moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podziękowanie dla bohaterów z Afganistanu

Publikacje są ukłonem w stronę weteranów i ich rodzin, a przede wszystkim wobec setek rannych oraz 45 osób, które oddały w Afganistanie życie – podkreślał generał Bogusław Pacek podczas promocji nowych książek i filmów poświęconych misji polskiej armii w tym kraju.

– Dziś trzeba mówić nie tylko o kombatantach II wojny, ale też o najnowszej historii, do której zalicza się misja w Afganistanie, gdzie polscy żołnierze wykonali swoje zadanie na ocenę celującą – mówił gen. dyw. rez. prof. Bogusław Pacek, pełnomocnik MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych, podczas wykładu dotyczącego operacji w tym kraju.

Poświęcenie i profesjonalizm

REKLAMA

Spotkanie zorganizowane przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa poświęcone było promocji dwóch nowych książek dotyczących afgańskiej misji. Autorem jednej z nich „Polscy żołnierze w Afganistanie 2002–2014” jest gen. Pacek. – Publikacja jest ukłonem w stronę weteranów i ich rodzin, a przede wszystkim wobec tych 45 bohaterów, którzy oddali tam życie – powiedział.

Podczas 13 lat misji służyło na niej ponad 28 tysięcy polskich żołnierzy. – O każdym z nich mogłaby powstać osobna opowieść. Wszyscy zasługują na szacunek za swoje poświęcenie i profesjonalizm – dodał Bogusław Pacek. Pisze o tym też we wstępie do książki minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak: „Pomimo skrajnej trudności nasi żołnierze profesjonalnie wykonali najbardziej skomplikowane operacje wojskowe w Afganistanie.”

Publikacja wydana przez resort obrony składa się z informacji o Afganistanie i misji polskiego kontyngentu wojskowego oraz relacji kilkudziesięciu służących tam żołnierzy i cywilów.

Wykład gen. Packa był pierwszym z cyklu spotkań autorskich organizowanych przez Centrum Weterana i poświęconych publikacjom dotyczącym misji. – Operacja pod Hindukuszem była jednym z najtrudniejszych sprawdzianów polskiej armii i pozostanie na zawsze w pamięci weteranów i ich rodzin – podkreślał ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum i pierwszy polski żołnierz ranny w Afganistanie.

Drugą promowaną pozycją był album Magdaleny Rochnowskiej, fotografa i dyrektora Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej. Książka „Polscy żołnierze w Afganistanie” powstała jako efekt dwutygodniowego pobytu autorki na XIII zmianie. – Składa się z ponad 200 zdjęć zrobionych w bazach Warrior, Ghazni, Bagram oraz w Kabulu – mówiła Magdalena Rochnowska.

Spotkanie było też okazją do obejrzenia dwóch 20-minutowych filmów dokumentalnych. Pierwszy – „Atak na bazę” zrealizował Leszek Wieliczko, dziennikarz programu „Nasza armia”. Obraz opowiada o ataku talibów na bazę Ghazni 28 sierpnia 2013 r., w którym kilkunastu naszych żołnierzy zostało rannych, zginął też amerykański żołnierz.

Drugi dokument „Złoty patrol” autorstwa st. chor. sztab. Adama Roika z zespołu reporterskiego Combat Camera Dowództwa Operacyjnego RSZ pokazuje dzień służby jednego z polskich patroli. – Książki i filmy służą zachowaniu pamięci o operacji, a szczególnie o tych, którzy podczas niej oddali życie – powiedział płk Stępień. Filmy dostępne są na płytach dołączanych do obu książek.

Album fotograficzny wydał Dom Wydawniczy Bellona i można go kupić w księgarniach. Książka gen. Packa na razie rozdawana jest głównie weteranom z dołączonym listem ministra Siemoniaka. – Z wyrazami najwyższego uznania i szacunku, w podziękowaniu za wykazany nadzwyczajny profesjonalizm – napisał szef MON. Pozycja będzie także powszechnie dostępna po wydaniu jej przez Bellonę w cyklu „Biblioteka Wiedzy Wojskowej”.

Polskie zaangażowanie w Afganistanie rozpoczęło się w marcu 2002 r. na prośbę Stanów Zjednoczonych. Jako pierwszy na misję „Enduring Freedom” pojechał 100-osobowy kontyngent, głównie żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistycy i komandosi GROM. 25 kwietnia 2007 r. operację przejęła NATO-wska misja ISAF. Od początku zaangażowania Polski w Afganistanie służbę w tym kraju pełniło ponad 28 tysięcy żołnierzy. Misja zakończyła się pod koniec grudnia 2014 roku. Podczas jej trwania zginęło 43 polskich żołnierzy i 2 pracowników wojska. 382 osób zostało rannych. Od stycznia tego roku pod Hindukuszem trwa operacja szkoleniowo-doradcza NATO „Resolute Support”. Polska wysłała na nią 150 żołnierzy, których zadaniem jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
 
Tak się zostaje prymusem
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Super Warrior w GROM-ie
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Bon turystyczny także w wojsku
Kierunek: misja
Druga kadencja prezydenta Dudy
Polskie porty bardziej otwarte
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chemicy do zadań specjalnych
Skok na głęboką wodę
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Sprawdzony sojusznik
Świętuj z żołnierzami
Amerykanie znów w Drawsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Dla odważnych i walecznych
Strzelnice dla terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Ukraiński kurs na Zachód
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szarża „Hallerczyka”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trwała odporność terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO