moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy na szkoleniu w Karkonoszach

Wspinali się na trzydziestometrowe skały, trenowali zjazdy na linach oraz jumarowanie. Każdego dnia pokonywali kilkadziesiąt kilometrów po górskich szlakach. Na zimowym szkoleniu w Karkonoszach zameldowało się 90 zwiadowców z 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka.

– To pierwsze od kilku lat tak duże zimowe zgrupowanie zwiadowców naszej brygady. Trening wspinaczki i jazda na nartach to również możliwość sprawdzenia się w warunkach odmiennych od tych, w których ćwiczą na co dzień. To była dla nich dobra lekcja – mówi kpt. Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy 15 Brygady Zmechanizowanej.

W kursie wzięło udział 90 żołnierzy. W Karkonosze wyjechali zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 15 Brygady Zmechanizowanej oraz z plutonów rozpoznawczych z 1 i 2 Batalionu Zmechanizowanego i batalionu czołgów. Zgrupowaniem dowodził mjr Tomasz Friske.

REKLAMA

Narciarski debiut

Żołnierze zostali podzieleni na dwie grupy. Ćwiczyli jazdę na nartach, przemierzali górskie szlaki i trenowali wspinaczkę. Popołudniami trenowali walkę wręcz i pływanie. Zajęcia prowadziło pięciu instruktorów 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka oraz instruktorzy z 15 Brygady.

– Większość żołnierzy na nartach jeździła po raz pierwszy, dlatego musieliśmy zacząć trening od podstaw, czyli klasycznych nart zjazdowych – przyznaje kpt. Adam Fuk, organizator szkolenia. – W przyszłym roku szkolić się będziemy już na wyższym poziomie. Wykorzystamy wówczas narty skiturowe – dodaje.

Gdy jedna grupa szusowała po stokach, inna ruszała w teren. Zwiadowcy poruszali się na wysokościach do 900 metrów n.p.m., szkolili z nawigacji w terenie. Ćwiczyli marsze na azymut i według map. – Warunki były bardzo ciężkie. Leżało dużo śniegu i niemal przez dwa tygodnie utrzymywała się gęsta mgła, więc była słaba widoczność. Zdarzało się, że żołnierze musieli budować poręczowania i zabezpieczać trasę przejścia linami – wyjaśnia kpt. Fuk.

Jumarowanie

Podczas zajęć teoretycznych żołnierze poznawali budowę sprzętu do wspinaczki, sposoby jego wykorzystywania oraz zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują na wysokościach.

Na zajęciach z wykorzystania technik alpinistycznych zwiadowcy otrzymali uprzęże oraz kaski ochronne. – Nieliczni mieli już doświadczenie w tej dziedzinie, ale większość musiała rozpocząć naukę od podstaw – mówi por. Rafał Szymański, dowódca plutonu kompanii rozpoznawczej 15 Brygady Zmechanizowanej i instruktor wspinaczki. – Zaczęliśmy od dopasowania sprzętu, wykonywania podstawowych węzłów i posługiwania się karabinkami wspinaczkowymi. Przećwiczyliśmy niektóre techniki na ziemi, a dopiero później rozpoczęliśmy działanie na skałach.

Żołnierze wspinali się na trzydziestometrowe ściany masywu Szczytnika. Trenowali zjazdy, wchodzenie na skały za pomocą technik improwizowanych oraz przyrządów, czyli tzw. jumarowanie. – Musieli najpierw przełamać lęk wysokości. Później pracowaliśmy nad techniką. Żołnierze podczas wspinaczki powinni być skupieni – mówi por. Szymański. – Takie zajęcia rozwijają w żołnierzach pewność siebie, hartują ich – dodaje instruktor.

Trening na wysokościach zakończył się sprawdzianem. Żołnierze musieli samodzielnie przygotować stanowisko na skałach, podejście na linie do określonego punktu, a następnie zjechać z wysokości. Zwiadowcy musieli też przygotować podstawowy układ wyciągowo-napinający i most linowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Adam Możdżer

dodaj komentarz

komentarze


Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstaną kolejne strzelnice
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Informacja Prasowa
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Brawurowe zagony motorowe
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Testament Polski Walczącej
Polskie porty bardziej otwarte
16 sekund Liberatora
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Most do współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Groty z granatnikiem
Fordy, a nie Nissany
Ofensywa Tuchaczewskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ogromne zainteresowanie Soną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ułańska szarża
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kolejne Groty dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Ochotnicy na ratunek
Zbiegowie z innego świata
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rakiety z Mesko w F-35
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Prezydent Duda jedzie do USA
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Weterani znów staną na macie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO