moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Monachium o Ukrainie

Konflikt na Ukrainie i niemiecko-francuska misja, która ma doprowadzić do jego zakończenia to główny temat 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyło 20 szefów państw oraz 60 ministrów obrony i spraw zagranicznych. Polskę reprezentował m.in. Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.


Szef polskiego  MON podkreślił, że „dobrze życzy” misji zorganizowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Fracois Hollanda, choć Polska nie ma z nią nic wspólnego. – Chodzi o to, żeby był pokój i żeby została zachowana integralność Ukrainy oraz jej stabilna przyszłość – podkreślał w Monachium polski wicepremier. Odniósł się też do dyskutowanej ostatnio w Europie kwestii dostawy broni na Ukrainę. – Polska stoi na stanowisku, że od kiedy nie ma embarga, czyli od lipca zeszłego roku, jesteśmy gotowi, by nasz przemysł obronny współpracował z Ukrainą – zaznaczył Siemoniak.

Na wschodzie Ukrainy od miesięcy trwają ciężkie walki. Prorosyjscy separatyści atakują między innymi Mariupol i prą w stronę anektowanego przez Moskwę Krymu. W ostatnich dniach przywódcy Niemiec i Francji wystąpili z misją, która ma zakończyć konflikt. – To jedna z ostatnich szans na pokój – podkreślał prezydent Francois Hollande. Wraz z kanclerz Merkel w czwartek spotkali się w Kijowie z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką, zaś w piątek pojechali do Moskwy na rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Jutro ma dojść do telefonicznych konsultacji wszystkich czterech polityków.

Uczestnicy rozmów oficjalnie nie mówią o propozycjach, które podczas nich padły. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że miałyby one dotyczyć wprowadzenia w życie postanowień z Mińska. We wrześniu przywódcy skonfliktowanych państw i mediatorzy ustalili między innymi, że na wschodzie Ukrainy dojdzie do zawieszenia broni, zostaną stamtąd wycofane nielegalne formacje zbrojne, pomiędzy walczącymi powstanie strefa buforowa bez ciężkiej broni, zaś ukraińsko-rosyjską granicę zaczną monitorować przedstawiciele OBWE.

REKLAMA

– Pokojowe propozycje kanclerz Niemiec i prezydenta Francji mogłyby zadziałać – przyznał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W podobnym tonie o ostatnich rozmowach wypowiedzieli się też przedstawiciele Kremla. – Mój kraj nie zamierza z nikim prowadzić wojny – zapewniał prezydent Rosji Władimir Putin.

Ale już podczas dzisiejszej konferencji w Monachium rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow ostro zaatakował Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Pierwszych oskarżył o wywołanie konfliktu na Ukrainie i obsesję związaną z budową w Europie tarczy antyrakietowej, drugim zarzucił, że przygotowując umowę stowarzyszeniową z Kijowem zignorowali interesy Rosji.

Tymczasem wiceprezydent USA, Joe Biden podczas monachijskiej konferencji podkreślał, że jego kraj również opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie, ale jednocześnie przyznał, że kraj ten ma prawo bronić się przed Rosją. – Prezydent Putin zbyt wiele razy obiecywał pokój, a zamiast tego posyłał czołgi, wojsko i broń – mówił Biden.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to największe na świecie spotkanie polityków zajmujących się sprawami wojska, bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego. Bierze w niej udział 20 szefów państw oraz 60 ministrów obrony i spraw zagranicznych ze wszystkich kontynentów. Podczas wizyty w Niemczech wicepremier Siemoniak spotkał się między innymi z Dowódcą Obrony Powietrznej i Przeciwlotniczej NATO gen. pil. Frankiem Gorencem oraz sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem.

Źródło: PAP, IAR, reuters.com, bbc.com

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: www.securityconference.de

dodaj komentarz

komentarze

~Wanka wstańka
1423345560
Już raz czechosłowację sprzedali to teraz pora na ukainę liczy się g-8 a nie jakaś tam ukraina czy nawet polska...,sarkozy to francuz a w 39 przecież powiedzieli ze nie będą walczyć za Gdańsk a dzisiaj za Kijów...Zenada
D9-B5-DC-CE
~Katol
1423332420
. ...ach ta monachijska tradycja w "rozwiązywaniu" agresji zbrojnej .. .
DE-35-80-FA

Amerykanie odmładzają F-16
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Strzelnice dla terytorialsów
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na misjach święta inne niż zwykle
Chwała powstańcom
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Galicyjskie przesilenie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wojsko przeciw wirusowi
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Układy ze skazą
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Skok na głęboką wodę
Bridge to Cooperation
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Sześć minut w zawisie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek: misja
Kurs dla saperskich ekspertów
Lato z czerwonym terrorem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
Wymiana podwodnych doświadczeń
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Szturmani nie boją się ognia
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
PGZ będzie obecna na MSPO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polsko-amerykańska współpraca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO