moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy

W 2014 roku marynarce wojennej wyrosły kolejne „Polskie kły”. W grudniu podpisany został kontrakt na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Jednostka uzbrojona będzie w pociski NSM klasy ziemia–woda o zasięgu dwustu kilometrów. Wejdzie on w skład Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.


Produkowane przez firmę Konsgberg rakiety Naval Strike Missile – NSM – ważą ponad czterysta kilogramów i mają cztery metry długości, 70 centymetrów szerokości, a rozpiętość ich skrzydeł w czasie lotu wynosi 1,4 metra.

Pociski, które osiągają prędkość ponad tysiąca kilometrów na godzinę i uzbrojone są w ważącą około sto trzydzieści kilogramów głowicę, mają zasięg około dwustu kilometrów. Układ naprowadzania norweskiej rakiety wykorzystuje zarówno platformę nawigacji bezwładnościowej (inercyjnej), jak i wysokościomierz laserowy, moduł GPS oraz pasywny, działający w podczerwieni system obrazowania. Rakiety opracowane przez Norwegów są obecnie jednymi z najnowocześniejszych pocisków w swojej klasie.

W 2008 roku Polska stała się pierwszym zagranicznym użytkownikiem rakiet NSM. W ramach podpisanego wówczas kontraktu zamówiliśmy Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy składający się z: sześciu wyrzutni rakietowych (po cztery pociski każda), sześciu wozów kierowania uzbrojeniem, trzech mobilnych centrów łączności, trzech wozów dowodzenia, dwóch samochodów transportowo-załadowczych, dwóch stacji radiolokacyjnych TRS-15C oraz warsztatu specjalistycznego.

W 2013 roku Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, zapowiedział, że w ramach wzmacniania rakietowego potencjału odstraszania kupimy drugi dywizjon rakietowy. Umowa w tej sprawie podpisana została w grudniu 2014 roku.

Odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia wiceminister Czesław Mroczek podkreślał wówczas, że rozmowy handlowe z norweską firmą nie należały do łatwych. – Były trudne, ponieważ oczekiwaliśmy poważnego transferu technologii z punktu widzenia zbudowania, ale też utrzymania w gotowości bojowej całego systemu – powiedział i podkreślił, że polskiej stronie udało się wynegocjować „satysfakcjonujący zakres offsetu”.

– Umowa przewiduje utworzenie w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce centrum serwisowania rakiet NSM, które będzie docelowo dysponować zdolnościami obsługowo-naprawczymi umożliwiającymi prowadzenie serwisowania, naprawy i sprawdzenie kierowanych pocisków rakietowych NSM – podkreślał minister Mroczek.

Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy ma trafić do armii w 2018 roku i wejdzie w skład Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic, która powstała 1 stycznia 2015 roku na bazie 1 NDR.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
 
Wędrówka dla Dwóch Serc
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Irańskie szachy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wielofunkcyjny scyzoryk
Bohaterowie jadą na wakacje
Strzelać nauczyłem się sam
Od sojusznika do kata
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szukamy następcy Herculesa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Preselekcja u komandosów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
High Confidence Operations
Spełniliśmy swój obowiązek
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wojsko wróciło do Lublina
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zielonka dla Patriotów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Torn Subcontinent
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
A Wave of Alliances
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wojna wywiadów
Brunatno-czerwona zmowa
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Pułaski” wrócił do kraju
Przez krew zdobyty Śląsk
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Desant z transportowca-giganta
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO