moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mieszkaniowy e-poradnik

Komu należy się wojskowe mieszkanie, kto ma prawo do świadczenia mieszkaniowego i jaka jest jego wysokość – tego między innymi dowiedzą się żołnierze z e-poradnika zakwaterowania przygotowanego przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Już teraz mogą też korzystać z SMS-owych i e-mailowych powiadomień o płatnościach np. za czynsz i media.


– Usprawniamy i podwyższamy jakość obsługi. W miejsce tradycyjnego podejścia do załatwiania spraw coraz częściej wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania i narzędzia informatyczne – tłumaczy Tomasz Szymanik pełniący obowiązki prezesa WAM.

Dla początkujących przewodnik

Na stronie internetowej Agencji żołnierze mogą korzystać z platformy e-PUAP. W grudniu WAM wprowadziła kolejne narzędzia. Pierwsze to interaktywny e-poradnik zakwaterowania dla żołnierzy służby stałej i kontraktowej. – Dedykowany jest on przede wszystkim tym, którzy, rozpoczynając służbę wojskową, często mają wiele pytań dotyczących uprawnień mieszkaniowych. Liczymy, że e-poradnik okaże się pomocny – mówi Tomasz Szymanik.

Po wejściu w specjalną zakładkę żołnierz, w zależności od rodzaju pełnionej służby, może krok po kroku dowiedzieć się, jakie uprawnienia mu przysługują. W przypadku np. żołnierza służby stałej są to do wyboru: świadczenie mieszkaniowe, lokal mieszkalny lub zakwaterowanie w internacie. Po wybraniu np. pierwszej opcji żołnierz może szczegółowo dowiedzieć się o zasadach wypłacania świadczenia, jego wysokości, terminach wypłaty, pobrać druk wniosku o wypłatę pieniędzy. W razie wątpliwości może napisać lub zadzwonić pod wskazany numer do pracownika Agencji Mieszkaniowej.

Jak przyznają pracownicy WAM, wprowadzenie e-poradnika nie oznacza, że Agencja planuje zrezygnować z bezpośredniego kontaktu z żołnierzami. – Poradnik nie jest próbą ucieczki od telefonów i e-maili, jest raczej rodzajem GPS-u zakwaterowania. Ma uzupełniać i porządkować informacje. Bezpośredni kontakt z żołnierzem wciąż będzie dla nas najważniejszy – zapewnia Tomasz Szymanik.

Dla spóźnionych – SMS

Z drugiej propozycji – powiadomień SMS i e-mail korzystać mogą wszyscy klienci WAM, zarówno żołnierze, jak i osoby cywilne. Usługa jest bezpłatna, ale warunkiem skorzystania z niej jest wyrażenie zgody i złożenie odpowiedniego oświadczenia (formularz wraz z informacją znajduje się na stronie WAM w zakładce formularze pod nr. 15). Dopiero wtedy zainteresowany żołnierz może otrzymywać od WAM informacje o płatności m.in. za zajmowane lokale mieszkalne, użytkowe, garaże czy grunty.

Na razie powiadomienia przypominają żołnierzom m.in. o zaległych płatnościach. Już w grudniu otrzymali je pierwsi klienci WAM, którzy nie uregulowali w terminie swoich zobowiązań mieszkaniowych. – W styczniu planujemy wysyłać do klientów informacje o aktualnym saldzie w opłatach. W dalszej kolejności przewidujemy też wysyłanie powiadomień o zbliżającym się terminie zapłaty lub niedopłacie należności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste i rat za wykup lokali – mówi prezes WAM.

Jakie będzie zainteresowanie żołnierzy nowymi usługami Wojskowej Agencji Mieszkaniowej? – Działający od kilkunastu dni e-poradnik pozwala na zadawanie pytań i klienci korzystają już z tej możliwości. Jednak na reakcję i ocenę żołnierzy musimy nieco poczekać. Na pewno będziemy monitorować zainteresowanie naszymi nowymi usługami – mówi Tomasz Szymanik.

– Na pewno zanim zadzwonię i zapytam o przysługujące mi uprawnienia mieszkaniowe, skorzystam z tego poradnika. To doskonały pomysł, zwłaszcza dla takich jak ja, którzy dopiero rozpoczynają zawodową służbę i nie są jeszcze zbyt dobrze zorientowani w tym temacie – przekonuje ppor. Marcin, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa podlega Ministrowi Obrony Narodowej. Ma oddziały regionalne w: Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze. W jej zasobach jest obecnie prawie 28,4 tys. mieszkań, z czego niecałe 12,5 tys. zajmują żołnierze zawodowi, a ok. 10,4 tys. inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty.

PG

autor zdjęć: Beata Klekociuk

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wozy amunicyjne do Raków
Przysięga śląskich terytorialsów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szukamy następcy Herculesa
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zielonka dla Patriotów
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Strzelać nauczyłem się sam
Desant z transportowca-giganta
Obrady Rady Unii Europejskiej
Amerykańska przyszłość WZL
Piknik ze smakiem
Czarny odchodzi do cywila
A Wave of Alliances
A Torn Subcontinent
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wojna wywiadów
Jedna misja, jeden zespół
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Od sojusznika do kata
Nowa misja i nowy sprzęt
Preselekcja u komandosów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Brunatno-czerwona zmowa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rivalry on Closed Sea
High Confidence Operations
Wielofunkcyjny scyzoryk
Spełniliśmy swój obowiązek
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Sprawdzają Brutusa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojsko wróciło do Lublina
„Pułaski” wrócił do kraju
Śladami Pierwszej Pancernej
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO