moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy na szkoleniu w Karkonoszach

Wspinali się na trzydziestometrowe skały, trenowali zjazdy na linach oraz jumarowanie. Każdego dnia pokonywali kilkadziesiąt kilometrów po górskich szlakach. Na zimowym szkoleniu w Karkonoszach zameldowało się 90 zwiadowców z 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka.

– To pierwsze od kilku lat tak duże zimowe zgrupowanie zwiadowców naszej brygady. Trening wspinaczki i jazda na nartach to również możliwość sprawdzenia się w warunkach odmiennych od tych, w których ćwiczą na co dzień. To była dla nich dobra lekcja – mówi kpt. Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy 15 Brygady Zmechanizowanej.

W kursie wzięło udział 90 żołnierzy. W Karkonosze wyjechali zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 15 Brygady Zmechanizowanej oraz z plutonów rozpoznawczych z 1 i 2 Batalionu Zmechanizowanego i batalionu czołgów. Zgrupowaniem dowodził mjr Tomasz Friske.

Narciarski debiut

Żołnierze zostali podzieleni na dwie grupy. Ćwiczyli jazdę na nartach, przemierzali górskie szlaki i trenowali wspinaczkę. Popołudniami trenowali walkę wręcz i pływanie. Zajęcia prowadziło pięciu instruktorów 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka oraz instruktorzy z 15 Brygady.

– Większość żołnierzy na nartach jeździła po raz pierwszy, dlatego musieliśmy zacząć trening od podstaw, czyli klasycznych nart zjazdowych – przyznaje kpt. Adam Fuk, organizator szkolenia. – W przyszłym roku szkolić się będziemy już na wyższym poziomie. Wykorzystamy wówczas narty skiturowe – dodaje.

Gdy jedna grupa szusowała po stokach, inna ruszała w teren. Zwiadowcy poruszali się na wysokościach do 900 metrów n.p.m., szkolili z nawigacji w terenie. Ćwiczyli marsze na azymut i według map. – Warunki były bardzo ciężkie. Leżało dużo śniegu i niemal przez dwa tygodnie utrzymywała się gęsta mgła, więc była słaba widoczność. Zdarzało się, że żołnierze musieli budować poręczowania i zabezpieczać trasę przejścia linami – wyjaśnia kpt. Fuk.

Jumarowanie

Podczas zajęć teoretycznych żołnierze poznawali budowę sprzętu do wspinaczki, sposoby jego wykorzystywania oraz zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują na wysokościach.

Na zajęciach z wykorzystania technik alpinistycznych zwiadowcy otrzymali uprzęże oraz kaski ochronne. – Nieliczni mieli już doświadczenie w tej dziedzinie, ale większość musiała rozpocząć naukę od podstaw – mówi por. Rafał Szymański, dowódca plutonu kompanii rozpoznawczej 15 Brygady Zmechanizowanej i instruktor wspinaczki. – Zaczęliśmy od dopasowania sprzętu, wykonywania podstawowych węzłów i posługiwania się karabinkami wspinaczkowymi. Przećwiczyliśmy niektóre techniki na ziemi, a dopiero później rozpoczęliśmy działanie na skałach.

Żołnierze wspinali się na trzydziestometrowe ściany masywu Szczytnika. Trenowali zjazdy, wchodzenie na skały za pomocą technik improwizowanych oraz przyrządów, czyli tzw. jumarowanie. – Musieli najpierw przełamać lęk wysokości. Później pracowaliśmy nad techniką. Żołnierze podczas wspinaczki powinni być skupieni – mówi por. Szymański. – Takie zajęcia rozwijają w żołnierzach pewność siebie, hartują ich – dodaje instruktor.

Trening na wysokościach zakończył się sprawdzianem. Żołnierze musieli samodzielnie przygotować stanowisko na skałach, podejście na linie do określonego punktu, a następnie zjechać z wysokości. Zwiadowcy musieli też przygotować podstawowy układ wyciągowo-napinający i most linowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Adam Możdżer

dodaj komentarz

komentarze


Zapal lampkę bohaterom Września’39
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja Sokołów
Stalin czekał i kalkulował
Oko na Europę
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Górale” zdobywają miasto
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
W Indiach mieli swój drugi dom
Jedna misja, jeden zespół
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
GROM Challenge
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Umowa na Feniksy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wojsko wraca do Łomży
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pamięć o tragedii
Agresja sowieckiego kolosa
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
Dead to the World
Chorwacki test polskich kadetów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Polscy nurkowie na Islandii
Głos (z) płonącej Warszawy
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Brawurowa ucieczka „Orła”
Cienka niebieska linia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Selekcja w pigułce
Modernizacja starów 266
Groźny jak Tallboy
Samochód do desantowania
Thin Blue Line
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Walka i dyplomacja
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy weterani i książę Harry
Z maratonu programowania do wojska
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO