moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Narew ochroni polskie niebo

Wojsko chce kupić przeciwlotnicze zestawy rakietowe o zasięgu do 25 kilometrów. Techniczne rozmowy z producentami zainteresowanymi ich dostarczeniem rozpoczną się na początku nowego roku. Kontrakt na dostawę dziewięciu baterii wyrzutni o kryptonimie „Narew” wart jest kilka miliardów złotych. To część projektu nazywanego „Tarczą Polski”.

Nowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej mają zastąpić wykorzystywany obecnie sprzęt m.in. zestawy Osa.

„Tarcza Polski” to projekt budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju. Jest najdroższym programem modernizacyjnym polskiej armii od kilkudziesięciu lat. Jego szacunkowy koszt waha się między 20 a 30 miliardów złotych. Za tę kwotę w najbliższych latach wojsko ma kupić trzy podsystemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – bardzo krótkiego, krótkiego i średniego zasięgu.

Właśnie ruszyła procedura zakupu podsystemu krótkiego zasięgu, czyli zestawów rakietowych o kryptonimie „Narew”. Będą one służyć do walki z samolotami i śmigłowcami nieprzyjaciela oddalonymi maksymalnie o 25 kilometrów. Ale będą także niszczyć pociski rakietowe.

MON czeka do 15 grudnia na zgłoszenia od firm, które są zainteresowane dostarczeniem armii takich zestawów. Przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON nie ukrywają, że preferowani będą producenci oferujący całe systemy, a nie ci, którzy mogą zaproponować jedynie poszczególne elementy, np. tylko radary. – Chcemy zapraszać do rozmów tylko te firmy, które oferują kompleksowe rozwiązania. Polskie wojsko interesuje cały system, a nie jego części składowe – podkreśla płk Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia.

Dialog techniczny zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. – Tak aby założenia taktyczno-techniczne i studium wykonalności były gotowe i na początku 2016 roku ruszyło postępowanie przetargowe – wyjaśniał.

Podczas jednego z posiedzeń sejmowej podkomisji do spraw modernizacji technicznej sił zbrojnych przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON poinformowali posłów, jakie zestawy rakietowe mogą zostać zaproponowane przez producentów w ramach przetargu. Ich zdaniem będą to norweskie systemy NASAMS, francuskie zestawy Mica VL, izraelskie rozwiązania Spyder i Iron Dome oraz niemieckie zestawy IRIS-T. Plany zakładają, że 9 baterii wyrzutni rakietowych o kryptonimie „Narew” wojsko ma otrzymać do 2022 roku.

Bardziej zaawansowana jest procedura pozyskania zestawów średniego zasięgu. Do 2018 roku armia ma dostać 8 baterii wyrzutni o kryptonimie „Wisła”, mających największy, bo przekraczający 100 kilometrów, zasięg. Dialog techniczny z producentami tego uzbrojenia zakończył się już w połowie roku.

Wojskowi zdecydowali, że zaproszenie do złożenia ofert wstępnych, co powinno nastąpić jeszcze jesienią, otrzymają: francuskie konsorcjum EUROSAM oferujące zestawy SAMP/T oraz firma Raytheon z USA oferująca zestawy Patriot.

Podsystemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bardzo krótkiego zasięgu wojsko chce kupić w ciągu najbliższych czterech lat. Plany zakładają, że do 2019 roku armia otrzyma 6 baterii rakietowo-artyleryjskich zestawów bliskiego zasięgu o kryptonimie „Pilica”. Mają one umożliwiać zwalczanie celów oddalonych o kilka kilometrów, nie tylko samolotów czy śmigłowców, ale również dronów.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1415119920
Nie ma w artykule mowy o zestawach POPRAD i NOTEĆ. Zrezygnowano z nich? Warto byłoby, mimo wszystko, rozpatrywać wprowadzenie baterii rakiet Błyskawica choć to "pieśń przyszłości" http://www.defence24.pl/news_konsorcjum-do-budowy-tarczy-polski-juz-powstalo-znamy-zadania-i-harmonogram-prac
04-32-BA-8F
~mkj
1415118780
Co to znaczy "zbyt rozwojowa"? Pytam zupełnie poważnie. Bo o ile rozumiem, jest to projekt, który potrzebuje kilku lat na dopracowanie. Ale jeśli się zamawia z myślą o 2022, to te kilka lat jest. Nie rozumiem tej potrzeby rozpisywania "dialogów technicznych" już teraz, na starcie eliminując konkurencję, jakbyśmy kupowali to "na wczoraj". I do tego, jeśli kupimy jakieś zagraniczne uzbrojenie tej klasy, to one będzie służyć 20-30 lat.... po co się trudzić, lepiej od razu zamknąć wszelkie badania.
31-94-8B-1B
~Katol
1415109300
~mkj - błyskawica jest zbyt rozwojowa, by wziąć ja pod uwagę .
4B-26-E9-39
~mkj
1415105940
Dlaczego warunki przetargu na system, ktory ma wejsc na uzbrojenie dopiero w 2022 są tak skonstruowane, że polski projekt "Błyskawica" nie ma szansy w nim uczestniczyć?! Przecież to jest program finansowany z naszago budżetu i co więcej, pocisk już istnieje i jest po pierwszych testach. W ten sposób pieniądze na ten program wydane idą do kosza, jak i kwalifikacje ludzi, którzy to zrobili i szansa na to żeby dalej takie porgramy rozwijać. To jest dramat.
31-94-8B-1B
~Katol
1415094960
~memeo - mnie to nie straszy (niestraszy) (T38 Stilet,Tor-M2)... . p.s. pająki i ciasne pomieszczenie też.
4B-26-E9-39
~memeo
1415043600
Dlaczego polski przemysł zbrojeniowy nie wykorzystuje przewgi psychologicznej jaki jest zaprojektowanie sprzetu wojskowego tak zeby odstraszał nie tylko walorami technicznymi ale tez samym wyglądem tak jaj zrobili to rosjanie czy białorusini z osami (T38 Stilet,Tor-M2)
FC-F0-2B-8A
~Katol
1415024100
Ostatnie podloty Tu-22 M z ch-22 mają pokazać ( nie tylko Szwedom) , że podejście Bałtykiem jest dość miękkie, szczególnie przed konfliktem. Co Amerykanie przewidują do ochrony tarczy w Redzikowie? Klasyczny c-ram jest trochę za krótki przy głowicy 1000 kT. Biorąc od uwagę szerokość naszych wód terytorialnych to i odległość trochę mała , a czas reakcji na obronę przy prędkości ch-22 niewielki. Choć niski pułap( nie znam wysokości) to ponoć 1,2 Ma. Wczesne przechwycenie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Trzeba dogadać się z użytkownikami Batyckiego by w miarę szybko dowali info o takich grupach. Samolot nad wodą jest łatwiej wykryć. Nie wiem czy istnieje możliwość zestrzelania ch-22 przez odpowiednio blisko ustawionego F-16 pociskami AIM-9X zaraz po odpaleniu rakiety przez Tu-22m. może AIM-120. Chyba można po wysokości oraz kierunku lotu obliczyć jaki obiekt może być zakatowany. 1 MT to 1- 5km zniszczeń. W czasie konfliktu nie ma wód międzynarodowych ale warto coś zrobić , by FR nas nie niepokoiła z naszej lewej wodnej flanki takimi rajdami.
4B-26-E9-39

Laserowa artyleria US Army
 
Telefon dla seniora
Na straży niebieskiej linii
Kwalifikacja odbędzie się …
Dołącz do zawodowców
Wojsko walczy z COVID-19
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Hartowanie spadochroniarzy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Malutka na poligonie
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Obrady ministrów obrony NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Pandemię pokonamy szczepieniami
Nurkowie w głębinach
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Trudny egzamin przed misją
Komisje sejmowe o umowie z USA
Daglezje na większe przeprawy
Saperzy zimą otworzą ogień
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Wojsko – plan na życie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Armia Fight Night znów w akcji
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
155 mm dla US Army
Dama odeszła do historii
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Ferie z gwiazdami sportu
Jakie zmiany w mundurówce?
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Kuźnie oficerskich kadr
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
We Never Stop
Co musi umieć kierowca czołgu
Jest Warszawa
Agenci wywiadu na bobslejach
WBH upublicznia swoje archiwa
Żydzi od Andersa
Komandosi znad Garigliano
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Symulator Orlika w Dęblinie
Meta podsumowała komandoskie biegi
Trudny rok na misjach
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kutno w sieci LogHubs
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Na rozgrzewkę – zapasy
VIII zmiana PKW gotowa na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO