moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mieszkaniowy e-poradnik

Komu należy się wojskowe mieszkanie, kto ma prawo do świadczenia mieszkaniowego i jaka jest jego wysokość – tego między innymi dowiedzą się żołnierze z e-poradnika zakwaterowania przygotowanego przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Już teraz mogą też korzystać z SMS-owych i e-mailowych powiadomień o płatnościach np. za czynsz i media.


– Usprawniamy i podwyższamy jakość obsługi. W miejsce tradycyjnego podejścia do załatwiania spraw coraz częściej wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania i narzędzia informatyczne – tłumaczy Tomasz Szymanik pełniący obowiązki prezesa WAM.

Dla początkujących przewodnik

Na stronie internetowej Agencji żołnierze mogą korzystać z platformy e-PUAP. W grudniu WAM wprowadziła kolejne narzędzia. Pierwsze to interaktywny e-poradnik zakwaterowania dla żołnierzy służby stałej i kontraktowej. – Dedykowany jest on przede wszystkim tym, którzy, rozpoczynając służbę wojskową, często mają wiele pytań dotyczących uprawnień mieszkaniowych. Liczymy, że e-poradnik okaże się pomocny – mówi Tomasz Szymanik.

Po wejściu w specjalną zakładkę żołnierz, w zależności od rodzaju pełnionej służby, może krok po kroku dowiedzieć się, jakie uprawnienia mu przysługują. W przypadku np. żołnierza służby stałej są to do wyboru: świadczenie mieszkaniowe, lokal mieszkalny lub zakwaterowanie w internacie. Po wybraniu np. pierwszej opcji żołnierz może szczegółowo dowiedzieć się o zasadach wypłacania świadczenia, jego wysokości, terminach wypłaty, pobrać druk wniosku o wypłatę pieniędzy. W razie wątpliwości może napisać lub zadzwonić pod wskazany numer do pracownika Agencji Mieszkaniowej.

Jak przyznają pracownicy WAM, wprowadzenie e-poradnika nie oznacza, że Agencja planuje zrezygnować z bezpośredniego kontaktu z żołnierzami. – Poradnik nie jest próbą ucieczki od telefonów i e-maili, jest raczej rodzajem GPS-u zakwaterowania. Ma uzupełniać i porządkować informacje. Bezpośredni kontakt z żołnierzem wciąż będzie dla nas najważniejszy – zapewnia Tomasz Szymanik.

Dla spóźnionych – SMS

Z drugiej propozycji – powiadomień SMS i e-mail korzystać mogą wszyscy klienci WAM, zarówno żołnierze, jak i osoby cywilne. Usługa jest bezpłatna, ale warunkiem skorzystania z niej jest wyrażenie zgody i złożenie odpowiedniego oświadczenia (formularz wraz z informacją znajduje się na stronie WAM w zakładce formularze pod nr. 15). Dopiero wtedy zainteresowany żołnierz może otrzymywać od WAM informacje o płatności m.in. za zajmowane lokale mieszkalne, użytkowe, garaże czy grunty.

Na razie powiadomienia przypominają żołnierzom m.in. o zaległych płatnościach. Już w grudniu otrzymali je pierwsi klienci WAM, którzy nie uregulowali w terminie swoich zobowiązań mieszkaniowych. – W styczniu planujemy wysyłać do klientów informacje o aktualnym saldzie w opłatach. W dalszej kolejności przewidujemy też wysyłanie powiadomień o zbliżającym się terminie zapłaty lub niedopłacie należności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste i rat za wykup lokali – mówi prezes WAM.

Jakie będzie zainteresowanie żołnierzy nowymi usługami Wojskowej Agencji Mieszkaniowej? – Działający od kilkunastu dni e-poradnik pozwala na zadawanie pytań i klienci korzystają już z tej możliwości. Jednak na reakcję i ocenę żołnierzy musimy nieco poczekać. Na pewno będziemy monitorować zainteresowanie naszymi nowymi usługami – mówi Tomasz Szymanik.

– Na pewno zanim zadzwonię i zapytam o przysługujące mi uprawnienia mieszkaniowe, skorzystam z tego poradnika. To doskonały pomysł, zwłaszcza dla takich jak ja, którzy dopiero rozpoczynają zawodową służbę i nie są jeszcze zbyt dobrze zorientowani w tym temacie – przekonuje ppor. Marcin, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa podlega Ministrowi Obrony Narodowej. Ma oddziały regionalne w: Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze. W jej zasobach jest obecnie prawie 28,4 tys. mieszkań, z czego niecałe 12,5 tys. zajmują żołnierze zawodowi, a ok. 10,4 tys. inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty.

PG

autor zdjęć: Beata Klekociuk

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Militaria na Zamku Królewskim
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Security Game
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nauka zimowego pływania
Symulatory strzelań Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nowy wiceminister w MON
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Stulatka hydrografia
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Double Eagle po nowemu
Ważka bliżej
„Bolko” w służbie
JWK z odznaką pamiątkową
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Darłowo czeka na śmigłowce
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pretorianie na Mazurach
Własne interesy Europy
Śmierć bohatera
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO