęć: arch. US Army

dodaj komentarz

komentarze


Polscy weterani i książę Harry
 
Walka i dyplomacja
Chorwacki test polskich kadetów
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Samochód do desantowania
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Brawurowa ucieczka „Orła”
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Górale” zdobywają miasto
Selekcja w pigułce
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Modernizacja starów 266
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Groźny jak Tallboy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stalin czekał i kalkulował
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Oko na Europę
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polska nie pozostanie osamotniona
Agresja sowieckiego kolosa
Polscy nurkowie na Islandii
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Z maratonu programowania do wojska
Modernizacja Sokołów
Wojsko wraca do Łomży
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Umowa na Feniksy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Rozpoczynamy nową erę
Thin Blue Line
Dead to the World
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iranian Chess Game
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Festiwal Orkiestr w Mundurach
GROM Challenge
Pamięć o tragedii
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowy wiceminister w MON
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowa misja i nowy sprzęt
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Terytorialsi na wysokościach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO