moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy

W 2014 roku marynarce wojennej wyrosły kolejne „Polskie kły”. W grudniu podpisany został kontrakt na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Jednostka uzbrojona będzie w pociski NSM klasy ziemia–woda o zasięgu dwustu kilometrów. Wejdzie on w skład Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.


Produkowane przez firmę Konsgberg rakiety Naval Strike Missile – NSM – ważą ponad czterysta kilogramów i mają cztery metry długości, 70 centymetrów szerokości, a rozpiętość ich skrzydeł w czasie lotu wynosi 1,4 metra.

Pociski, które osiągają prędkość ponad tysiąca kilometrów na godzinę i uzbrojone są w ważącą około sto trzydzieści kilogramów głowicę, mają zasięg około dwustu kilometrów. Układ naprowadzania norweskiej rakiety wykorzystuje zarówno platformę nawigacji bezwładnościowej (inercyjnej), jak i wysokościomierz laserowy, moduł GPS oraz pasywny, działający w podczerwieni system obrazowania. Rakiety opracowane przez Norwegów są obecnie jednymi z najnowocześniejszych pocisków w swojej klasie.

W 2008 roku Polska stała się pierwszym zagranicznym użytkownikiem rakiet NSM. W ramach podpisanego wówczas kontraktu zamówiliśmy Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy składający się z: sześciu wyrzutni rakietowych (po cztery pociski każda), sześciu wozów kierowania uzbrojeniem, trzech mobilnych centrów łączności, trzech wozów dowodzenia, dwóch samochodów transportowo-załadowczych, dwóch stacji radiolokacyjnych TRS-15C oraz warsztatu specjalistycznego.

W 2013 roku Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, zapowiedział, że w ramach wzmacniania rakietowego potencjału odstraszania kupimy drugi dywizjon rakietowy. Umowa w tej sprawie podpisana została w grudniu 2014 roku.

Odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia wiceminister Czesław Mroczek podkreślał wówczas, że rozmowy handlowe z norweską firmą nie należały do łatwych. – Były trudne, ponieważ oczekiwaliśmy poważnego transferu technologii z punktu widzenia zbudowania, ale też utrzymania w gotowości bojowej całego systemu – powiedział i podkreślił, że polskiej stronie udało się wynegocjować „satysfakcjonujący zakres offsetu”.

– Umowa przewiduje utworzenie w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce centrum serwisowania rakiet NSM, które będzie docelowo dysponować zdolnościami obsługowo-naprawczymi umożliwiającymi prowadzenie serwisowania, naprawy i sprawdzenie kierowanych pocisków rakietowych NSM – podkreślał minister Mroczek.

Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy ma trafić do armii w 2018 roku i wejdzie w skład Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic, która powstała 1 stycznia 2015 roku na bazie 1 NDR.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
For the Right Cause
Pretorianie na Mazurach
Stulatka hydrografia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Nauka zimowego pływania
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Symulatory strzelań Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
JWK z odznaką pamiątkową
Militaria na Zamku Królewskim
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Iran uderza w USA
Ważka bliżej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defense Without Politics
„Bolko” w służbie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Własne interesy Europy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
We Are All Darfur
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Obradowała Rada Gabinetowa
Śmierć bohatera
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Security Game
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
They Train Together, They Fight Together
Rywalizacja strzelców wyborowych
Podziemna potęga
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Chciałem walczyć z Niemcami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał Iranu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO