moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Ślązak” w wodzie. Zważony i obrócony

Pokaźnych rozmiarów kadłub okrętu patrolowego został o świcie podczepiony do holowników, które wyciągnęły go z niecki podnośnika i doprowadziły do stoczniowego nabrzeża. Tym samym rozpoczął się kluczowy etap technicznego wodowania okrętu patrolowego „Ślązak”.Operacja technicznego wodowania okrętu trwa od soboty. Dziś rano wkroczyła w decydującą fazę. Jeszcze w poniedziałek kadłub jednostki znalazł się w wodzie, a około północy został zważony. – Wyliczenia przeprowadza się zgodnie z odczytami zanurzenia – tłumaczy Maciej Fularczyk ze Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

Czas na śruby

Dziś około godziny 8.30 kadłub podczepiono do dwóch holowników. Wyprowadziły go one z niecki podnośnika i przeholowały do nabrzeża południowego. Tam jednostka na chwilę zacumowała. Przez mniej więcej półtorej godziny była przygotowywana do kolejnego etapu prac. Kluczowy moment nastąpił przed południem. – Kadłub za pomocą holowników został obrócony o 180 stopni – tłumaczy Aleksander Gierkowski z Biura Budowy Okrętu Patrolowego gdyńskiej stoczni. W takiej pozycji jednostka z powrotem trafiła na podnośnik, została wydobyta z wody, uniesiona na wysokość około dwóch metrów i ponownie trafiła do hali. – Niebawem przystąpimy do montażu śrub napędowych – zapowiada Gierkowski.


Film: Marynarka Wojenna

Wodowanie techniczne „Ślązaka” ma dla polskiej armii niemałe znaczenie symboliczne. – Do tej pory sporo mówiliśmy o modernizacji marynarki wojennej. Teraz ważny element tego procesu można było zobaczyć na własne oczy – podkreśla kmdr Janusz Walczak, szef Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON. – Kadłub okrętu jest gotowy w 98 procentach. Wkrótce rozpocznie się montaż uzbrojenia. „Ślązak” będzie gotowy w 2016 roku. Zaawansowane są też prace nad kolejnymi projektami modernizacyjnymi. Dotyczą one choćby pozyskania nowych okrętów podwodnych. Nadrabiamy zaległości – dodaje.

Od korwety do patrolowca

Historia „Ślązaka” sięga 2001 roku. Wówczas to rozpoczęła się realizacja programu „Gawron”. Według jego założeń marynarka miała się wzbogacić o siedem nowoczesnych korwet. Po ambitnym projekcie pozostał jedynie niedokończony kadłub. Resort obrony rozważał oddanie go na złom. Ostatecznie jednak zwyciężyła koncepcja, by na jego bazie zbudować okręt patrolowy.

„Ślązak” będzie miał nieco ponad 95 metrów długości. Zostanie uzbrojony w armatę morską kalibru 76 milimetrów, dwa 30-milimetrowe działka, cztery wyrzutnie pocisków Grom i tyleż wielkokalibrowych karabinów maszynowych 12,7 milimetra. W skład jego wyposażenia wejdzie m.in. stacja radiolokacyjna i sonar nawigacyjno-ostrzegający. Zgodnie z założeniami konstruktorów jednostka będzie rozwijała prędkość 30 węzłów, jej maksymalny zasięg został obliczony na 4500 mil morskich, zaś autonomiczność, czyli zdolność operowania na morzu bez uzupełniania zapasów, na 30 dni. Na pokładzie „Ślązaka” czasowo będzie mógł bazować śmigłowiec morski.

Nowy okręt będzie wykorzystywany m.in. do patrolowania i ochrony szlaków komunikacyjnych oraz podejść do portów, zwalczania celów nawodnych, powietrznych, działań antypirackich i antyterrorystycznych.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~agugu
1419571020
Okręt pozbawiony zdolności bojowej, może służyć co najwyżej jako okręt szkoleniowy. Koniecznie trzeba przemyśleć sprawę jego uzbrojenia, powinny się na nim znaleźć jakieś rakiety przeciwokrętowe.
3E-3A-B4-C1
~Mirosław
1418835120
Gratulacje dla pracowników Stoczni MW. Wspaniała sylwetka miło zobaczyć ,choć nie skończony a już robi wrażenie.
E4-B1-57-B8
~Katol
1418833920
Kolejna ofiar polskiej zbrojeniówki. Ośmieszamy się za własne pieniądze ..
4B-26-E9-39
~wopor
1418751840
Najgorsze, że on niema chociaż funkcji zwalczania okrętów podwodnych, zwłaszcza po tym co widzieliśmy na wodach Szwecji. A wystarczyło tylko dołożyć odpowiednie sonary i wyrzutnie torped. I mamy patrolowca ale z funkcją zwalczania okrętów podwodnych co jest dosyć przydatne w dzisiejszych czasach jak się okazuje.
CC-32-F9-B4

Wojsko – plan na życie
 
Saperzy zimą otworzą ogień
Dama odeszła do historii
Ferie z gwiazdami sportu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kutno w sieci LogHubs
Pandemię pokonamy szczepieniami
Kuźnie oficerskich kadr
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co musi umieć kierowca czołgu
Trudny rok na misjach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
WBH upublicznia swoje archiwa
Agenci wywiadu na bobslejach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Obrady ministrów obrony NATO
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Komandosi znad Garigliano
Na rozgrzewkę – zapasy
Kwalifikacja odbędzie się …
Trudny egzamin przed misją
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
155 mm dla US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Telefon dla seniora
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Wojsko walczy z COVID-19
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Dołącz do zawodowców
Komisje sejmowe o umowie z USA
We Never Stop
Żydzi od Andersa
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Hartowanie spadochroniarzy
Laserowa artyleria US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Na straży niebieskiej linii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Nurkowie w głębinach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Daglezje na większe przeprawy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolebka biathlonu w rozbudowie
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Malutka na poligonie
Jest Warszawa
Armia Fight Night znów w akcji
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO