moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młoda brygada z długą historią

Choć historia 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych liczy zaledwie trzy lata, jej żołnierze należą do najbardziej doświadczonych w polskiej armii. Swoje umiejętności mieli okazję potwierdzić na misjach w Iraku, Afganistanie i Czadzie. Jednym z symboli 1 Brygady jest Mi-24 – ciężki śmigłowiec bojowy.Rosjanie ochrzcili go mianem „garbusa” i „krokodyla”, polscy żołnierze nazywają „latającym czołgiem” lub „hokejem” ze względu na kształt belki ogonowej. Najbardziej znamienny jest jednak ostatni z przydomków – „diabelski rydwan”. I choć afgańscy mudżahedini o śmigłowcu Mi-24 zaczęli tak mówić jeszcze w latach 80., to nadal budzi on w tamtych stronach respekt. Tym razem za sprawą lotników z brygady w Inowrocławiu.

Na trzech kontynentach

1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu to jeden z najmłodszych związków taktycznych w polskiej armii. Została powołana do życia w 2011 roku. W jej skład weszły 56 Baza Lotnicza w Inowrocławiu, 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim, Dywizjon Rozpoznania Powietrznego w Mirosławcu oraz Centralna Grupa Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego, która na co dzień stacjonuje w inowrocławskim garnizonie.


Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w 1 Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych. Październik 2013 r. Film: Kancelaria Prezydenta RP.

Dwie pierwsze jednostki mają długoletnią historię, a ich lotnicy mogą się pochwalić ogromnym doświadczeniem bojowym. – Mają za sobą misje zarówno w Iraku, jak i Afganistanie – mówi mjr Krzysztof Kugiel, rzecznik inowrocławskiej brygady. – Nasze śmigłowce wchodziły w skład Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej. Odpowiadały za transport, rozpoznanie i lotnicze wsparcie ogniowe wojsk lądowych – wylicza.

Ale 1 Brygada to nie tylko śmigłowce. Na misje w Iraku i Afganistanie, a potem również do Czadu pojechali specjaliści z Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego. Ich praca polegała na prowadzeniu tak zwanego rozpoznania obrazowego dla wojsk lądowych. Innymi słowy: zbierali informacje o ruchach przeciwnika przy użyciu bezzałogowych samolotów.

Gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, dowódca inowrocławskiej brygady.

Dopełnieniem 1 Brygady są tak zwani wysunięci nawigatorzy z Centralnej Grupy. Oni także mają za sobą udział w afgańskiej misji. Operują w czteroosobowych zespołach. Lokalizują cel, na przykład ukryte stanowisko ogniowe przeciwnika, a potem za pomocą specjalistycznego sprzętu naprowadzają na niego samoloty bojowe.

– Obecnie jesteśmy jedną z najważniejszych i najbardziej doświadczonych jednostek bojowych w kraju – podkreśla mjr Kugiel. Pierwszym dowódcą inowrocławskiej brygady był gen. bryg. Krzysztof Mitręga. Od lutego tego roku dowodzi nią gen. bryg. pil. Dariusz Wroński.

Hokej, Głuszec i drony

Jednym z symboli 1 Brygady jest wspomniany już Mi-24. To ciężki śmigłowiec bojowy zaprojektowany jeszcze w ZSRR na przełomie lat 60. i 70. Potem był kilkakrotnie modernizowany. Posiada dwa stanowiska strzeleckie z działkiem kalibru 23 mm i karabinem maszynowym 12,7 mm. Jego załoga może też zrzucać bądź wystrzelić kierowane i niekierowane rakiety przeciwpancerne. W latach 2005–2008 tego typu maszyny były wykorzystywane podczas misji w Iraku, od 2008 roku do 2013 służyły w Afganistanie. Mi-24 używają lub używały armie 50 państw świata. 1 Brygada posiada takie maszyny w wersji „W” i „D”. Stacjonują one na lotniskach w Pruszczu Gdańskim oraz Inowrocławiu.


Innym śmigłowcem wykorzystywanym przez inowrocławską brygadę jest W-3PL Głuszec. Maszyny tego typu zostały wyposażone w wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm. Można też podwiesić pod nie zasobniki strzeleckie, wyrzutnie niekierowanych rakiet powietrze–powietrze czy zasobniki na miny. Wcześniej śmigłowce W-3 w wersji Sokół wchodziły w skład polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku. Wspierały działania pododdziałów lądowych zarówno w dzień, jak i w nocy.

W wyposażeniu brygady znajduje się również najpopularniejszy chyba polski śmigłowiec Mi-2. Produkowana w świdnickich zakładach lotniczych maszyna wykorzystywana jest między innymi do prowadzenia rozpoznania i zadań łącznikowych.

Specjaliści Dywizjonu Rozpoznania korzystają z bezzałogowych samolotów Orbiter. Testowali również bezzałogowiec Aerostar. Wysunięci nawigatorzy mają do dyspozycji między innymi wozy dowodzenia ZWD-3 wraz z radiostacjami oraz zintegrowany zestaw do lokalizacji i wskazywania celów.


Finał z „Anakondą”

Mijający rok był dla 1 Brygady bardzo pracowity. – Kulminację szkolenia stanowiły największe tegoroczne manewry polskiej armii – „Anakonda 14” – zaznacza mjr Kugiel. – Nasi żołnierze ćwiczyli przede wszystkim na poligonie w Orzyszu – dodaje. W myśl scenariusza to właśnie tam nastąpiło główne uderzenie sił nieprzyjaciela, które należało zatrzymać i przejść do kontrataku. Śmigłowce podczas walki bezpośrednio wspierały żołnierzy z pododdziałów lądowych. Mi-24 musiały na przykład zniszczyć pociskami rakietowymi punkty oporu przeciwnika.

– Przyszły rok także upłynie nam pod znakiem intensywnego szkolenia. Powoli przygotowujemy się też na przyjęcie nowych śmigłowców uderzeniowych. Kiedy? Czas pokaże, raczej jednak nie nastąpi to w najbliższych miesiącach – podsumowuje mjr Kugiel.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. 1 BLWL

dodaj komentarz

komentarze

~49
1420315260
szkoda tylko że 49 baza z Pruszcza zapomniana, niedoinwestowana i w rezultacie do zlikwidowania już w 2016r.!
DD-04-0C-F8
~Julek
1420217340
Wojskowa duma Kujaw!
49-87-12-18

Blitzkrieg na stepach Mongolii
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Desant z transportowca-giganta
Od sojusznika do kata
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
Rivalry on Closed Sea
Jedna misja, jeden zespół
Zielonka dla Patriotów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Piknik ze smakiem
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Wave of Alliances
A Torn Subcontinent
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Cienka niebieska linia
Wielofunkcyjny scyzoryk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Irańskie szachy
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wozy amunicyjne do Raków
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Warszawa walczy, wracamy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Amerykańska przyszłość WZL
Przysięga śląskich terytorialsów
Czarny odchodzi do cywila
Sprawdzają Brutusa
Przez krew zdobyty Śląsk
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Preselekcja u komandosów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO