moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Monachium o Ukrainie

Konflikt na Ukrainie i niemiecko-francuska misja, która ma doprowadzić do jego zakończenia to główny temat 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyło 20 szefów państw oraz 60 ministrów obrony i spraw zagranicznych. Polskę reprezentował m.in. Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.


Szef polskiego  MON podkreślił, że „dobrze życzy” misji zorganizowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Fracois Hollanda, choć Polska nie ma z nią nic wspólnego. – Chodzi o to, żeby był pokój i żeby została zachowana integralność Ukrainy oraz jej stabilna przyszłość – podkreślał w Monachium polski wicepremier. Odniósł się też do dyskutowanej ostatnio w Europie kwestii dostawy broni na Ukrainę. – Polska stoi na stanowisku, że od kiedy nie ma embarga, czyli od lipca zeszłego roku, jesteśmy gotowi, by nasz przemysł obronny współpracował z Ukrainą – zaznaczył Siemoniak.

Na wschodzie Ukrainy od miesięcy trwają ciężkie walki. Prorosyjscy separatyści atakują między innymi Mariupol i prą w stronę anektowanego przez Moskwę Krymu. W ostatnich dniach przywódcy Niemiec i Francji wystąpili z misją, która ma zakończyć konflikt. – To jedna z ostatnich szans na pokój – podkreślał prezydent Francois Hollande. Wraz z kanclerz Merkel w czwartek spotkali się w Kijowie z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką, zaś w piątek pojechali do Moskwy na rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Jutro ma dojść do telefonicznych konsultacji wszystkich czterech polityków.

Uczestnicy rozmów oficjalnie nie mówią o propozycjach, które podczas nich padły. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że miałyby one dotyczyć wprowadzenia w życie postanowień z Mińska. We wrześniu przywódcy skonfliktowanych państw i mediatorzy ustalili między innymi, że na wschodzie Ukrainy dojdzie do zawieszenia broni, zostaną stamtąd wycofane nielegalne formacje zbrojne, pomiędzy walczącymi powstanie strefa buforowa bez ciężkiej broni, zaś ukraińsko-rosyjską granicę zaczną monitorować przedstawiciele OBWE.

– Pokojowe propozycje kanclerz Niemiec i prezydenta Francji mogłyby zadziałać – przyznał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W podobnym tonie o ostatnich rozmowach wypowiedzieli się też przedstawiciele Kremla. – Mój kraj nie zamierza z nikim prowadzić wojny – zapewniał prezydent Rosji Władimir Putin.

Ale już podczas dzisiejszej konferencji w Monachium rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow ostro zaatakował Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Pierwszych oskarżył o wywołanie konfliktu na Ukrainie i obsesję związaną z budową w Europie tarczy antyrakietowej, drugim zarzucił, że przygotowując umowę stowarzyszeniową z Kijowem zignorowali interesy Rosji.

Tymczasem wiceprezydent USA, Joe Biden podczas monachijskiej konferencji podkreślał, że jego kraj również opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie, ale jednocześnie przyznał, że kraj ten ma prawo bronić się przed Rosją. – Prezydent Putin zbyt wiele razy obiecywał pokój, a zamiast tego posyłał czołgi, wojsko i broń – mówił Biden.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to największe na świecie spotkanie polityków zajmujących się sprawami wojska, bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego. Bierze w niej udział 20 szefów państw oraz 60 ministrów obrony i spraw zagranicznych ze wszystkich kontynentów. Podczas wizyty w Niemczech wicepremier Siemoniak spotkał się między innymi z Dowódcą Obrony Powietrznej i Przeciwlotniczej NATO gen. pil. Frankiem Gorencem oraz sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem.

Źródło: PAP, IAR, reuters.com, bbc.com

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: www.securityconference.de

dodaj komentarz

komentarze

~Wanka wstańka
1423345560
Już raz czechosłowację sprzedali to teraz pora na ukainę liczy się g-8 a nie jakaś tam ukraina czy nawet polska...,sarkozy to francuz a w 39 przecież powiedzieli ze nie będą walczyć za Gdańsk a dzisiaj za Kijów...Zenada
D9-B5-DC-CE
~Katol
1423332420
. ...ach ta monachijska tradycja w "rozwiązywaniu" agresji zbrojnej .. .
DE-35-80-FA

Rescue Like You Would in a War
 
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Iranian Chess Game
Cienka niebieska linia
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Osa na patrole
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Na strzelnicy w szczytnym celu
Wyjątkowa operacja minerów
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Nowy wiceminister w MON
W drodze po zwycięstwo
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rozmowy z diabłem
Włochy też chcą Tempesta
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Elektroniczna szkoła jazdy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wojskowe „M” dla żołnierzy
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Dwa złote medale dla lekkoatletów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wojskowe szkolenie dla studentów
Thin Blue Line
Life After Service
Rozpoczynamy nową erę
68W Means Lifesaver
Wsparcie dla saperów
Raki strzelały na Bałkanach
Trening medyczny przed misją
Kolejne Raki dla wojska
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
68W znaczy ratownik
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Warto czytać Matuszewskiego
Wabik z WAT-u
Niechciany traktat
Rapują zapraszając do WOT
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Jani, Miraculously Saved
Wojownicy na Kruczych Skałach
Gavia na Atlantyku
Wierny Polsce
Żołnierze w drodze na misję w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO