moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chcą być podoficerami w Siłach Rezerwowych

Najpierw przez trzy miesiące będą poznawać podstawy wojskowości. Potem czas na specjalizację: zmechanizowaną, łączności lub artylerii. A to jeszcze nie wszystko – będą też musieli nauczyć się dowodzenia. W Poznaniu 25 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do korpusu podoficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych.


Do poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych przyjechali ochotnicy z całej Polski. – Spotkali się z lekarzem, psychologiem, dostali mundury. Potem wszyscy zostali zakwaterowani na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy uczelni.

To właśnie w Centrum, a dokładnie w Ośrodku Szkolenia Podstawowego kadeci spędzą najbliższe tygodnie. – Bardzo się cieszę, że udało mi się dostać do służby przygotowawczej. Zainteresowanie było bardzo duże, o jedno miejsce ubiegało się kilkanaście osób – mówi Grzegorz Sobolewski z Ustki, który ukończył studia o kierunku elektronika i telekomunikacja.

Dodaje, że komisję mógł przekonać kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. – Mam na przykład specjalistyczne uprawienia elektryczne, ukończyłem studia z wyróżnieniem, działałem też jako senator Politechniki Koszalińskiej – opowiada.

Marzena Zaremba przyjechała do Poznania z Zambrowa na Podlasiu. – Dokładnie przemyślałam swoją decyzję, jestem zdeterminowana i wierzę, że podołam trudnej służbie – zapewnia.

Pierwszy miesiąc – czas próby

Dwudziestu pięciu ochotników czeka pięć miesięcy intensywnego szkolenia. Na początek przejdą szkolenie ogólnowojskowe. – Z doświadczenia wiem, że najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc. Trzeba przestawić się na zupełnie inny tryb życia, zaaklimatyzować. To czas próby. Niektórym doskwiera rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, dla innych dotkliwe są na przykład ćwiczenia z musztry, które czasem trwają po kilkanaście godzin dziennie – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski, komendant Ośrodka. Oficer w ciągu czterech lat wyszkolił kilka tysięcy ochotników do NSR.

Grzegorz Sobolewski przyznaje, że obawia się, czy kondycyjnie podoła niektórym zajęciom. – Jeszcze kilka lat temu czynnie uprawiałem sport, ostatnio moja aktywność fizyczna jest nieco słabsza. Liczę, że podciągnę się na codziennym wf – mówi.


Kadeci odbędą w sumie ponad 300 godzin zajęć z 20 przedmiotów. Poznają m.in. budowę broni i zasady obchodzenia się z nią, przejdą szkolenie medyczne, saperskie, inżynieryjne, taktyczne i ogniowe. Przygotowano dla nich także zajęcia z obrony przeciwlotniczej i przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ochrony środowiska, wychowania fizycznego.

 – Siedemdziesiąt procent szkolenia poświęcone jest na praktykę, między innymi treningi na strzelnicy czy zajęcia z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego „Śnieżnik”. To właśnie ta cześć szkolenia jest dla ochotników najciekawsza – mówi mjr Wyrzykowski.

Egzaminy i specjalizacje

Trzymiesięczne szkolenie kadeci zakończą pod koniec kwietnia egzaminami. Ich ogólna wiedza żołnierska zostanie sprawdzona podczas testów. Potem na poligonie w Biedrusku będą musieli udowodnić, że potrafią celnie strzelać, czołgać się, nawiązywać łączność, a w przypadku skażenia szybko nałożyć maski przeciwgazowe i odzież ochronną.

Dopiero wtedy będą mogli rozpocząć szkolenie specjalistyczne. 10 osób pozostanie w Poznaniu i szkolić się będzie w specjalności zmechanizowanej. Taka sama grupa ochotników trafi do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (specjalność – łączność), a pięciu pojedzie do centrum w Toruniu. Tam szkolić się będą z działań artylerii. Na tym etapie ochotnicy przejdą też tygodniową praktykę jako dowódcy w jednostkach wojskowych.

Służbę przygotowawczą zakończą pod koniec czerwca. Po zdanych egzaminach chętni będą mogli podpisać kontrakty z NSR. Jak zapewniają oficerowie z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, większość ochotników już dziś deklaruje, że chce wstąpić do armii zawodowej.

Szkolenie do korpusu podoficerskiego NSR odbywa się w Poznaniu po raz drugi. Pierwszy turnus zorganizowano cztery lata temu. W Poznaniu szkoliło się wówczas ponad 45 osób.

W ciągu ostatnich dwóch lat podobne turnusy odbywały się też w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Jednak organizowane były tylko dla studentów. W 2015 roku wojsko w ramach służby przygotowawczej w trzech korpusach (oficerski, podoficerski i szeregowych) zamierza przeszkolić do 6 tysięcy osób.

PG

autor zdjęć: mł. chor. Andrzej Kędzierski

dodaj komentarz

komentarze

~kapral
1423672800
Witam ,czytam i nie mogę uwierzyć w niektóre teksty , po pierwsze do autora artykułu to na pewno nie jest drugi turnus , gdyż jesli pierwszy był 4 lata temu to mój był w maju 2012 czyli ten jest co najmniej 3 , po drugie po zakończonym kursie i zdanych egzaminach zostajesz mianowany na kaprala , co wiąże sie ze znalezieniem nowego stanowiska i nowym kontraktem, gdy już masz nowy kontrakt i stanowisko zaczyna się nie łatwa droga dowódcy drużyny i sztuka dowodzenia.
BC-E1-C0-2D
~ja
1423608180
~~emeryt - wojsko potrzebuje szeregowców do brudniejszej roboty. Wyższe stanowiska zarezerwowane dla... domyśl się.
EB-27-46-85
~wc
1423601760
hmhmh to jakaś dziwna sytuacja przy obecnie dramatycznej sytuacji szer a tu tylko trzy miesiące a gdzie pisanie wniosku i egzaminy wstępne to takie smutne
45-D8-9B-3F
~nike
1423601580
Piszecie o czymś o czym nie macie pojęcia. Ci żołnierze nie zostają kapralami po tym kursie. Poza tym praktycznie w szkole podoficerskiej się nie szkolą a w centrum szkolenia w ośrodku szkolenia podstawowego. Nikomu nie zabierają miejsc.
45-84-3B-00
~emeryt
1423512660
Ja odłożyłem zetke w której się dochrapałem st. szer.. Po zetce służyłem w MSW gdzie doczekałem się st. chor. sztab. . Po przejściu na emeryturę wstąpiłem do NSR , mam pełną wysługę 75% i dalej jestem st. szer NSR -dziwny kraj ta nasza ojczyzna
EE-D3-83-24
~dawid17bg
1423509180
ciezko ta sytuacje komentowac,kurs podoficerski dla NSR, tragedia, a wykfalifikowani specjalisci z siedmio letnim stazem słuzby musza na głowie stawac zeby na taki kurs sie dostac, dramat...
C3-9D-76-A0
~Zbyszek
1423503240
No i właśnie Panie i Panowie dla tego na ma wolnych miejsc na szkoły podoficerskie dla starszych szeregowych którzy są już żołnierzami zawodowymi !!! I muszą odejść po 12 latach. A są wyszkoleni po misjach !! Zapychajcie dalej NSRAMI i wyrzucajcie wyszkolonych żołnierzy. BRAWO !!! Czas na zmiany PO ! Czas odejść.
75-14-5C-CF
~Katol
1423484040
~witek - kiedyś 1 telefon był na jednostce i buty po starszym koledze ...
4B-26-E9-39
~witek
1423477080
Kurcze kiedyś człowiek siedział na kilku paromisięcznych poligonach , 2 lata w MON i bał się dostać "peta" na ramieniu że o "narciarzu" nie wspomnę. Teraz 3 miesiace i już "specjalista". Ciekawym od czego? Noszenia herbatki? Już widzę jak "stare dziadki" wykonują rozkazy smarkuli (na zdjęciu) po 5 miesięcznych "kursach" made in MON ala v-premier Siemoniak. Czy w MON są tacy głupi czy takich udają?
DB-37-29-D0

Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Za wolność naszą i waszą
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Klasy wojskowe po nowemu
Kobieta technikiem pokładowym Casy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Serwis AW101 w Łodzi
Arsenał Iranu
Benemerenti 2020
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Ostatni samochód Marszałka
Beagle dla żołnierzy?
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Przeciw trzem wrogom
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kajak idealny dla komandosa
They Train Together, They Fight Together
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Pomagali z narażeniem życia
Posłowie o sytuacji w Iraku
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kondor wystartował
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misje na dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Nowy wiceminister w MON
Polsko-łotewska „Zima”
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Rekordowy budżet MON
We Are All Darfur
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Następcy Wstęg poszukiwani
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Misja wojownika
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Terytorialsi za oceanem
Iran uderza w USA
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO